4p
Meredeken csökkentették idei olajár-előrejelzéseiket londoni iparági elemzők, elsősorban a kereslet és a kínálat egyensúlyát meghatározó alapfolyamatok markáns romlása miatt.

A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays kedden ismertetett új előrejelzése szerint a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta és az amerikai nyersanyagpiacon irányadó West Texas Intermediate (WTI) könnyűolaj hordónkénti átlagára az idén egyaránt 37 dollár lesz.
A Brent árfolyamának alakulása.
Friss árfolyamok >>>>


A Barclays szakelemzőinek eddigi prognózisa 60 dolláros idei átlagárfolyamot jósolt a Brent hordójára, a WTI esetében pedig 56 dolláros egész évi átlagárat valószínűsített.

Rosszabb a helyzet, mint azt gondolták

A ház elemzői közölték: számos olyan tényező van, amely arról győzte meg őket, hogy az olajpiaci helyzet a korábban általuk gondoltnál sokkal rosszabb.

A legfontosabb ezek közül a Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) belső kohéziójának teljes összeomlása. Jóllehet az OPEC már több mint egy éve világossá tette, hogy felhagy piaci kiegyensúlyozó szerepével, a piaci szereplők azonban továbbra is hittek abban, hogy a kartell képes csökkenteni az ellátást, ha a változó kondíciók ezt igénylik.

A WTI árfolyamának alakulása.


Ez a piaci vélemény azonban a decemberi OPEC-értekezlet után eróziónak indult, mivel a szervezet akkor gyakorlatilag végleg feladta még a látszatát is annak, hogy lenne bármiféle kitermelési célja - fogalmaznak keddi tanulmányukban a Barclays londoni elemzői.

Végzetes csapás

A ház szerint újabb végzetes csapást jelentett Irán és Szaúd-Arábia viszonyának elmérgesedése. Ez azért is fontos tényező, mert Irán gyors ütemben halad a nukleáris fejlesztési programjáról kötött nemzetközi egyezmény feltételeinek teljesítése felé, és így az iráni olajexport felfutása a korábban vártnál sokkal hamarabb megkezdődhet.

A Barclays elemzői szerint az OPEC egységének hiánya és különösen a rossz szaúdi-iráni viszony miatt mára egyáltalán semmiféle valószínűsége nem maradt annak, hogy a többi OPEC-tagország a pótlólagos iráni kínálatra tekintettel csökkentené saját termelését.

A legutóbbi adatok éppen arra vallanak, hogy a csoport összesített kitermelése gyors ütemben növekszik: az előzetes statisztikák alapján a kartell decemberben napi átlagban legalább 500 ezer hordóval több nyersolajat termelt, mint novemberben és októberben. A legnagyobb mértékben Szaúd-Arábia, Kuvait és Irak növelte kínálatát - hangsúlyozzák a Barclays londoni elemzői.

Mások is meredek további olajárzuhanást várnak

A Morgan Stanley, a Goldman Sachs és a Bank of America-Merrill Lynch iparági elemzői új, felülvizsgált előrejelzéseikben egyaránt azt valószínűsítették, hogy a stagnáló kereslettel és a kínálati rekorddal jellemzett piaci környezetben 20 dollárig is csökkenhet a Brent árfolyama az idén, a Royal Bank of Scotland (RBS) szakelemzői pedig 16 dolláros mélypontot sem tartanak kizártnak.

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics szakelemzői felülvizsgált új prognózisukban közölték: alapeseti előrejelzésük továbbra is az, hogy a Brent hordója 2017-ben 60 dollárra, 2020-ig pedig 70 dollárra drágul.

A ház ugyanakkor a 2016 végére szóló árfolyam-előrejelzését az eddigi 55 dollárról 45 dollárra csökkentette, elsősorban az OPEC-et jellemző belső zűrzavar, valamint a kínai gazdaságot övező bizonytalanságok miatt. A Capital Economics londoni elemzői valószínűtlennek nevezték, hogy a nyersolaj hordónkénti világpiaci ára az évtized hátralévő részében visszaemelkedik az elmúlt évekre jellemző 100 dollár körüli szintekre. A ház szerint nehéznek bizonyulhat még az 50 dollár feletti átlag tartása is az évtized második felében.

Maradnak recesszióban az oroszok

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői felülvizsgált előrejelzésükben közölték, hogy várakozásuk szerint a Brent hordónkénti átlagára 2016 első negyedében mindössze 35 dollár lesz, újabb cserearányromlási sokkot okozva az orosz gazdaságban. A JP Morgan új prognózisa ennek alapján az, hogy az orosz gazdaság 2015 után az idei évet is recesszióban tölti.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 41730 41600 42680 +0,29% 0 0 17 216 349 290 HUF 2026-04-27 17:07:35
MOL 4042 4030 4098 -1,41% 0 0 2 483 104 578 HUF 2026-04-27 17:06:35
MTELEKOM 2496 2492 2522 +0,16% 0 0 691 202 740 HUF 2026-04-27 17:05:06
RICHTER 13020 12920 13100 +0,15% 0 0 2 814 052 160 HUF 2026-04-27 17:05:05
OPUS 299 295 318 -11,01% 0 0 221 927 845 HUF 2026-04-27 17:12:19
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nézze meg, mire jutott a forint az euró és a dollár ellen!
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 18:41
Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Csak a Molnak volt rossz napja hétfőn
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 18:19
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 703,75 pontos, 0,53 százalékos csökkenéssel 133 168,50 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Felemás hangulatban ébredtek az amerikai piacok
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 16:15
Vegyesen nyitottak az amerikai értékpapírpiacok hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Magára talált a BUX, csak a Molnak van rossz napja
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 14:38
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a mínusz 1,66 pontos nyitás után emelkedett hétfőn kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Bedurrant a pesti tőzsde hétfőn
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 11:54
Csak a Mol részvényesei szomorkodhatnak.
Részvény / Deviza / Áru Mit fogunk enni, ha ez így megy tovább?
Eidenpenz József | 2026. április 27. 11:31
Vámháború, energiaár-robbanás, kereskedelmi útvonalak megszakadása a háborúk miatt, klímaváltozás extrém időjárással és vízhiánnyal. Ha többféle tényező egyszerre érvényesül, a hatások egymást erősíthetik, és sokkal nagyobb lehet a rombolás. Nagy veszélyek rejlenek az élelmiszer-ágazatban. Még nem vagyunk a 2022-es szinten, de nem is vagyunk távol tőle.
Részvény / Deviza / Áru A tőzsdék sem igazán tudják, merre az arra
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 09:54
Így indultak a hétfői kereskedések.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak: ennyibe kerül most egy euró!
Privátbankár.hu | 2026. április 27. 06:28
Mit csinál az árfolyam hétfő reggel?
Részvény / Deviza / Áru A választások után magát kitombolt forint is megpihent
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 10:54
A hét elején még erősődött, aztán azonban fokozatosan veszített az értékéből, bár zárásra ismét visszaküzdötte magát a több mint négyéves rekordszintekre. 
Részvény / Deviza / Áru Összezavarodtak a New York-iak
Privátbankár.hu | 2026. április 25. 08:09
Vegyesen zártak pénteken a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG