1p
Orbán Viktor szerint Európa gondjai miatt kell az IMF-hez fordulnunk, nem magunk miatt. A kormányfő szerint nincs szükségünk egy 2008-ashoz hasonló IMF-szerződésre, mert az rossz megállapodás volt. Megszorításokról szó sem lehet.

A kormányfő napirend előtti felszólalásával kezdődött meg a decemberig tartó őszi parlamenti ülésszak. A kormányfő felsorolta az elmúlt két év eredményeit, mint mondta, sok munkával és kitartással, de az ország jó irányba indult, de feladat van még bőven.

Lesz pénzügyi ombudsman

Orbán Viktor elmondta, a 2013-as költségvetés a munkahelyteremtésre és az az államadósság szintjének csökkentésére épül, a munkahelyvédelmi akcióterv keretén belül pedig szociális adócsökkentést hajtanak végre. A munkahelyek megtartását célzó és jövő januárban induló kormányzati programról azt mondta, azt a kormány mindenképpen végrehajtja. A miniszterelnök kitért rá, a foglalkoztatottság a válság előtti szinten van, rengeteg háztartást szabadítottak ki az adósságcsapdából, a kormány megvédte a nyugdíjakat, megtartotta azok vásárlóértékét, a folyamatosan csökkenő hiány és növekvő gazdasági teljesítmény mellett pedig tovább csökkenti az államdósságot. A kormányfő megemlítette, hogy a sajátos magyar válságkezelés miatt rengeteg volt a konfliktus az Európai Bizottsággal, de ebből "győztesen kerültünk ki", így nőtt a kormány mozgástere.

A miniszterelnök szerint a pénzügyi vállalkozásokra még így is sok a panasz a visszaélések miatt, így angol mintára bevezetik a pénzügy ombudsman intézményét.

Európa miatt kell az IMF-hez fordulnunk

A kormányfő beszédét a legtöbben azért várták, hogy mit mond az IMF-megállapodás feltételeiről. Orbán Viktor fel is tette a kérdés, ha "ennyire rendben haladnak a dolgok az országban, mi szükség az IMF-hitelre?"

A kormányfő szerint a magunk gondjait meg tudjuk oldani külső segítség nélkül is - de az eurózóna válsága visszahúzza Magyarországot, ezért van szükségünk az IMF-megállapodásra. Orbán szerint Magyarországnak egy olyan problémával kell megküzdenie, amit nem maga okozott és annak elmélyüléséhez nem is járult hozzá: ez pedig az eurót használó országok válsága. A kormányfő bírálta az EU vezetőit,  mert "nem hozták meg a szükséges lépéseket" a válság kezelésére.

Az EU minden gond forrása

"Magyarországnak meg kell magát védenie az Európát nyomasztó betegségtől" - fogalmazott a miniszterelnök, aki szerint míg pár éve az EU mindenre a megoldást jelentette, ma már inkább mindig probléma forrása az Unió.

A kormányfő azt mondta, Magyarország csak "jó megállapodást hajlandó kötni" a nemzetközi partnerekkel. Szerinte a 2008-as paktum egy "rossz megállapodás volt", mert "nyugdíjcsökkentés, államadósság-növekedés, és a munkanélküliségi ráta elszabadulása lett az eredménye". A kormányfő továbbra sem lesz hajlandó a megszorítások politikáját követni. Szerinte az ország gazdaságilag erősebb, és a kormány mozgástere is szélesebb, mint 4 évvel ezelőtt, ezért "nem vagyunk rászorulva egy olyan típusú megállapodásra, amit 2008-ban kötöttünk a Valutaalappal".

A munkahelyteremtésen nem fogunk összeveszni

Orbán Viktor azt mondta, hogy a kormány alternatív javaslatot dolgoz ki a nemzetköz partnerekkel folytatott tárgyalásokra, a kormány részéről a megállapodás alapja a munkahelyvédelmi akcióterv lesz, mert "Magyarországnak az az érdeke, hogy minél több munkahely jöjjön létre".

Ezen valószínűleg nem fogunk összeveszni az IMF-fel és az Európai Bizottsággal, hiszen az ő célkitűzéseik között is szerepel, hogy Magyarországon több munkahely legyen. Az már más kérdés, hogy a felek valószínűleg nem gondolkodnak ugyanúgy a munkahelyvédelmi akcióterv 300 milliárdos forrásáról - a nemzetközi szervezetek szerint félő, hogy a csomag borítja a jövő évi költségvetést, Matolcsy György ugyanakkor azt mondta: még akkor is lesz erre pénz a jövő évi büdzsében, ha az MNB nem fizet tranzakciós adót, utóbbitól, úgy tűnik, eltekint ugyanis a kormány.


A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az évszázad gólja és a szigetekért vívott háború: Anglia és Argentína viszonya a pályán kívül is feszültséggel teli
Vámosi Ágoston | 2026. július 13. 19:23
Öt emlékezetes világbajnoki mérkőzés után ismét egymás ellen küzd az angol és az argentin válogatott, ezúttal a döntőért. A fogadóirodák az angolok mellett állnak, a csapatuk pedig az öt legértékesebb játékos nélkül is többet ér az argentin válogatottnál a Transfermarkt szerint. De ki a legértékesebb játékos, miért fontos a kivásárlási záradék, és hogyan mondhat könnyedén nemet egy csapat, amikor 150 millió eurót ajánlanak az argentin csatáráért?
Makro / Külgazdaság Megkapta az igent az alaptörvény módosítása, Sulyok Tamás hamarosan búcsúzhat
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 18:35
Átment a módosítás.
Makro / Külgazdaság A nap képe: Kátai-Németh Vilmos nem mindennapi fotóval vágott vissza
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 14:26
A miniszter a Facebookon tette közzé a képet a Tisza Párt frakciójáról.
Makro / Külgazdaság Ennek az adatnak Putyin sem örülhet
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 14:01
Oroszországban gyorsult az infláció havi és éves szinten júniusban a statisztikai hivatal adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Visszhangzik a magyar sajtó a 107 eurós törölközőtől – valóban drágább a horvát tengerpart a Balatonnál?
Vámosi Ágoston | 2026. július 12. 16:49
Miután tavaly végigfutott a délszláv hírportálokon, a napokban Magyarországon is megjelent a dubrovniki boltban készült videó, amelyen egy csomag törölköző 107 euróba kerül. A Privátbankár megnézte a szállások és a vendéglátóhelyek árait, és annak a boltnak az akciós újságját is, ahol a felvételt készítették.
Makro / Külgazdaság A legjobb hír érkezett meg Brüsszelből, sokan erre vártak
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 13:49
Bréking: az imént kapta meg Magyarország uniós újjáépítési terve az uniós pénzügyminiszterek egyhangú jóváhagyását!
Makro / Külgazdaság Euró: nem jó hír a Tisza-kormánynak – egyetlen kritériumnak sem felel meg Magyarország
Czwick Dávid | 2026. július 10. 11:42
Lesújtó képet fest az Európai Központi Bank friss konvergenciajelentése Magyarországról. Már csak öt ország szerepel a jelentésben, ennyien maradtak az uniós csatlakozó tagállamok közül, amelyek vállalták az euró valamikori bevezetését. Közöttük Magyarország a szégyenpadon csücsül, más régiós tagállamok legalább részsikereket tudtak felmutatni. 
Makro / Külgazdaság Komoly befektetést jelentett be a Micron
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 08:46
A cég közölte, hogy 3 milliárd dollárt fektet be az Egyesült Államok félvezetőipari ellátási láncának megerősítésébe.
Makro / Külgazdaság Brüsszelben küzd az uniós pénzekért Kármán András
Privátbankár.hu | 2026. július 10. 07:04
Az uniós pénzügyi vezetőkön múlik minden.
Makro / Külgazdaság Kilőtt az M1 nézettsége az adásszünet után
Privátbankár.hu | 2026. július 9. 19:25
A fekete-fehér felirat alatti nézettséget nem tudták mérni, de kétmillió környékére becsülik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG