3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Miközben a győri audisok jelentős béremelésért sztrájkolnak, addig a német anyacég éppen masszív költségcsökkentésre készül a nagyobb profit érdekében. Az új Audi-vezér 2022-ig összesen 15 milliárd euróval növelné az üzemi eredményt. A győri munkabeszüntetés miatt az ingolstadti gyár is leállt, és a pozsonyi VW-gyárban is korlátozásokat vezettek be.
Audik a brüsszeli Motor Show kiállításon idén januárban. EPA/STEPHANIE LECOCQ

Az Audi számára kritikus időszakban kezdtek munkabeszüntetésbe a győri motorgyár dolgozói, írja a német Manager Magazin.

A lap emlékeztet arra, hogy a bajor autógyár eladásai csökkennek, mivel az átállás a WLTP-szabványra (ez az üzemanyag-fogyasztási és a károsanyag-kibocsátási értékek megállapítására szolgál) elhúzódik, és sok modellt nem szállítanak le időre.

Megszorítások jöhetnek

Ráadásul az új Audi-vezér, Bramn Schot drasztikus mértékben, összesen 15 milliárd euróval szeretné növelni az üzemi nyereséget 2018 és 2022 között, amihez az árbevétel növelése mellett a költségek csökkentése is szükséges. Ez egyébként ötmilliárd euróval több annál, mint amit elődje, Rupert Stadler tűzött ki célul.

„Még egyszer optimalizálnunk kell”

- mondta a lapnak Alexander Seitz pénzügyi igazgató. Szerinte egy alapos költségtakarékossági program nélkül a cég nyereségrátája a nulla közelébe csökkenhetne.

A vállalat a többi közt a személyzeti költségeken spórolna: a megüresedő állásokat a jövőben már nem töltenék be, sőt a lap forrásai szerint leépítésekre is készülnek. A németországi alkalmazottak munkahelyét ugyanakkor továbbra is garantálják 2025-ig.

Az Audi csoportszinten 60 milliárd eurós árbevétel mellett 5,1 milliárd euró operatív nyereséget ért el 2017-ben. A tavalyi számokat március 14-én hozzák majd nyilvánosságra.

A pozsonyi gyár is érintett

Mint arról beszámoltunk, a győri Audi-gyárban múlt csütörtökön az Audi Hungária Független Szakszervezet (AHFSZ) felhívására kezdődött egyhetes sztrájk, amely azóta is tart. A munkabeszüntetés miatt leállt a motorgyártás, ami az ingolstadti üzemet is megbénította. Emiatt több mint tízezer német munkást küldtek kényszerszünetre.

Az ingolstadti leállás a legutolsó hírek szerint három napig, azaz szerda estig tart. A többi attól függ, hogy lesz-e megegyezés Győrben. A hétfői tárgyalások nem vezettek eredményre.

A magyar sztrájk egyébként már a pozsonyi Volkswagen-üzem termelését (a luxus SUV-ok gyártását) is visszafogja a Győrből származó alkatrészek hiánya miatt. A Volkswagen Slovakia szóvivője szerint az alkalmazottakat értesítették a korlátozásokról. (Az Audi a Volkswagen-csoport része – a szerk.)

Mennyit keresnek máshol?

Ami a konfliktus lényegét illeti, az AHFSZ már az idei évben 18 százalékos béremelést szeretne, az Audi Hungaria vezetése viszont két év alatt emelné húsz százalékkal a fizetéseket.

A szakszervezet azzal érvel, hogy a magyar alkalmazottak bére jóval elmarad a VW-csoport térségbeli gyáraiban dolgozók juttatásaitól – nem beszélve a nyugati bérekről. Szerintük Csehországban 25, Szlovákiában 28, Lengyelországban 39 százalékkal keresnek többet, Belgiumban pedig három és félszeres fizetések vannak a magyar bérhez képest.

Az Audi nem kommentálta a szakszervezet adatait.

UPDATE:

Az Audi Hungária Zrt. időközben nyilvánosságra hozott egy elemzést, amelyben azt írják: a szakszervezet közzétett több, az árbevételhez és a hozzáadott értékhez kapcsolódó számot, ezek azonban "alkalmatlanok konszern-telephelyek bárminemű összehasonlítására".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Több tízezer cég nyugodhatott meg, de hibáznak, hogyha hátradőlnek – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2026. március 24. 14:31
Óriási változásokat hozott az elmúlt bő egy év a fenntarthatósági elvárásokban. A lavinát az Európai Bizottság Omnibus I-es csomagjának elfogadása indította el, aminek következtében több tízezerről 125-re csökkent azoknak a cégeknek a száma, akik az idei második félévben már jelentéstételi kötelezettséggel bírnak. A kisebb vállalatok újabb haladékot kaptak, de hátradőlniük nem szabad. A Klasszis Podcast vendégei Fehér Sándor, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség fenntartható versenyképességi osztályának vezetője és Csécsei Ádám, az EXIM Bank ESG igazgatóhelyettese.
Vállalat Hatalmasat hajrázott a Revolut, mégis a lista végén az egyik tulajdonosa
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 12:17
Rekordszintre emelte bevételeit a közkedvelt fintech, jövőre már elérheti ka 100 milliós ügyfélkört.
Vállalat Vezetőt vált az egyik hazai nagybank
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 08:10
A CIB Bankot 12 éve irányító Simák Pál helyét az olasz anyabanktól érkező szakember veszi át.
Vállalat Hétfőtől az éttermek, áprilistól pedig a cukrászdák is pályázhatnak az 5+5 millió forintra
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 19:00
A kormány 2026 januárjában bejelentett, 5+1 pontból álló vendéglátóipari akcióterve részeként április 8-tól a cukrászdák számára is elérhetővé válik a hitelt támogatással kombináló finanszírozás.
Vállalat A Finnair csapást mér az Airbusra
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 17:40
A Finnair 18 darab E195-E2 keskenytörzsű repülőgép megrendelésével újítja meg európai flottáját a brazil Embraer gyártótól – közölte hétfőn a légitársaság, amivel eltávolodott jelenlegi beszállítójától, az Airbustól.
Vállalat Az olasz posta nagy dobásra készül
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 16:40
A Posta Italiane 10,8 milliárd eurós hivatalos ajánlatot tett a Telecom Italia telekommunikációs óriás fölvásárlására.
Vállalat A kínai Sinopec olajcég nagyot szenvedett tavaly
Privátbankár.hu | 2026. március 23. 14:20
A Sinopec, amely kapacitásait tekintve pedig a világ vezető olajfeldolgozója, 36,8 százalékos nyereségcsökkenésről jelentett a tavalyi évről.
Vállalat Minden idők legkörnyezetszennyezőbb futball-világbajnokságát rendezhetik meg idén
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2026. március 22. 18:29
Az idén június 11. és július 19. között három országban, az Egyesült Államokban, Kanadában és Mexikóban megrendezendő labdarúgó-világbajnokság még az eddigi legszennyezőbb vb-nél, a 2022-es katarinál is nagyobb károsanyag-kibocsátással járhat. Ez főként a mérkőzések közötti utazásokkal magyarázható: a nagy távolságok miatt a csapatok és a szurkolók szinte kizárólag repülővel közlekednek majd – mondta el a Klasszis Podcast legújabb epizódjában Duha Bence, a Gránit Alapkezelő termékkialakítási és ESG vezetője.
Vállalat A Dior visszasettenkedik az orosz piacra
Elek Lenke | 2026. március 21. 17:17
A francia luxuscikkeket gyártó vállalat várhatóan újra megnyitja két oroszországi zászlóshajó üzletét.
Vállalat Drasztikus lépésre szánta el magát egy légitársaság az olajárak miatt
Privátbankár.hu | 2026. március 21. 13:56
Csökkentik a járatok számát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG