3p
Az eddigi tervek szerint indul hétfőn az EKB eszközvásárlási programja, érdemi változtatásra nem került sor. Marad a havi 60 milliárd eurós össze, és a program 2016 szeptemberéig tart (de hosszabbítható, ha helyzet indokolja). Görög és ciprusi kötvényt most még nem vesznek.

Hasznos lesz-e?

Menetrendszerűen indul tehát a pénznyomda. Részben már most is zajlik, mert eszközfedezetű értékpapírokat és kötvényeket már eddig is vásároltak. Most ehhez jön a nagy összegű állampapír vásárlás. Külön érdekesség, hogy negatív hozam mellett is vásárolhatnak kötvényt, azonban ennek mértéke maximum -0,2 százalék. Ez mindenesetre szép nyerő azoknak, akik eladják a papírt, de mint azt korábban elemeztük, az egész rendszer arra épül, hogy az EKB vonzó árakon kötvényeket vesz, az eladók boldogok, és a kapott pénzt a gazdaság fejlesztésére fordítják.

A gond egyúttal itt adódik: egyáltalán nem biztos, hogy ez a pénz tényleg hasznosul pl. fejlesztési hitelek formájában. Lehet, hogy részvényeket vesznek belőle, lehet, hogy dollárra váltják és mondjuk amerikai tőzsdén fektetik be. Ebben az esetben nem sokat segít az eurózóna gazdasági növekedésén, csak fújja az tőzsdei lufit. De jobbat nem tudtak kitalálni, ez tulajdonképpen egy óriási kísérlet.

Piaci reakciók

Nézzük, eddig hogy reagált a piac. Az euró már az előző napokban-hetekben sokat esett a dollárral szemben, mintegy megelőlegezve a program hatását. Ma eddig csak annyi hatás volt, hogy a program bejelentésekor kisebb csapkodás volt az árfolyamban, melyben az euró bejárta az 1,10-1,11 dolláros sávot.

A főbb európai értékpapírpiacokat viszont ma is megtépték, ez is arra utal, hogy az érkező pénz leginkább oda fog áramlani. A DAX közel 1 százalékos erősödés után 11500 pont közelében van. Amióta Draghiék eldöntötték a pénznyomdát, a német piac szakadatlanul emelkedik, alig van nap, hogy esni, vagy akár stagnálni tudna. Ugyanígy szárnyal a párizsi CAC-40, a londoni FTSE, de a finn, a spanyol és a holland piac is egyaránt erős.

Görögök és Ciprus

Egy eurózónás tőzsde van, amelyik szakadatlanul esik, mégpedig a görög. A nagy nehezen létrejött 4 hónapos programhosszabbítás utáni megoldásban a befektetők meglehetősen kevésbé bíznak. Ami a görög állampapírok vásárlását illeti, Draghi elmondta, hogy júliusig nem vesznek belőlük, de utána igen, ha bizonyos kritériumoknak sikerül megfelelni. Nyilván ezzel arra utalt, hogy Görögországnak meg kell állapodnia az új, hosszú távú programról a 4 hónap lejárta után. Ez egyébként nem meglepetés, a görög kötvényvásárlásokról az EKB már korábban is így nyilatkozott.

Draghi emellett dicsérte a görög bankokat, megfelelően feltőkésítettnek minősítette őket. Közölte, hogy az EKB eddig 100 milliárd eurót nyújtott az országnak. Ugyanakkor megemelték 500 millió euróval az ún. ELA hitelkeretet. Ez egy sürgősségi hitelkeret, melyet a görög bankok likviditáshiány esetén vehetnek igénybe. Erre az utóbbi időben meglehetősen gyakran volt szükség, mert a görög lakosság folyamatosan menekíti euróját a bankokból, félvén a drachma lehetséges felbukkanásától.

A programban ciprusi kötvényeket sem vesznek, ugyanakkor Ciprus bejelentette, hogy a még fennálló tőkekorlátozásokat rövidesen eltörlik.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A pénztárcánkon múlik, bukik-e a magyar gazdaság – de mi lesz, ha külföldön költünk?
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 15:39
A friss kiskereskedelmi adatok mellett a kedden megjelenő Privátbankár Árkosárba is betekinthettek a Trend FM hallgatói hétfőn – munkatársunk a nyomdaipart ért csapás hatásairól és hátteréről is beszélt.
Makro / Külgazdaság Üzbegisztán után Kazahsztánban terjeszkedik az OTP?
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 14:59
Egy hétvégi hírnek jártak utána az Erste Befektetési Zrt. elemzői.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet októberi konjunktúraindexe
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 13:35
Az elemzők által vártnál sokkal jobban javult a befektetők hangulata, bár még mindig borúlátátó az euróövezeti Sentix GmbH gazdaságkutató intézet hangulatindexe.
Makro / Külgazdaság Megvertük az európai uniós átlagot kiskereskedelmi fronton
Imre Lőrinc | 2025. október 6. 12:12
Az euróövezeti kiskereskedelmi forgalom nőtt júliushoz képest, az Európai Unióé stagnált.
Makro / Külgazdaság Sosem látott modell, új holdingba tömörül a hazai védelmi ipar
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 11:00
A 4iG csoporthoz tartozó 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) és az állami tulajdonú N7 Holding három fontos megállapodást írtak alá, amelyek célja, hogy létrehozzák Magyarország első, állami és magántőke bevonásával működő védelmi ipari holdingját. A projekt célja, hogy egyetlen szervezetbe fogják össze a hazai hadiipar meghatározó szereplőit, növelve ezzel a magyar védelmi technológia versenyképességét és exportlehetőségeit – olvasható a közleményben.
Makro / Külgazdaság A forint is segített: rég nem látott szinteken a használtautó-import
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 10:45
Óriási lendületben a piac, de a géppark nem tud érdemben fiatalodni.
Makro / Külgazdaság Ez már látványos: megint csökkennek az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 09:26
Csökken a Brent, örülhetnek a hazai autósok.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nagy fordulatra utalt a kata ügyében
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 09:01
A KATA-adózás kiszélesítéséről egy podcastban beszélt a miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Visszatért az élet a boltokba, de azért ez még nem áttörés
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 08:30
A kiskereskedelmi forgalom augusztusban az előző év azonos időszakit 2,4 százalékkal, a júliusit pedig 0,8 százalékkal haladta meg.
Makro / Külgazdaság Ez aztán meglepetés: csökkentek a kgfb-díjak
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 08:05
Az idén több mint félmillió kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást kötöttek az autósok a Netrisknél, ami 14 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az autókra vonatkozó kgfb-szerződések átlagdíja eközben 3 százalékkal mérséklődött.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG