1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Wolfgang Schauble szerint a pénzpiacok önmagukat tették tönkre, ennek elkerülésére ezért megfelelő egyensúlyra van szükség a szabályozás és szabad piac között. A német pénzügyminiszter Matolcsy György társaságában, Budapesten beszélt a fiskális fegyelem fontosságáról és arról, hogy a szabályokat be kell tartani.

A német pénzügyminiszter véleménye szerint az európai egyesülés nagy erőről tett tanúbizonyságot - Wolfgang Schäublét ma a Budapesti Corvinus Egyetemen az intézmény díszdoktorává avatták.
Az ünnepéles ceremóniát követően kerekasztal-beszélgetést tartottak "Európa válaszúton: stratégiák a versenyképesség és a növekedés erősítésére" címmel. Matolcsy György beszédét követően a német szövetségi pénzügyminiszter tartott előadást.

Baráti gesztus
Wolfgang Schäuble német szövetségi pénzügyminisztert a mai napon a Budapesti Corvinus Egyetem díszdoktorává avatták. A német szövetségi pénzügyminiszter az egyetem díszdoktori címét Magyarország európai integrációs törekvéseinek támogatásáért, és az európai, valamint a német gazdaság versenyképességének javítása érdekében tett munkájáért kapta. Wolfgang Schäuble, aki 2009 óta a Merkel kormány szövetségi pénzügyminisztere a barátság, és a mélyebb kötelék jelenként értékeli a kitüntetést.


A Merkel-kormány pénzügyminisztere hangsúlyozta, egyetlen európai ország sem elég nagy ahhoz, hogy érdekeit egymaga érvényesíteni tudná, közösen azonban nagy az esélyünk a közös érdekek érvényesítésére. A pénzügyminiszter mindezek mellett kiemelte, hogy a válságok Európát csak még inkább erősebbé tették.

"Szabályok nélkül nem megy"

Schäuble elmondta, hogy vissza kell nyerni a pénzpiaci bizalmat. A javak előállítása az iparban folyamatosan gyorsul, ma ez a verseny munkamegosztás révén zajlik. A német vállalatok nem lennének képesek egyetlen autót sem legyártani, ha nem tudnák a termelés nagy részét különböző beszállítóktól beszerezni.

Wolfgang Schäuble véleménye szerint a hitel csupán csak eszköz, hogy a gazdaság körforgását fenntartsa. A munka és a tőke optimális allokációja a piacgazdaság rendje mellett működik a legjobban, azonban nem szabad azt hinni, hogy szabályok nélkül, jól működne a rendszer. Véleménye szerint a pénzpiacok önmagukat tették tönkre, ennek elkerülésére ezért megfelelő egyensúlyra van szükség a szabályozás és szabad piac között. A miniszter elmondta, hogy jelenleg ezt az egyensúlyt próbálják visszanyerni.

Kell az euró, Németország a jó példa

A szövetségi pénzügyminiszter arra is rávilágított, hogy a közös pénz az, mely az elért gazdasági integrációt visszafordíthatatlanná teszi, és arra ösztönzi a gazdaságokat, hogy versenyképességüket javítsák. Németországot egy klasszikus példaként említette a közös pénz adta lehetőségek megfelelő kihasználására



A miniszter elmondta, hogy jelenleg ott tartunk, hogy a befektetők nem vesznek európai papírokat, mert nem tudják, hogy melyik országban milyen a gazdasági helyzet, így egész Európára vonatkozóan alkotnak véleményt.

A következő szintre kell lépni

Schäuble szerint a legfontosabb teendő egy fiskális unió felállítása  a monetáris unió mellé, hozzátette, hogy amíg ez nem valósul meg addig fenn fog állni a válság. Amíg nincs fiskális unió, és közös költségvetési politika, addig a kedvezőbb kamatozású eladósodás egy ellenállhatatlan kísértést jelent majd az országok számára. Ezen tényező elkerülésére a miniszter szerint olyan szabályt kell alkotni, amely a tagállamok költségvetéseit figyelemmel kíséri és esetleges kiigazításokat irányoz elő, mindez pedig az európai versenyjog keresztülvitelét jelenti. 

Fegyelemre van szükség
Bóvliország
"Úgy tűnik, a Bokros-csomag után illúzió volt azt hinni, hogy a fiskális fegyelem értéknek számít" - részletek >>>

Wolfgang Schäuble véleménye szerint a fiskális unió felállításának első lépése kell, hogy legyen, hogy egyetlen ország sem valósíthatja meg költségvetését, ha az nem felel meg a kritériumoknak. Utána pedig meg kell vizsgálni, hogy mennyire lehet előre menni a szolidaritásban, az egyes országok szuverenitása mennyire képes elfogadni a fiskális uniót, mindezek mellett meg kell győzni a lakosságot a fiskális fegyelem elfogadásáról.

Az identitással kapcsolatban a pénzügyminiszter felhívta a figyelmet arra, hogy nem szabad semmit sem annyira eltúlozni, hogy az megsértse az identitást. A közös költségvetéssel kapcsolatban elmondta, hogy a forrásokat koncentráltan kell felhasználni, ott ahol a legnagyobb szükség van rájuk. Hozzátette, hogy amennyiben ezt lehet fogadtatni a lakossággal, akkor a piacok bizalma is növekedni fog és a problémák el fognak tűnni. Schäuble szerint minden egyes országnak meg hoznia ilyen irányba a döntést és akkor működésképes lesz az egységes folyamat. Mindezen tényezőhöz pénzügyi és fiskális fegyelemre mellett versenyképes struktúrára van szükség.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Trump nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:50
Trump döntött és bejelentett. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump valami nagy bejelentésre készül a vámháborúval kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 10:01
Csupa nagybetűvel posztolt saját közösségi médiájában arról, hogy sikerült valamit elérni.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter szivárogtat: a kormány a béke helyett a háború felé fordult?
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 09:26
Szakítunk a békementalitással és átállunk a háború felé vezető út nulladik fázisára – mondta állítólag a honvédelmi miniszter.
Makro / Külgazdaság Tovább tart a magyar ipar kínszenvedése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 08:30
Csak egy hajszállal tudott bővülni az előző hónaphoz képest márciusban a magyar ipari termelés – a tavalyihoz képest továbbra is jóval gyengébb a teljesítmény.
Makro / Külgazdaság Lehet, hogy sokkal többet kell várnunk az alacsonyabb kamatokra, mint gondoltuk
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 06:28
A várakozásoknak megfelelő döntést hozta a kamatokról a Fed, de kifejezte aggodalmát a kilátások miatt.
Makro / Külgazdaság Egymásnak ment a kormány és az OKSZ
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:01
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint az Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) „hamis állításaival ellentétben” az árréscsökkentés érdemben növeli a kiskereskedelmi forgalmat, így a fogyasztást is.
Makro / Külgazdaság Az EU egészében is csökkent a kiskereskedelmi forgalom
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 15:16
Az euróövezetben és az Európai Unióban is lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése márciusban éves szinten, februárhoz mérve pedig csökkent.
Makro / Külgazdaság Szóltak Brüsszelben, hogy semmiképpen se adják oda a kért 600 millió eurót Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 14:31
Szankciós és energiaügyben pedig egyszerűen kikerülnék a magyar kormányt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG