1p
Gyengüléssel indult a nap az euró és a forint számára a devizapiacon. Az amerikai Fed december 12-i kamatdöntését követő, most nyilvánosságra hozott jegyzőkönyvben ugyanis az szerepel: bár a Fed egyelőre folytatja kötvényvásárlási programját, több döntéshozó is úgy véli, lassan itt lenne az ideje a lazítás befejezésének - a mérleg már így is 2900 milliárd dollár körül jár.

Egyre többen a program leállítása mellett - fontos adat jön délután

A jegyzőkönyvben az áll: a nyíltpiaci bizottság "számos tagja" szerint valószínűleg helyes lenne lelassítani vagy leállítani a kötvényvásárlást jóval 2013 előtt. "Néhány" más tag szerint hagyni kell a programot az év végéig kifutni, megint "néhány más tag" nem határozott meg időkeretet a program befejezésére.

Apu, mi az a QE? >>

A Fed korábban azt közölte, addig biztosan nem változtat politikáján, amíg a munkanélküliség nem csökken 6,5 százalék alá. (Novemberben a munkanélküliség 7,7 százalékon állt.) A jegyzőkönyv fényében így ma különösen fontos lehet a mezőgazdaságon kívüli ágazatok béreiről szóló makroadat - a Reuters elemzői konszenzusa 150 ezer új állást prognosztizál, ha ennél esetleg több is létrejött, magyarán a vártnál gyorsabb ütemben csökkenhet a munkanélküliség, az még korábbra hozhatja a Fed aktuális galamb-korszakának végét.

A Fed Kormányzótanácsának washingtoni székhelye

 

Mi lesz a gazdaságélénkítéssel?

A programnak köszönhetően a Fed mérlege már 2900 milliárd dollárnál jár - ha a kötvényvásárlások havi 85 milliárdos ütemben folytatódnak, az év végéig újabb 1020 milliárddal növelheti az egyenleget.

A kötvényvásárási program idő előtti leállítása ellen szólhat a gazdasági növekedés lassulása: míg tavaly még 3 százalék körüli jártak az idei évi növekedésre szóló várakozások, a múlt hónapban már csak 2,3-3 százalék körüli GDP-növekedést prognosztizáltak a Fed illetékesei, ami rádásul meg is haladja a piaci elemzők várakozásait.

Gabler Gergely, az Equilor senior elemzője szerint annak ellenére okozott nagy riadalmat a befektetők között a hír, hogy az Egyesült Államoknak a hozamokat muszáj alacsony szinten tartania, hogy a költségvetés ne borulhasson fel. A QE egy rendkívüli intézkedés, nem pedig egy állandó program, így érthető, ha keresik a kilépés lehetőségét az illetékesek - a GazdaságTV.hu-nak nyilatkozó szakértő szerint azonban a jelenlegi helyzetben nem valószínű, hogy idő előtt újabb terhet tennének az amerikai költségvetésre, így valószínűnek tarja a program kifutását az év végéig.

1,30 közelébe esett az EUR/USD

A piac a likviditásbővítés esetleges korábbi leállására a dollár erősödésével reagált.  Az EUR/USD jegyzés 1,30 közelébe esett pénteken reggel - utoljára december 12-én járt ilyen mélységben az árfolyam, itt viszont egyelőre meg is állt az esés.

EUR/USD
Forrás: Privátbankár Dealbook


Gyengült a forint is

A forint tegnap délután jó hangulatban erősödött, az euró jegyzése 288 forintig csökkent, miközben a CDS-árazás másfél éves mélypontra ereszkedett, és a másodpiaci kötvényhozamok is csökkentek. Pénteken reggel ebből veszített valamelyest a forint: az euró dollárral szembeni gyengülését követve 289,20-ig emelkedett a közös pénz jegyzése a bankközi devizapiacon, majd az árfolyam visszatért 289 alá.

EUR/HUF
Forrás: Privátbankár Dealbook
A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vége a jó világnak a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2025. július 5. 08:10
Nem kizárt, hogy az árak csökkenése a jövő héten nem fog folytatódni.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír: tovább csökkentek az energiaárak az EU-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 13:31
Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak májusban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat pénteken közzétett adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: Az országnak lesz kenyere
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 09:29
Bővítik az öntözést az Alföldön, szeptembertől indul az Otthon Start.
Makro / Külgazdaság Kapott egy újabb gyomrost a kormány – ezúttal az állami hivataltól
Privátbankár.hu | 2025. július 4. 08:30
A KSH szerint az ipari termelés éves szintű csökkenése kéthavi lassulás után májusban ismét fokozódott.
Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG