4p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

A magas kereslettel magyarázzák Európa első kannabisz ETF-jének elindítását. A hasonló alapok Észak-Amerikában népszerűek, sok százmillió dollárt kezelnek. Annak ellenére is, hogy a szektorban 2019 igencsak gyenge év volt. Aki azonban nagyon akart, eddig is tudott marihuána-részvényekre spekulálni – még Magyarországról is.

Az európai megtakarítók most először tőzsdén jegyzett alappal (ETF-el) is részesedhetnek a gyorsan növekvő marihuána iparból – írta a Financial Times. A Purpose Investments kanadai alapkezelő csoport ugyanis azt tervezi, hogy január 13-án elindítja a Medical Cannabis and Wellness ETF-et, Európa első ilyen termékét. Ezt Németországban fogják bejegyezni, de elérhető lesz az Egyesült Királyságban, Olaszországban és Írországban is.

A marihuána alapok igen népszerűnek bizonyultak Észak-Amerikában annak ellenére, hogy a tavalyi év nagyon kedvezőtlen volt a szektor számára. (Főleg azért, mert a befektetők Donald Trump amerikai elnök újraválasztásától és a szabályozás újbóli szigorodásától tartanak – a szerk.)

A világ legnagyobb kannabisz ETF-je, az amerikai ETFMG Alternative Harvest 673 millió dollár vagyont kezel. Árfolyama azonban tavaly 28,5 százalékkal esett. A második legnagyobb, a kanadai Horizons Medical Marijuana Life Sciences ETF is több mint 320 millió dolláros, és 33,8 százalékot bukott 2019-ben.

Ötszöröződhet a piac

A Purpose Investments már kezel egy kisebb marihuána alapot Kanadában, egyéb portfóliók mellett. A leendő európai ETF 80 bázispontos (0,8 százalékos) díjat számol majd fel a befektetőknek. Olyan vállalatok részvényeibe fog fektetni, amelyek a legális orvosi marihuána ágazatában tevékenykednek. (A növénynek két hatóanyaga van, a mámort okozó THC, valamint a CBD. Az utóbbi gyógyító hatású és nem pszichoaktív – a szerk.)

Két kannabisz-ETF árfolyama (ETFMG Alternative Harvest /NYSEMKT:MJ/ és Horizons Marijuana Life Sciences /TSX:HMMJ/). (Forrás: Tradingview.com)

A legális kannabisz piac mérete közel 11 milliárd dollár volt globálisan 2018-ban. A Jeffries előrejelzése szerint 2029-re legalább 50 milliárd dollárra nő az értéke. Más becslések ennek háromszorosáról is szólnak – írja a Financial Times.

Intézményi befektetők veszik?

Emlékeztetnek rá, hogy az Egyesült Királyság is legalizálta az orvosi marihuánát 2018 októberében. Az egyik megszólaltatott szakember szerint elsősorban a private banking, a vagyonkezelők és más intézményi befektetők keresletére számítanak. Ezek a befektetői csoportok veszik elsősorban Észak-Amerikában is a marihuána ETF-eket.

A fűkínálat itthon

Megnéztük egy nagyobb hazai brókercég értékpapír-kínálatát, és a piac egyik fontos szereplője, a Torontóban bevezetett Canopy Grow részvénye is szerepel a listájukon. Ezen kívül négy, a Frankfurti Tőzsdén forgó certifikát is van erre a papírra. A német tőzsdén a tőkeáttételes Canopy Grow certifikátok (warrantok) száma pedig összesen 34.

A  “cannabis” szóra további találatokat kapunk (részvényeket is, certifikátokat is). Így a szektor a magyarok számára már most is elérhető. (Annak jobban, aki nem ódzkodik a certifikátok plusz kockázataitól.) Sőt találtunk egy kanadai ETF-et is, az említett Horizons Medical Marijuana megvásárolható. (Amerikai ETF-eket viszont nem, de ez általános probléma lehet a Mifid-szabályozás miatt.)

Más egzotikumok

Bőven vannak egyébként más egzotikumok, például bitcoinra és ethereumra (etherre) szóló certifikátok is Frankfurtban. A svéd, stockholmi székhelyű Nasdaq Nordic tőzsdén pedig bitcoin– és ethereum-ETF-ek. Eközben az USA-ban a kriptodeviza-ETF kezdeményezéseket egyelőre megtorpedózták a hatóságok.

(Hasonló cikkünk a marihuána-üzletágról: Csak játszunk és szívunk – bombaüzlet a videojáték és a kannabisz?)

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 38940 38000 38980 +2,45% 0 0 13 746 644 430 HUF 2026-01-22 17:13:50
MOL 3810 3602 3830 +5,89% 0 0 8 806 673 038 HUF 2026-01-22 17:09:46
MTELEKOM 1948 1914 1948 +2,53% 0 0 1 037 648 250 HUF 2026-01-22 17:05:28
RICHTER 10540 10140 10540 +3,84% 0 0 3 436 115 760 HUF 2026-01-22 17:14:02
OPUS 552 542 554 -0,18% 0 0 151 667 887 HUF 2026-01-22 17:05:27
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Felhúzta a füles sapkát a forint, meg se kottyant a hideg
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 18:42
A magyar fizetőeszköz erősödött csütörtökön a bankközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru A Mol szinte hihetetlent ment a csütörtöki zárásra
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 18:05
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 3888,84 pontos, 3,21 százalékos emelkedéssel, 125 197,21 ponton, történelmi csúcson zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump fenyegetésének múlásával emelkedéssel nyitott Amerika
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 16:19
Pluszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Felrobbant a Mol árfolyama délutánra
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 14:50
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,32 pontos nyitás után jelentős erősödést mutatott csütörtökön kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru A davosi hírek új csúcsok felé repítik a magyar részvénypiacot
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 11:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,32 pontos nyitás után emelkedett csütörtökön délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Mi történt a Netflixszel? Itt van a magyarázat
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 11:48
A Netflix nehéz hónapokon van túl: az amerikai streamingóriás árfolyama több mint 30 százalékkal esett vissza a csúcsértékéhez képest, és a vállalat 2025-ös negyedik negyedéves eredményeinek közzététele után a Wall Street még intenzívebben kezdte eladni a részvényeket. Az okokat és a várható tendenciákat a globális, Magyarországon is elérhető befektetési szolgáltató, az XTB szakértői járták körbe.
Részvény / Deviza / Áru Fordulat: ez csúnyán megcsapolhatja a pénzét – nem, nem az arany a hunyó
Czwick Dávid | 2026. január 22. 10:11
Gigászi menetelést tartott az elmúlt hónapokban ez a nemesfém. A szárnyalás ellenére egyre többen sebezhetőnek érzik mostanra az ezüstöt és jelenlegi árszintjét. Jobb félni, mint megijedni, ezért utánajártunk, hogy milyen erők mozgatják a világpiaci jegyzést, és mi az, ami miatt érdemes csínján bánni az arany kistestvérének becézett nemesfémmel. Közel lehet egy nagyobb korrekció.
Részvény / Deviza / Áru Szárnyalnak a tőzsdék, rekord közelben a BUX
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 09:51
Donald Trump felbeszélte a piacokat Davosban. 
Részvény / Deviza / Áru Erős hónap áll a forint mögött
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 07:15
Vegyesen alakult, kevéssé változott csütörtök reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Kilőttek a chip-részvények tegnap a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 06:01
A félvezetőgyárak részvényei nagyot mentek tegnap, ünnepel a New York-i tőzsde. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG