Növekedés nélkül, az állam túlburjánzása és a jócskán egy évtizednyi pangás miatt Portugáliára súlyos gazdasági nyomás nehezedik, ami a kormány 48 órán belüli bukását vetíti előre, pedig Pedro Passos Coelho miniszterelnök válton állítja, nem fog lemondani.
A kormány a kitűzött célokhoz képest rendre alulteljesít, és végül idén márciusban kénytelen volt elismerni, hogy az elvárásokhoz képest a növekedés kétszeres ütemben omlott össze - olvasható a Saxo Bank elemzésében. Ennek ellenére a kormány és az Európai Unió kitart amellett, hogy 2015 az égből aláhulló növekedést hozó "varázslatos év" lesz: a költségvetés hiánya a 3 százalékos szint alá bukik, és a megszorítások is enyhülnek vagy 3 százalékkal. Mindez – enyhén szólva – aligha reális, vélik a szakértők. Ugyan Portugália 2014 előtt nem szorult finanszírozásra, a piaci reakciók az elmúlt néhány nap alatt ugyancsak negatívra sikeredtek.
Jöhet a második mentőcsomag?
Elemzők szerint a koalíció bukásra van ítélve, a kormány lemondása 48 órán belül várható. Az új választásokat a megszorításellenes hangulat hatalmas hulláma közepette fogják kiírni. Elemzők azt is valószínűsítik, hogy a német választások miatt kevésbé valószínű, hogy az EU bármire hajlandó lesz, hogy megmentse a fuldokló Portugáliát. Steen Jakobsen, a Saxo Bank befektetési igazgatója szerint Portugáliának a következő hat hónapon belül egy újabb mentőcsomag dukál, mert a gazdasági növekedés elmaradása végül felülkerekedik az időnyerésre játszó politikusok képességein.
Nem bírta a megszorításokat az ország
Portugália külügyminisztere, aki egyben a kormánykoalíció kisebbik partnerének elnöke is, szerdán
Elfelejthetik az eurót? A válság sújtotta dél-európai országokban a rossz gazdasági kilátások ellenére az emberek többsége kitart ez euró mellett. A Privátbankáron is közölt elemzés szerint azonban az eurózónából való kilépés közel sem olyan elképzelhetetlen, mint ahogyan azt sokan gondolják. |
mondott le, azután, hogy a pénzügyminiszter is menekülőre fogta a dolgot. Vitor Gaspar, akit az országot két éve a csőd széléről visszahúzó IMF-EU-EKB hitelprogram szellemi atyjának tartanak, egy nappal korábban, kedden mondott le.
A piac reakciója azonnali és kíméletlen volt: a tízéves portugál kötvények másodpiaci hozama 130 bázisponttal 8,02 százalékra ugrott, ez az a határ, ami felett a legtöbb elemző szerint egy ország nem tudja finanszírozni magát.
Portugália 2011 tavaszán kapott 78 milliárd eurót a Nemzetközi Valutaalap, Európai Központi Bank és az Európai Unió hármasától. Ezért komoly megszorításokat szabott feltételül a trojka.