4p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Részvényenként 567 forintot is fizethet a Mol, miután a közgyűlés megszavazta az 55 milliárd forintos osztalékot.
MTI Fotó: Illyés Tibor

 

Megszavazta 55 milliárd forint osztalék kifizetését a tavalyi eredmény után a Mol éves rendes közgyűlése csütörtökön. Az osztalék részvényenként elérheti az 567 forintot, ami csaknem 17 százalékos emelkedés az előző évihez képest. Legutóbb a Mol a 2014. évi eredmény után fizetett osztalékot, amelynek összege 50 milliárd forint volt, részvényenként 485,49 forint.

Az igazgatóság javaslata alapján a közgyűlés elfogadta a Mol-csoport nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készített konszolidált éves beszámolóját és az erre vonatkozó könyvvizsgálói jelentést 3928 milliárd forint mérlegfőösszeggel és 256,5 milliárd forint anyavállalati részvényesekre jutó veszteséggel, továbbá elfogadta a magyar számviteli törvény szerint elkészített éves beszámolót és az erre vonatkozó könyvvizsgálói jelentést is 2793 milliárd forint mérlegfőösszeggel, 190 milliárd forint veszteséggel, 8,49 milliárd forint lekötött tartalékkal.

Volt miért izgulni

Molnár József vezérigazgató az éves beszámolót ismertetve elmondta, hogy 2015 extrém kihívásokkal teli év volt, az olajár több mint 70 százalékot esett a 2014-es nyári csúcshoz képest, több mint tízéves mélypontot elérve. Ezzel párhuzamosan a feldolgozás-kereskedelem (downstream) szegmensben a finomítói és petrolkémiai árrések jelentősen emelkedtek. A magasabb árrés részben az erős kereslet eredménye, a Mol számára releváns 10 országban összesen 5 százalékkal nőtt a motorikus üzemanyag iránti kereslet.

 

Mol napi árfolyam

 

A Mol csoport tavaly 692 milliárd forint újrabeszerzési árakkal becsült “tiszta” EBITDA-t (kamat- és adófizetés, illetve értékvesztés előtti eredményt) ért el, amely 36 százalékos növekedés forint alapon az előző évhez képest. A vezérigazgató a 2016-os tervekről elmondta: továbbra is nehéz működési környezetre számítanak, egyre nagyobb volatilitás látható a már eddig is kiszámíthatatlan olajpiacon. A Mol elsődleges célja továbbra is az, hogy megfelelő cash flow-t érjen el, amely fedezi mind a vállalat saját befektetési igényeit, a pénzügyi költségeket, a fizetendő adókat és a részvényesek felé fizetett osztalékot, illetve segít az erős és biztonságos mérlegpozíció megtartásában is.

A tervek szerint a Mol-csoport 2016-os EBITDA eredménye – hordónként 35-50 dolláros olajár, és a tavalyi évhez képest mérsékelt, de az elmúlt évek átlagához képest jobb downstream környezet mellett – 2 milliárd dollár lehet. Hozzátette: 2016-ban a Mol 1,3 milliárd dollár befektetését tervezi, amelynek több mint 50 százalékát a downstream üzletágra fordítják. Akvizíciók terén óvatos a Mol, és csak olyan projektekre költ, amelyek alacsony olajár mellett is kifizetődők - mondta.

Hernádi Zsolt, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgató hasonló véleményen volt: a közgyűlés utáni sajtótájékoztatón elmondta, változatos és kiszámíthatatlan év volt a tavalyi, az olajár mélyzuhanása ellenére is erősebb, hatékonyabb és versenyképesebb lett a Mol-csoport. Tavaly ők szembesültek az iparág nehézségeivel, a kihívásokra azonban új stratégiával reagált a konszern, sikeresen vette az akadályokat. Az integrált működési modell eredményeként a kutatás-kitermelés (upstream) üzletág - alacsony olajár miatti – gyengébb teljesítményét ellensúlyozni tudta a kereskedelmi és feldolgozási (downstream) szegmens, amely minden idők egyik legjobb eredményével zárta a tavalyi évet.

A jövő ködbe vész

Hangsúlyozta: senki nem tudja megmondani egyelőre, hogy rövid távon miként változik az olajár, de a kereslet-kínálati görbék alapján 2018-ra újabb mezőkre és forrásokra lesz szükség, ehhez pedig a következő öt évben emelkednie kell az olaj árának. Ugyanakkor jelenleg a Mol számára az a legfontosabb, hogy az upstream még 35 dolláros olajár mellett is fenntartsa önfinanszírozó képességét - mondta.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 40450 39360 40540 +3,19% 0 0 9 934 572 700 HUF 2026-02-18 17:10:30
MOL 3576 3512 3596 +1,07% 0 0 4 799 401 656 HUF 2026-02-18 17:14:55
MTELEKOM 1990 1958 2005 +1,02% 0 0 680 255 123 HUF 2026-02-18 17:07:00
RICHTER 11820 11670 11840 +1,29% 0 0 2 041 319 700 HUF 2026-02-18 17:05:18
OPUS 540 527 540 +1,89% 0 0 116 338 533 HUF 2026-02-18 17:05:10
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Bánhatja, ha estére hagyta az euróváltást
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 18:30
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagy volt a lendület a parketten
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 18:12
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 2913,21 pontos, 2,33 százalékos emelkedéssel, 127 820,56 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Akár harmadával is nőhetnek egyes kiberbiztonsági részvények
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 17:54
A Morgan Stanley előrejelzése szerint a jelenleg 270 milliárd amerikai dollárra becsült globális kiberbiztonsági piac az előttünk álló években mintegy 12 százalékkal bővülhet évente, többek között a digitalizáció, a felhőszolgáltatások és a generatív AI gyors ütemű terjedése, illetve az egyre fokozódó geopolitikai feszültségek okán.
Részvény / Deviza / Áru Vidáman indult a tengerentúli tőzsdéken a reggel
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 16:33
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Eddig parádés a tőzsde mai napja
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 15:01
Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,33 pontos nyitás után emelkedett szerdán kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Ilyet még nem látott idén: tátongó mélységbe taszították a fémek sztárját
Czwick Dávid | 2026. február 18. 14:31
Hosszú hetek óta nem tapasztalt, fájdalmas manővert produkált az elmúlt időszak egyik közkedvelt árupiaci terméke. Nem, nem az aranyról, hanem a legfényesebbnek tartott aranyat a teljesítményével tavaly is lepipáló platináról van szó. A tavalyi évig kell visszamenni, hogy hasonlót lássunk. Úgy fest, a féktelen szárnyalás időszaka ennél az instrumentumnál is véget ért.
Részvény / Deviza / Áru Warren Buffett bevásárolta magát a The New York Times-ba
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 11:54
Warren Buffett amerikai milliárdos befektető cége, a Berkshire Hathaway a tavalyi utolsó negyedévben csökkentette részesdését az Apple és a Bank of America (BoA) vállalatokban, ugyanakkor hat évvel azután, hogy minden újságból eladta részesedését, 351 millió dollárért tulajdonhányadot szerzett a The New York Times-ban.
Részvény / Deviza / Áru Leesik az álla, ha megtudja, mi történt ma az OTP-vel
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 11:41
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,33 pontos nyitás után hatalmas emelkedésbe kezdett szerdán délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Értékpapírokban fürdik Vitézy Dávid
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 11:28
Nem változott drasztikusan a fővárosi közgyűlési képviselők vagyona tavalyhoz képest az interneten elérhető vagyonnyilatkozataik tanúsága szerint, de érdekességek azért vannak.
Részvény / Deviza / Áru A Covidnál is nagyobb sokk következik
Eidenpenz József | 2026. február 18. 10:21
Azt hitte, a mesterséges intelligencia terjedése önt nem érinti? Messze van az idő, amikor valóban helyettesítheti a dolgozókat? Vagy nem lesz elég kreatív, felelősségteljes, nem lesz képes felfogni az emberi érzéseket? Itt az ideje felülvizsgálni ezeket a gondolatokat, és újra megismerkedni az AI-jal, amit korábban félredobtunk. Óriási változások következnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG