5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A háborúhoz ugye köztudottan rengeteg pénz kell. Az amúgy is gazdasági gondokkal, az alacsony olajárral, szankciókkal küzdő Oroszország nemrég lényegében háborúba lépett a szíriai kormány oldalán, ami nagy összegeket emészthet fel. A tartalékai jelenleg mégsem csökkennek, sőt emelkednek is, de ki tudja, meddig, és a nép rosszul járhat.
Moszkva (Fotó: Wikimedia Commons)

Az orosz nép egyre rosszabbul él, ennek ellenére Putyin támogatottsága meglepően magas, egy közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 70 százaléka bízik benne – írja a német N24.de. A romló életszínvonalat, a döcögő gazdaságot az emberek inkább a magas bürokrácia és egy megfelelő vezetőgárda hiányának számlájára írják.

Még az orosz gazdasági minisztérium hivatalos prognózisa szerint is tovább fog csökkenni az életszínvonal az országban, még 2018-ban is. Ezt főleg a magas inflációval magyarázzák, ami évi 15 százalékot tesz ki.

Az inflációt sokszor úgy gerjesztik

Itt érdemes megjegyezni, hogy az infláció nem természeti csapás, sokszor egy rejtett, trükkös adóként (is) működik egyes gazdaságokban. Amit részben vagy egészben a gazdaság irányítói gerjesztenek, vagy legalábbis tűrnek, hogy a jövedelmek egy részét jól látható adóemelések nélkül szedjék el minél nagyobb csendben.

Az orosz gazdasági minisztérium ennek ellenére jövőre gazdasági növekedésre számít, az IMF (Nemzetközi Valutalap) viszont 0,6 százalékos GDP-zsugorodásra. A Világbank egy tanulmányban a rossz orosz gazdasági kilátásokat a külkereskedelem szorult helyzetével – az embargókkal – és az alacsony olajárral magyarázza.

Szeszélyes gazdaságpolitika, ismerős?

De olyan dolgokért is kritizálják Oroszországot, amelyek Magyarországról is ismerősek lehetnek. Ilyen, hogy jogbizonytalanság van, a játékszabályok állandóan változnak, a gazdaságpolitika kiszámíthatatlan. Államosítottak, növelték az állam súlyát a gazdaságban, kézivezérelnek, korlátozzák a piacgazdaságot. Ezt nem csak holmi ismeretlen ellenzéki politikusok mondják, hanem vállalkozók között széles körben készített felmérések is.

A bizonytalan vállalkozói és politikai klíma megakadályozza a külföldi befektetőket abban, hogy beruházzanak az országban. Ahogy az orosz részvényalapokkal és részvényekkel kapcsolatban nemrég említettük, az orosz tőzsde is a világ egyik leginkább utált részvénypiaca – ennek ellenére az idén egész jól teljesített.

Nem jönnek a reformok

Az országban komoly reformokra lenne szükség – tartják sokan, ám ezek nem igazán látszanak sehol sem, vélhetően azért sem, mert akkor oda lenne Putyin népszerűsége. Például privatizáció kellene, de a befektetők hiányoznak hozzá. Nyugdíjreform kellene, fel kellene emelni például a nyugdíjkorhatárt, amit mindig nagyon utálnak a dolgozók. Az orosz társadalom is erősen elöregedőben van.

Nemrég visszavonták a hadsereg kiadásainak tervezett megkurtítását, és növelték az olajipari vállalatok adóját, ami várhatóan csökkenti majd a beruházási kedvet. Sokan azt remélik, hogy a jövő szeptemberi parlamenti választások után lesznek majd reformok. Mások azt, hogy a 2018-as elnökválasztás után.

Mégis nőnek a tartalékok

Az ország állítólag a tartalékaiból fizeti a költségvetés növekvő hiányát, így a szíriai beavatkozás költségeit is. Az említett német cikk szerint 2017-2018-ra elfogyhatnak a likvid tartalékok. Ennek ellenére a nemzetközi tartalékoknak az orosz jegybank által megadott szintje – egy korábbi nagy zuhanást követően – az idén nyáron lassan ismét emelkedni kezdett.

 

Erre magyarázat lehet, hogy az orosz jegybank a jelek szerint, ha törik, ha szakad, folyamatosan vásárolja az aranyat. Júniusban 24, júliusban 13 tonnát vásároltak a Bloomberg szerint. Úgy egy éve a világ nyolcadik legnagyobb aranytartalékával rendelkeztek, ez mára állítólag már az ötödik legnagyobb lett.

Politikai okokból aranyvásárlás

Júniusi adatok szerint Oroszország aranytartaléka 48 milliárd dollárt ért, de ez a nemzetközi tartalékainak csak egy kis része. Egy gramm arany egyébként 38 dollárt, egy tonna arany az utóbbi hónapokban hozzávetőleg 38 millió dollárt ért, tehát csak az említett két havi mennyiség 1,4 milliárd dollár körül lehet.

Hogy ezt miért csinálják, az kérdéses. A Bloomberg csak annyit ír, politikai okokból. Más arra tippel, hogy aranyfedezetű pénzrendszer bevezetését tervezik, hogy függetlenítsék magukat a nemzetközi pénzpiacoktól. Ez eléggé felforgatná a világ pénzügyi rendszerét, főleg, ha mások is követnék a példát, mondjuk Kína.

Ez nem is az összes aranyuk?

Az a gyanú is felmerült, hogy az oroszok más volt szovjet tagköztársaságokkal is koordinálják aranyfelhalmozásukat, és – Kínához hasonlóan – nem is jelentik be a teljes aranykészletüket az IMF-nek. Ugyanis valójában nem kötelező.

Ha a jegybank rubelért vásárol a hazai kitermelőktől, akkor az mindenesetre növelheti az inflációt (növeli a forgalomban levő pénz mennyiségét), gyengítheti a rubelt, és növeli a devizatartalékokat. Mindezt pedig az emelkedő árakon keresztül a rubeltulajdonosok, tehát lakosság, vállalkozók, gazdálkodók fizetik meg.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az amerikaiaknak mostanában esik le, mit is jelent igazából a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 18:52
Az ATV Start lapszemléjében munkatársunkat kérdezték szerdán.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter már látja, mitől ugorhat a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 16:39
A BMW és a CATL termelése hamarosan megkezdődik, illetve a BYD és a Mercedes gyárának építése is gőzerővel halad, és mindezek nyomán ugrásszerűen fog majd nőni a magyar bruttó hazai termék (GDP) – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ukrajna órákon belül beadja a derekát?
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 16:06
Akár még szerdán aláírhatják a nyersanyagokat érintő megállapodást. 
Makro / Külgazdaság Okozott némi meglepetést a német infláció
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 15:51
Az elemzők által vártnál némileg kevésbé lassult az infláció áprilisban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis előzetes adatokon alapuló szerdai jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Magyar kőolaj- és földgázmezők feltárásába szállnak be a törökök
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 13:13
Új gázerőmű építéséről és két hazai kőolaj- és földgázmező feltárásáról és kitermeléséről született megállapodás Magyarország és Törökország között – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen árakra lehet számítani májustól a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 10:35
A munka ünnepén változatlan üzemanyagárakkal kezdjük a hónap első napját.
Makro / Külgazdaság Fontos gazdasági adatot közölt a KSH
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 08:57
2025. márciusban a kivitel volumene 5,0, a behozatalé 6,4 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszaki szintet.
Makro / Külgazdaság A vártnál is gyengébb a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 08:31
Magyarország bruttó hazai termékének volumene 2025 I. negyedévében a nyers adatok szerint stagnált, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,4 százalékkal alulmúlta az előző év azonos időszakit.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály megszólalt az inflációs kockázatokról
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 16:19
Varga Mihály szerint óvatosságra és stabilitásra van szükség.
Makro / Külgazdaság Donald Trump megint készül valamire – örülhet az autópiac?
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 16:04
Enyhítést írhat kedden alá az elnök.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG