1p
Győri Enikő, EU-s ügyekért felelős államtitkár bízik abban, hogy Orbán Viktor válaszlevele megnyugtatja majd a Bizottság elnökét és eloszlatja majd az aggodalmakat. Az államtitkár nem tartja annyira meglepőnek, hogy Barroso személyes hangvételű levélben figyelmeztette Orbán Viktort.

Győri Enikő, EU-s ügyekért felelős államtitkár az Indexnek adott interjújában elmondta, hogy nem tartja nagyon meglepőnek azt a gyakorlatot, hogy egy tagállammal kapcsolatos probléma esetén a Bizottság elnöke lép. A Bizottság elnöke, José Manuel Barroso személyes hangvételű levélben intette Orbán Viktort, hogy vonja vissza a jegybankról és a pénzügyi stabilitásról szóló törvényt.

Az államtitkár véleménye szerint az EU-s intézmények és a tagállamok vezetői folyamatos kapcsolatban vannak egymással. Közösen születnek a döntések a fővárosokban és az uniós intézményekben, és a gazdasági kormányzás területén egyre szorosabb a koordináció, így egyre gyakoribb, hogy nemcsak a folyamat végén jön a képbe egy-egy uniós intézmény.

Győri Enikő abban bízik, hogy Orbán Viktor válaszának sikerül eloszlatnia az aggodalmakat, lehiggadnak a kedélyek, és ha ez megtörténik, akkor nem marad kétely a magyar kormány szándékait illetően. Orbán Viktor a Hír Tv-nek adott interjújában a válaszlevéllel kapcsolatban elmondta, hogy udvarias hangvételű, de elutasító választ küldött az Európai Bizottság elnökének. Az EB ügyeletes szóvivője, Dennis Abbott a válaszra reagálva közölte, hogy az Európai Bizottság tüzetesen tanulmányozza a magyar miniszterelnök és a hatóságok által a brüsszeli aggodalmakra adott válaszokat.

Alkotmányos kötelezettség a jegybanktörvény elfogadása

Győri Enikő kiemelte, hogy alkotmányos kötelezettségük, hogy január elsejéig elfogadják a jegybanktörvényt. A módosító indítványokkal kapcsolatban elmondta, hogy azok leginkább az MNB és az EKB indítványairól szóltak. Az államtitkár úgy véli, hogy az EKB kételyeit a legutóbbi módosítások vizsgálata eloszlatja majd, hozzátette, hogy a Bizottság abban az esetben, ha nem elégedett a módosításokkal, akkor kötelezettségszegési eljárást indíthat.

Arra a kérdésre, hogy a Bizottság összekapcsolhatja-e a jegybanktörvény ügyét a magyar hitelkérelemmel az államtitkár elmondta, hogy bízik abban, hogy a józan ész győz, és nem prekoncepciók alapján döntenek, hanem elemzik a benyújtott törvényeket és a gazdaságpolitikai vállalásainkat.

"Nem engedhetjük meg magunknak, hogy kívül maradjunk"

A fiskális unióról szóló szerződésről az államtitkár elmondta, hogy ugyan nem kényszeríti a zónán kívüli tagállamokat a csatlakozásra, de önkéntes alapon csatlakozhat hozzá, aki szeretne. Az adósságféket Magyarország például már be is építette az alkotmányába, egy dolgot mi már ki is pipálhatunk. Hozzátette, hogy Martonyi János külügyminiszter úr pedig azt fogja javasolni, hogy Magyarország csatlakozzon. Győri Enikő szerint nem vagyunk olyan helyzetben mint a britek, hogy megengedhessük magunknak, hogy kívül maradjunk, hiszen akkor nem tudjuk befolyásolni a történéseket, csak elszenvedjük őket.

Az államtitkár elmondta, hogy az euró plusz paktumban van szó az adóharmonizációról, amely azonban nem jogi szöveg. Győri Enikő elmondta, hogy Magyarországnak, mint felzárkózó gazdaságnak nagyobb szabadságra van szüksége e téren, ezért nem csatlakoztunk az euró plusz paktumhoz, de ez nem azt jelenti, hogy más pályán lennénk, vagy mások lennének  a céljaink.

Vezetési válság érződik az Unióban

A válságkezeléssel kapcsolatban az államtitkár elmondta, hogy gyenge lábakon áll jelenleg az uniós vezetés, és vezetési válság érződik. Véleménye szerint hiányoznak azok a rendíthetetlen politikusok, akik hosszú távon gondolkoznak, képesek összeurópai érdekek által vezérelve tervezni, és nemcsak a következő választásokig látnak el.

Győri Enikő úgy véli, hogy jelenleg a pénzügyi világ mozgat olyan dolgokat, amelyekre a kormányok nem képesek és most az ellenszer keresése folyik. Hozzátette, hogy ez nem egy egyszerű folyamat, és lehet mondani, hogy lassúak és nem elég innovatívak vagyunk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Brutális adóterhek alatt nyög az OTP
Herman Bernadett | 2026. május 15. 11:02
A megduplázódott extraprofitadó veszteségessé tette Magyarországon az OTP-t, hiába nőttek a hitelállományok. Az új kormányban és a jövőben azonban bízik a hitelintézet, amely csoportszinten 177 milliárd forintos nyereséggel zárta az első negyedévet.  
Pénzügyi szektor Itt az OTP bejelentése: bíróságra mennek a bankok a kamatstop miatt
Privátbankár.hu | 2026. május 7. 19:31
Ismét több pénzintézet nyújtott be panaszt.
Pénzügyi szektor Csökkent a 12 hónapos kincstárjegy aukciós átlaghozama
Privátbankár.hu | 2026. május 7. 13:46
Az elsődleges forgalmazók 58,3 milliárd forint értékben nyújtottak be ajánlatot.
Pénzügyi szektor Új korszak jön a bankszámláknál
Privátbankár.hu | 2026. május 7. 13:16
Itt a Gránit Bank lépése.
Pénzügyi szektor Régi-új elnök a Pénztárszövetségnél
Privátbankár.hu | 2026. május 6. 12:58
A szervezet közgyűlésén derült ki, hogy újrázhat az eddigi elnök.
Pénzügyi szektor Lezárult az MNB belső vizsgálata, feljelentést tettek
Privátbankár.hu | 2026. május 4. 15:34
A feljelentést ismeretlen tettes ellen tették.
Pénzügyi szektor Nem fékeznek a lakáshitelesek – tovább nőtt a CSOK Plusz aránya
Privátbankár.hu | 2026. május 4. 12:19
A idei első negyedévben 10,4 százalékról 13,2 százalékra nőtt a CSOK Plusz aránya a lakáshitelekben – közölte a Duna House. Alig van olyan új lakáshitel, ahol ne használnák ezt a lehetőséget a hitelfelvevők.
Pénzügyi szektor Erős negyedév a bankóriásnál: felvásárolta leánybankját az Erste Csoport
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 09:45
Az Erste Csoport sikeresen lezárta az Erste Bank Polska konszolidációját, valamint rekordidő alatt végrehajtotta lengyelországi márkaváltását – derül ki a pénzintézet 2026 első negyedéves jelentéséből. A lépés jelentősen növelte a csoport mérlegfőösszegét és tovább erősítette közép-európai piaci pozícióját.
Pénzügyi szektor Hogyan döntenek ma Varga Mihályék?
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 08:23
Kamatdöntő ülést tart ma a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa, az elemzők változatlan kamatszinttel számolnak.
Pénzügyi szektor A bankok is gratuláltak Magyar Péternek
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 12:22
A Magyar Bankszövetség is gratulált Magyar Péternek és a Tisza Pártnak a választási győzelemhez. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG