4p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Még egy újabb brókerbotrány esetén is szinte teljeskörű védelmet kapnak az új takarékszövetkezeti integráció megtakarítói a kettős védelemnek köszönhetően. Arra ugyanakkor figyelni kell, hogy a szinte 100 százalékos védelem csak az új szervezeti rend felállta után befizetett pénzekre érvényes, a régi betétek után csak az OBA kártalanít.

Óvatosan kell kezelni a takarékszövetkezetek újfajta integrációjának kettős garanciarendszerre vonatkozó szabályait: a kettős védelem ugyanis csak azon betétekre vonatkozik, amelyeket az ügyfél azt követően helyezett el az integrációhoz kapcsolódó valamelyik takarékban, hogy a Takarékbank az adott szövetkezeti hitelintézet részére – annak átvizsgálását követően – „beengedte” az érintett szövetkezetet a garanciaközösségbe. Ezt követően az adott takarékszövetkezet már az integráció egységes és prudens szabályokat tartalmazó kockázati stratégiája mentén végzi tevékenységét és vállal kötelezettséget, ezért értelemszerűen ettől az időponttól kezdve vállalt kötelezettségeire terjed ki az egyetemleges felelősség alapján nyújtott védelem – nyilatkozta a Privátbankár.hu kérdésére Pulay Kristóf, a Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezetének (SZHISZ) szóvivője.

 

Privátbankár-komment:

Naptárhatás helyett...

Az indoklás, amiért csak az "új" betétekre áll a védelem, az az, hogy az érintett takarékok is csak a befogadásukat követő időponttól lettek befizetői is a Szövetkezeti Hitelintézetek Tőkefedezeti Közös Alapjának, amely elsődlegesen áll helyt az egyetemleges felelősség alapján érvényesített követelésekért. Ami ugyanakkor kicsit sántít, az az, hogy az érintett takarékok eddig is fizettek intézményvédelmi pénzeket a takarékszövetkezeti intézményvédelmi alapokba, amelyek 20 milliárd körüli  összege emiatt végképp feloldódik, hiszen a tavalyi csődök kárenyhítésére ugyanúgy nem lehetett igénybevenni, mint az állam által a szektor helyzetének rendezésére nyújtott 136 milliárd forintot. Meglehet: naptárazás helyett legalább ezt be lehetett volna vállalni - a takarékok átvizsgálása, majd a problémásak "költségmentes" kilökése után talán már nem jelentett volna olyan nagy kockázatot...

A megoldást némiképp bonyolítja, hogy az érintett takarékszövetkezeteket 2013. december 31. és 2014. december 5. között összesen öt hullámban vették fel az új garanciaközösségbe, így a pontos csatlakozási időpontot „nyomozni kell”.

Tolvaj brókerek után is kártalanítanak

A takarékszövetkezetek új garanciaközössége eddig védelem nélkül álló ügyfélkör számára nyújt plusz védelmet: egy tagintézmény fizetésképtelensége esetén az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) által nem biztosított önkormányzati, állami követelésekre, illetve az OBA által biztosított, 100 ezer euró összeghatár feletti követelésekre, illetve egyéb követelésekre is lehet igényt érvényesíteni. Pulay Kristóf szerint a fentieken túl az egyetemleges kötelezettségvállalás kiterjed a takarékokon keresztül elhelyezett befektetésekre is, vagyis amennyiben egy ilyen befektetéssel kapcsolatban a takarékszövetkezeti szektor tagjai valamilyen az ügyfél érdekeit érintő hibát, vagy valamilyen a brókerbotrány kapcsán felmerült, az ügyfeleket megkárosító bűncselekményt követnének el, akkor ezért az ügyfeleket ért kárért a Befektető-védelmi Alap (Beva) védelmén felül az integráció is teljes vagyonával állna helyt. Kivételt ez alól az adott takarék, illetve a Takarékbank tulajdonosa által tulajdonosi joggyakorlás keretében elhelyezett befektetés képez.

Fontos ugyanakkor látni, hogy az egyetemleges felelősség alapján fennálló követelést csak az OBA által nem fedezett (értékhatárt meghaladó, vagy a védett körbe nem tartozó) követelésekre lehet érvényesíteni. Az elsődleges kárrendezési hely tehát továbbra is az OBA lesz.

A "kirúgott" takarék betétese is biztonságban lesz

Ha viszont valamely megtakarítás megkapta a kettős védelmet, az „mindenkorra” élvezheti a közel 100 százalékos védelmet – hívta fel a figyelmet Pulay Kristóf. Egy-egy tagintézménnyel szemben az SZHISZ továbbra is élhet azzal a – lényegében megfellebbezhetetlen jogával -, hogy kizárja az integrációból (amelyet automatikusan követ a felügyeleti engedély visszavonása az MNB részéről), ám az SZHISZ szóvivője szerint a kizárást megelőzően elhelyezett betétekre, követelésekre nem szűnik meg az egyetemleges felelősség alapján biztosított kettős védelem, azok esetében a kártalanítás a jövőben is közel teljes lesz és megoszlik az OBA és a garancaialap között.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Jobban jár, ha még szerda előtt elintézi a tankolást?
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 11. 16:34
Felemásan alakulnak az árak.
Személyes pénzügyek Tudta? Az özvegyi nyugdíjnál ezekre az alapvető feltételekre kell figyelni
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 11. 08:53
Tűpontos, jogilag meghatározott feltételrendszere van az özvegyi nyugdíjnak.
Személyes pénzügyek Életet lehelt az Otthon Start a babaváró hitelbe, a bankok pedig szórják rá a pénzt
Barát Mihály Tamás | 2026. augusztus 10. 18:45
Hosszú évek visszaesése után újra több babaváró hitelt vesznek fel a gyermeket tervező párok. Ebben szerepe lehet az Otthon Start szárnyalásának is, ugyanis önrészként jól használható ahhoz. A bankokon nem múlik, hogy fennmaradjon a babaváró hitel növekedése, hiszen a BiztosDöntés.hu összesítése szerint százezrekkel csalogatják magukhoz az igénylőket.
Személyes pénzügyek Így kerülik el az adót a vagyonos magyarok
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 14:29
Soha nem látott számú tartós befektetési számla (tbsz) nyílt meg az idén, már 620 ezernél is több ilyen értékpapírszámla létezik. A háttérben az áll, hogy a magyar állampapírok helyett egyre több befektetési alapot, részvényt vásárolnak a háztartások, az árfolyamnyereségre kivetett adók pedig így elkerülhetők – erről beszélt Herman Bernadett, az Mfor és a Privátbankár vezető szerkesztője a Trend FM hétfő délelőtti adásában.
Személyes pénzügyek Fellélegezhetnek a hazai autósok
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 11:44
Kedden nem módosulnak a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árai, így a hétvége után változatlan beszerzési árakkal indul a hét.
Személyes pénzügyek A magyarok közel harmadának semmi sem marad a kasszában
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 10:45
Az ingatlanvásárlásra vagy -felújításra spórolók aránya a 2022-es 37 százalékról 23 százalékra zuhant és általában is jellemző, hogy a lakosság több mint felének csupán minimális mozgástere marad a kiadásai után – erre jutott a Provident legfrissebb kutatásában.
Személyes pénzügyek Sosem volt még ilyen nagy értékpapírvagyona a magyar háztartásoknak
Hargitai-Szabó Kata | 2026. augusztus 10. 10:21
Tovább nőtt a magyar háztartások értékpapírvagyona: június végén már 38 240 milliárd forintot ért az állomány, ha a belföldi kibocsátású papírok mellett a külföldieket is hozzászámítjuk – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. Az egy év alatt 15 százalékos bővülés részben abból származik, hogy a lakosság többet vásárolt, részben pedig abból, hogy az árfolyamok is emelkedtek. 
Személyes pénzügyek Csúcsot döntött a fiatalok megtakarítása, már átlagosan 977 ezer forinttal rendelkeznek
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 10. 09:00
Rekordot döntött a magyar huszonévesek átlagos megtakarítása. A K&H ifjúsági index második negyedéves felmérése szerint az összeg átlagosan már 977 ezer forint. 
Személyes pénzügyek Sok család várja: kiderültek a 100 ezres iskolakezdési támogatás részletei
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 6. 20:04
Új részleteket árult el a kormány.
Személyes pénzügyek Hitte volna? Egymás után csökkennek a kamatok ezeknél a hiteleknél
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 4. 07:56
Augusztustól érhető tetten a legújabb változás ezen a téren.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG