3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az idén a korábbinál jóval nagyobb értékben és számban vásároltak fel cégeket kínai befektetők Európában, és ez a tendencia a második félévben is folytatódhat. A gépiparon, technológián kívül a gyógyszeripar, egészségügy, idősgondozás is nagyon érdekli a kínaiakat egy tanulmány szerint.
Robotizált BMW-gyártósor Lipcsében (illusztráció, fotó: Wikipedia)

A kínai befektetők nagybevásárlást rendeznek Európában – írja az Investing.com a DPA-AFX-re hivatkozva. Az év első félévében 72,4 milliárd dollárnyi, azaz 65,2 milliárd eurónyi befektetést jelentettek be az Ernst & Young tanulmánya szerint. Ez 164 tranzakciót jelent, míg tavaly egész évben 183 üzletet hoztak tető alá. További felvásárlási üzletek vannak folyamatban.

Németország volt a legkedveltebb célpont 34 vállalat-felvásárlással, utána következik Franciaország és Nagy-Britannia 23 és 20 tranzakcióval. Németországban 9,7 milliárd eurót költöttek el, sokszorosát a 2015 egészében mért 474 millió eurónak. Ennek nagy része, 4,2 milliárd euró a Kuka robotikai vállalat folyamatban levő felvásárlására megy el (erről korábban tudósítottunk itt>>>>, majd pedig itt>>>>).

A Kuka-üzlet azonban csak a harmadik a sorban, megelőzi a Syngenta svájci vegyipari cég még le nem zárult felvásárlása 44 milliárd dollárért, és a finn Supercell játékfejlesztő megvétele 8,6 milliárd dollár értékben.

Az Ernst & Young a második félévben is látványos felvásárlási tranzakciókat vár. Európában sok befektető akar megválni részesedésétől, Kína lassulása miatt viszont sok ottani befektető keres alternatívákat. Nem csak technológiai és gépgyártó vállalatok iránt érdeklődnek, hanem például klinikák, idősotthonok, gyógyszer- és biotechnológiai vállalatok iránt is.

A felvásárlóknak lehetnek árnyoldalai is, sokan a európai munkahelyeket féltik, mások kalandoroktól tartanak. Nem véletlenül, ahogy például a Deutschlandfunk mai cikkéből kiderül. Hogyan ellenőrizzük a kínai befektetőket, azok komolyságát? - teszik fel a kérdést a Frankfurt-Hahn repülőtér meghiúsult eladása kapcsán.

Ott a vevőről egy idő után kiderült, hogy tevékenységei között egyáltalán nem szerepel a repülőtér-üzemeltetés, üzleti terveit csak a tranzakció után akarta felfedni, és a kínai államtól nem volt rá engedélye. Azt feltételezik, hogy egy kínálkozó lehetőséget spontán akart megragadni egy felkészületlen vállalkozói csoport. A sanghaji befektetőknek valamiért csúnyán felülő rheinland-pfalzi kormányzat miniszterelnöke épp most élt túl egy bizalmatlansági szavazást az ügyben.

Megvan a Kuka-kétharmad

A Midea nevű kínai befektető a nyilvános vételi ajánlat során, annak lejárta előtt nem sokkal már a részvények 70,3 százalékát megszerezte – írja a DPA-AFX.de. A cég részvényenként 115 eurót ajánlott a tulajdonosoknak, a papírok a tőzsdén jelenleg 106 euróért forognak. A felvásárlás bejelentése előtti napon a papír 84,4 eurón zárt. Az ajánlat július 15-én éjfélig tart.

A felvásárlást Németországban kemény viták kísérték, mivel a robotikai vállalat stratégiailag fontos jövőbeli technológiákat fejleszt, így az Ipar 4.0-nak nevezettet, ami a gyártás teljes automatizálását jelenti.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Makro / Külgazdaság Nem lehet őszinte Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2024. november 19. 05:43
Az hagyján, hogy a kormányzati (siker)propagandában nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként emlegetett infláció októberben újra „kidugta a fejét”, s magasabb lett az előző havinál. Az igazi bosszúságot azonban az okozhatja a Karmelitában, hogy bár egy sor európai ország fogyasztóiár-indexe még a magyarnál is jobban emelkedett egy hónap alatt, s a Privátbankár Európai Inflációs Körkép kétéves történetében csak egyszer rontottak ennyien, még az sem volt elég ahhoz, hogy akár egyetlen helyet is előrelépjünk a ranglistán. Így viszont sovány vigasz, hogy a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében maradtunk az élmezőnyben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG