3p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Szlovák állami segédlettel csempészhetett ki a vietnami titkosszolgálat egy körözött üzletembert Szlovákiából. A gyanú szerint a vietnámi férfit szlovák gépen, a volt szlovák belügyminiszter tudtával hurcolták vissza hazájába. A férfit eredetileg Berlinben rabolták el. A német hatóságok szerint szervezett emberrablás történt.
A pozsonyi vár


Krimibe illő jelenetek játszódtak le 2017. július 23-án a berlini Tiergartennél. Trinh Xuan Thanh egykori vietnámi politikus és vállalkozó épp az utcán sétált, amikor egy autó fékezett mellette. A cseh rendszámú járműből két férfi pattant ki, akik megragadták a Thanht, betuszkolták az autóba, majd elhajtottak vele.

Kegyvesztett férfi

Trinh Xuan Thanh, a Vietnami Kommunista Párt egykori tagja korábban az ázsiai ország legnagyobb olajvállalatának egyik leánycégét vezette. A helyi hatóságok azonban eljárást indítottak ellene sikkasztás és visszaélés vádjával 2016-ban. Ezt követően Thagh Németországba utazott, ahol politikai menekültstátuszért folyamodott. A vietnámi hatóságok ekkor már körözték.

Az elrabolt férfit előbb a vietnámi követségre, majd a csehországi Brnóba, végül pedig Pozsonyba vitte a vietnámi titkosszolgálat, ahonnan a gyanú szerint szlovák állami segítséggel, Robert Kalinak volt szlovák belügyminiszter részvételével, egy szlovák állami gépen csempészte ki Vietnámba – írja a  Frankfurter Allgemeine Zeitung német lap és a Denník N szlovák hírportál.

Váratlan kérés

Beszámolójuk szerint a berlini emberrablás után három nappal, 2017. július 26-án egy vietnámi delegáció érkezett Prágából Pozsonyba egy kölcsönzött szlovák kormányzati géppel – az elrabolt férfi ekkor már a szlovák fővárosban tartózkodott. A delegáció tagja volt To Lam vietnámi belügyminiszter, aki a pozsonyi Hotel Borikban találkozott Kalinakkal. Hivatalosan arról egyeztettek, hogy szlovák cégek is letelepedhetnének egy vietnámi ipari parkban.

Miközben a két miniszter tárgyalt, a vietnámiak azt kérték a szlovákoktól, hogy egy további, cseh rendszámú magánautó is csatlakozhasson a delegációt a repülőtérre visszafuvarozó diplomata konvojhoz. A szlovák rendőrök a szokatlan kérést nem engedélyezték, viszont rendelkezésre bocsátottak egy rendőrautót, és ebbe ültették át a cseh rendszámú kocsi utasait.

„Kalinak tud róla”

Az átültetett utasok közt volt az elrabolt férfi, akin a rendőrök szerint sérülések (valószínűleg verés) nyomai látszódtak, kábultnak tűnt, és támogatni kellett. A szlovák belügyminisztérium protokollfőnöke, Radovan Čulák állítólag azt mondta nekik, hogy államérdekről van szó, Kalinak pedig tud erről. Hozzátette: a férfi részeg, leesett a lépcsőn, ezért jobb, ha nem kerül a vietnámi miniszter szeme elé.    

A találkozó után az autókonvoj közvetlenül a repülőtér kifutópályájára vitte az utasokat, akik nem estek át biztonsági ellenőrzésen. Trinh Xuan Thanh utolsóként lépett a szlovák állami gép fedélzetére, szemtanúk szerint támogatni kellett.

Hatalmas botrány

A volt szlovák belügyminiszter azt állítja, hogy nem tudott az emberrablásról. A FAZ viszont azt írja: a szlovák rendőrök beszámolói szerint nyilvánvaló, hogy személyesen is részese volt ennek.

A berlini Kerületi Bűnügyi Hivatal szintén csaknem biztos abban, hogy az elrabolt férfit szlovák kormánygéppel vitték haza, a  vietnámi és a szlovák belügyminiszter találkozójának valódi célja pedig Trinh Xuan Thanh hazacsempészése volt.

Az ügy már korábban hatalmas botrányt keltett Németországban, a német hatóságok nyomozást is indítottak. Egy vietnámi férfit már el is ítélt egy berlini bíróság az emberrablásban való bűnrészesség miatt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírek jöttek az amerikai gazdaságról
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 18:01
A vártnál sokkal jobban javult az amerikai fogyasztói hangulat, a gazdasági teljesítmény növekedése pedig kissé gyorsult.
Makro / Külgazdaság Másfél éves csúcsra pörgött a japán gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 15:19
A japán gazdasági teljesítmény 17 hónapja a leggyorsabb ütemben nőtt januárban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság A KSH szerint gyorsult a reálbérek növekedése, Ön is érzi a pénztárcáján?
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 08:47
2025 novemberében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 756 400, a nettó átlagkereset 525 900 forint volt. A bruttó átlagkereset 8,9, a nettő átlagkereset 10,2, a reálkereset pedig 6,2 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Makro / Külgazdaság Ketyeg a demográfiai bomba, egyre kevesebben dolgoznak Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 08:30
2025 decemberében a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 624 ezer főt tett ki. A munkanélküliek száma 211 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt.
Makro / Külgazdaság Tarolt a Volkswagen az európai autópiacon
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 08:24
Megelőzte a Volkswagen a Teslát az európai elektromosautó-piacon: már ők adják el a legtöbb járművet ebben a kategóriában. A belső égésű motorral ellátott autókból visszaesett az eladási szám a német autógyártónál, de így is vezető szerepet tudtak betölteni.
Makro / Külgazdaság Megtorolhatják a hitelminősítők a választás előtti osztogatást
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 06:47
A magyar államadósság jelenleg a befektetésre ajánlott kategória alsó határán található. A három nagy hitelminősítő közül az egyiknél (S&P) már csupán egy lépés választ el minket a befektetésre nem ajánlott besorolástól. A GKI számba veszi a lehetőségeket.
Makro / Külgazdaság Túl lehet a csúcson a forint, már a választások előtt kamatot csökkenthet a Magyar Nemzeti Bank
Imre Lőrinc | 2026. január 22. 19:21
Nem várja meg április 12-ét a Magyar Nemzeti Bank a kamatcsökkentések elkezdésével – erre számítanak az Equilor Befektetési Zrt. elemzői. Az idei gazdasági növekedéssel kapcsolatban már inkább pesszimistán nyilatkoztak, hiszen 2 százalékos GDP-t várnak, ami jövőre 2,5 százalékra gyorsulhat. A forint is túl lehet a zenitjén, és a lassú leértékelődés végén 392 forintba kerülhet egy euró 2026 végére.
Makro / Külgazdaság Donald Trump ezt az adatot kitűzheti a kalapjára
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 15:59
Az amerikai GDP-növekedés a korábban becsültnél magasabb lett a tavalyi harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Keserű csalódás Dél-Koreában
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 15:40
Az elemzők növekedést vártak a dél-koreai gazdaságban az utolsó negyedévben, de a GDP negyedéves alapon csökkent.
Makro / Külgazdaság Túlköltekezett a kormány, a tervezett harmadával nagyobb lett a hiány
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 12:51
Az államháztartás központi alrendszere tavaly 5738,7 milliárd forintos hiánnyal zárt, 4123 milliárd volt az eredeti terv.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG