5p
Úgy tűnik, működik a kampány: az Ipsos nemzetközi tanulmányából kiderül, hogy gyakorlatilag minden szempontból negatívan látjuk a bevándorlók érkezését. A 22 országban készített felmérés alapján globális szinten is romlott a bevándorlás megítélése, sokan a gazdasági és a politikai nyomás miatt aggódnak. A válaszadók jelentős része szerint ráadásul menekülthullám felelős a terrorizmus terjedéséért is - nálunk pedig még abban sem sokan hisznek, hogy a menekültek tényleg menekülnek.
Jobb körülményeket és gyorsabb ügyintézést követelő migránsok a Kiskunhalasi Menekültügyi Őrzött Befogadó Központ Szegedi úti telephelyén 2016. június 1-jén. Forrás: MTI/Ujvári Sándor

A legnegatívabban a népszerű cél- és átkelőországok látják a helyzetet, Törökországban, Svédországban és Németországban majdnem minden megkérdezett szerint nőtt a bevándorlók száma az elmúlt öt évben – Magyarországon ez az arány 85 százalék, közölte az Ipsos a Privátbankár.hu-val.  Mindezek mellett nagyon kevesen vélik úgy, hogy a bevándorlásnak pozitív hatása van, nálunk csak az oroszok vannak jobb véleménnyel a térségben.

„A bevándorlók jönnek és elveszik a munkát!”

Tavalyhoz képest nőtt a szorongók száma is, jelenleg a magyarok több, mint fele érzi úgy, hogy a bevándorlás egy számára kényelmetlen irányba viszi az ország működését. Globális szinten egy erős nyomás rajzolódik ki az adatokból, sokan félnek attól, hogy a bevándorlók nyomás alá helyezik a közszolgáltatásokat, a gazdaságot és a munkaerőpiacot, átlagosan 44 százalék gondolja úgy, hogy nehezebb munkát találni az érkezők miatt, Magyarországon egy kicsit jobban látjuk a helyzetet (41%).

Ön mennyire ért egyet az alábbi állítással? "A bevándorlás pozitív hatással van az ország gazdaságára." Forrás: Ipsos

Egészen kevés ország látja úgy, hogy a bevándorlók pozitív hatással lennének a gazdaság működésére, ebben Magyarország utolsó előttiként teljesített – nálunk csak Oroszország látja

Varga Mihály korábban felvetette, hogy esetleg külföldi munkaerővel kéne pótolni az egyre súlyosabbá váló munkaerőhiányt bizonyos szektorokban, Lázár János azonban erről hallani sem akart. >>>

negatívabban a helyzetet. A legpozitívabban Szaúd-Arábia és India áll a bevándorlókhoz ebből a szempontból. A magasan képzetteket viszont úgy tűnik, szívesen látják, érdekes módon a Brexit ellenére Nagy-Britannia teljesített az első helyen, a britek kétharmada szívesen látna képzett bevándorlót az országban. Őket Dél-Afrika és Szaúd-Arábia követi a listán.

Ön mennyire ért egyet az alábbi állítással? "A bevándorlók érdekesebb hellyé teszik a hazámat". Forrás: Ipsos

Kulturális szempontból is megoszlanak a vélemények, világszinten tízből csupán hárman vélik úgy, hogy a bevándorlók érdekesebb lakóhellyé teszik a hazájukat. Ebből a szempontból is a lista alján végeztünk, a magyarok 13 százaléka vélekedik csak így. A lista legaljára Oroszország került.

Zárjuk le?

Az Ipsos vizsgálata kitért a határok lezárásának és a bevándorlók megítélésének kérdésére is. Nem olyan meglepő módon Magyarország a harmadik lett, aki a leginkább támogatja a határok teljes lezárását, a megkérdezettek kétharmada osztja ezt a véleményt, minket csak India és Törökország előz meg. Érdekességképp: ha csak az erős, szélsőséges egyetértést nézzük, úgy ezüstérmesek lennénk a határlezárási listán.

Ön mennyire ért egyet az alábbi állítással? "Teljesen le kell zárnunk a határainkat a menekültek felé, senkit sem szabad beengednünk." Forrás: Ipsos

Sokak kérdőjelezik meg az érkezők tényleges céljait is. Törökországban, Oroszországban, Indiában és Magyarországon például a lakosság mintegy fele véli úgy, hogy a terroristák menekültnek álcázzák magukat, és így érkeznek az országba – közvetlen utánunk a közelmúltban több támadást is megélt Németország következik, a megkérdezett franciáknak (a nizzai támadás ellenére) csak a harmada érzi ugyanezt. A magyarok harmada kétségbe vonja az érkezés okát is, szerintük a bevándorlók gazdasági céllal vagy segélyért jönnek az országba, nem pedig tényleges menekültként.

Plusz egy darab a kirakósban

Az integráció kérdésében abszolút megoszlik a globális körkép: a megkérdezettek fele véli úgy, hogy a bevándorlók képesek lesznek beilleszkedni és tagjává válni az ország társadalmának, és ugyanennyien vannak azok, akik ellentétesen látják.

Az Ipsos MORI Társadalomkutatási Intézetének ügyvezetője, Bobby Duffy szerint mindezeket egybevéve "korántsem mondható egyértelműen elutasítónak a nemzetközi megítélés, de kisebbségben vannak, akik szerint a migrációval gazdagabb lett országuk. Bár a menekültválság sok európai és környező államot érintett az elmúlt években, nincs ezzel kapcsolatban túlnyomó negatívizmus. Bizonyos helyeken fokozódott az aggodalom, de 22 ország átlagában stabilnak mutatkozott a migráció megítélése az elmúlt 5 esztendő során.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton lefordulna a székről: ahol örülnek a 289 százalékos inflációnak
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 10:53
A jegybanki alapkamatot 40 százalékra lehetett így visszavágni, az IMF is dicsér, hitelt is ad, miközben a kiskereskedelmi forgalom 20 százalékkal zuhant.
Makro / Külgazdaság Lélektani határ felé közelednek a benzinárak - ne tankoljon péntekig, akinek kedves a pénztárcája
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:59
Mutatjuk, mennyivel lesznek olcsóbbak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Már megint irigykedni kell Romániára?
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:48
Itt vannak az első negyedéves adatok a szomszédból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor barátai is egyre szorosabb orosz és kínai fogásban
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:34
Az új szerb kormány május 2-án tette le az esküt. Összetétele azt mutatja, hogy Belgrád még inkább elkötelezte magát a Moszkvával és Pekinggel való szorosabb kapcsolat mellett. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Javítgatja a KSH az ipari termelés adatait, de az összkép ugyanolyan sötét
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:51
Tovább finomítottak a márciusi számokon, a lényeg azonban nem igazán változott.
Makro / Külgazdaság Ezzel sem fog kampányolni a kormány: szabadesésbe fordult az építőipar teljesítménye
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:31
Még az előző rossz hónapot is alul tudta múlni a márciusi adat.
Makro / Külgazdaság Elviheti a lottóötöst Orbán Viktor dél-amerikai barátja?
Litván Dániel | 2024. május 15. 05:43
Hatalmas kincs rejlik az argentin föld alatt, az új elnök külföldi tőkét bevonva pörgetné fel a termelést olyan szintre, hogy a világpiacon is komoly játékost csináljon országából. Vannak azért akadályok is a nagyszabású tervek útjában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG