4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgadászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szaúdi fanatikusok dzsihádra szólítanak fel a szír elnökkel és szövetségeseivel (értsd: Oroszországgal) szemben. Elképesztő hadikiadásai ellenére a szaúdi vezetés folytatja rizikós játszmáját a globális olajpiacon. Ha olyan rugalmatlanok lesznek geopolitikájukban, mint társadalmi viszonyaikban, akkor nem jósolhatunk fényes sikereket.
Szaúd-Arábia. Kép forrása: EPA, Amel Pain

A nyersanyagtermelő perifériás államok devizái nyomás alá kerültek, a pénzügyi feszültség már több országban áthullámzott a politika területére is. Szaúd-Arábia olajmonarchiájában az 1964-es királypuccs, Fejszál király hatalomra kerülése óta nem volt olyan kiélezett a társadalmi-politikai helyzet, mint napjainkban. Példátlan módon már a királyi családon belül is felerősödtek a feszültségek, egy herceg már a hatalomváltásról értekezett a napokban egy családtagjainak írt levelében.

Mi több, tegnap több mint félszáz szaúdi lelkipásztor (imám) nyílt levélben szólította fel a szír lázadókat és a muszlim országokat dzsihádra a szír kormány és szövetségesei ellen, „mert ez egy valódi háború a szunniták országai és identitásaik ellen.”

Fegyverkezési hajsza zuhanó olajárak mellett

A vallási fanatikusok által vezetett ország 2014-ben rekord fiskális deficitet halmozott fel, mintegy 39 milliárd dollár értékben. Ennek ellenére folytatja véres külpolitikai machinációt Iraktól és Szíriától kezdve Bahreinen át Jemenig. Az ENSZ felhatalmazás nélküli jemeni beavatkozás, amely polgárháborúvá eszkalálódott, mára kritikák kereszttüzébe került. Az ország katonai költségvetése már így is a világon a negyedik legnagyobb, csaknem 60 milliárd dollárral, ráadásul idén Indiát megelőzve a világ legnagyobb fegyverimportőre lett.

Elképesztő hadikiadásai ellenére a szaúdi vezetés folytatja játszmáját a globális olajpiacon. A hét elején Rijád jelentősen csökkentette a vevőinek a benchmark olajárhoz képest felszámított árat, hogy ezzel serkentse a keresletet. Az ázsiai vevők 1,7-2 dollárral kevesebbet kell, hogy fizessenek a korábbinál, a Dubai light benchmarkhoz képest így most 1,6 dollár a diszkont. Ezzel reagáltak a múlt hónapban bejelentett iraki és iráni árcsökkentésre.

Ez egy életveszélyes játék, hiszen az olaj szerepe a szaúdi gazdaságban szinte felfoghatatlanul domináns: az olajszektor adja az ország költségvetési bevételeinek 8 százalékát, az exportbevételeinek 90 százalékát és az ország teljes GDP-jének 45 százalékát.

Az ország úgy spekulál – valljuk be, nem irracionálisan – hogy az adósságok alatt roskadozó amerikai palagáz-termelőket csődhullámba kergetheti az alacsony árakkal. Ez lehetővé tenné Rijád számára, hogy aztán újra árakat emeljen és feltöltse pénzes-zsákjait. Ha pedig Oroszország és Irán megelégszik Szíria ’megmentésével’ és nem borítja fel a regionális hatalmi egyensúlyt Irak és Jemen ügyében, akkor a szaúdiak elégedetten dörzsölik a markukat.

Fanatikus feudalizmus

Bár ha olyan rugalmatlanok lesznek geopolitikájukban, mint társadalmi viszonyaikban, akkor nem jósolhatunk fényes sikereket. Ez az az ország, ahol a mai napig vallásrendőrség működik, nyilvános lefejezés jár keresztény hittérítésért, de már Biblia birtoklásáért is korbácsolás. A nők még a kocsi volánja mögé sem ülhetnek, nem folytathatnak hivatali ügyintézést és gyermeklányokat kényszerítenek házasságokba.

Amikor a svéd külügyminiszter-asszony, Margot Wallström a minap elítélte a nők elnyomását a vahhabita királyságban, azokat „középkorinak” titulálva, Rijád visszahívta nagykövetét Stockholmból és felfüggesztette vízumok kiadását svéd üzletembereknek.

Nem véletlen, hogy a múlt hónapban óriási felháborodást és ellenreakciót váltott ki az ENSZ közgyűlésén, amikor Szaúd-Arábiának ítélték meg az Emberjogi Bizottság vezetését.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
Makro / Külgazdaság Izrael: maradt a negatív kilátás
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 06:45
Megerősítette változatlan negatív kilátással Izrael hosszú és rövid futamidejű, devizában és helyi valutában denominált szuverén kötelezettségeinek „Baa1” besorolását a Moody's Ratings – írja az MTI.  
Makro / Külgazdaság Kötelezettségszegési eljárás indul az árrés miatt Magyarország ellen: vaklárma vagy valós diszkrimináció?
Sasvári Péter | 2025. július 8. 05:47
Az árrésstop miatt uniós kötelezettségszegési eljárás indult Magyarországgal szemben, mert az Európai Bizottság szerint a korlátozó intézkedéscsomag diszkriminatív lehet. A kormány és Nagy Márton azonban minden jel szerint minden áron ragaszkodik hozzá. De vajon van gazdasági racionalitás az intézkedések mögött? Milyen hatásai voltak eddig az árrésstopnak, és mi várható most, hogy még ki is terjesztették?
Makro / Külgazdaság Nem fújolni, hanem megtapsolni kéne Jeff Bezos vagy Mészáros Lőrinc sikereit?
Litván Dániel | 2025. július 7. 19:42
A szupergazdagok hatalmas szeletet hasítanak ki maguknak a nemzeti vagyon tortájából. De mi van akkor, ha a torta közben sokkal nagyobb lesz?
Makro / Külgazdaság Donald Trump úgy tett, mint a mesebeli okos lány
Privátbankár.hu | 2025. július 7. 13:28
Az elnök mindenkit összezavart, hozott is információt, meg nem is. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG