18:40
Nagyjából két órája elcsendesedett a kereskedés, a befektetők a napi híreket emésztik. A Wall Street vezető indexei enyhe pluszban vannak, az olaj ára 98 dollár fölé emelkedett. Az euró a napközbeni kitörési kísérlet után visszacsúszott az 1,36-os szintre a dollárral szemben. A Privátbankár piaci forrásból úgy tudja, hogy az alapkezelőknél túlnyomó többségben vannak az euró-short megbízások, így előfordulhat, hogy a következő napokban további látványos euró gyengülés jön.
Az amerikai fix-hozamú 30 éves jelzálogfedezetű papírok hozama idén másodszor 4 százalék alá csökkent, jelezve a bizalom erősödését. Ben Bernanke a FED elnöke ma arra utalt, hogy a FED-nek van mozgástere az inflációs cél újragondolásában.
A forint piaca megnyugodott 313 forint alatt jegyzik az eurót. (A forintról részletes beszámolót itt talál.)
17:50
Átmeneti esés után ismét korrigál a forint, az eurót 313 forint alatt jegyzik.
Elhasalt zárásra az OTP, miután nem tudta tartani a délután folyamán többször elért 3000 forintos szintet. A BUX 16 216 ponton zárt, 0,13 százalékos pluszban, de ezzel alulteljesítő volt a régióban. A forgalom nagyon magas volt, majdnem 25 milliárd forint. Az OTP 2870 forinton zárt, ami 4 százalékos esés. A Mol erősödött 2,6 százalékkal, a reggel gyorsjelentő Magyar Telekom 10 forinttal drágult, a Richter 0,5 százalékot erősödött.
Közben kitart az óvatos emelkedés az amerikai részvénypiacokon, és megállt az euró erősödése, az EUR/USD ismét az 1,36-os szint körül téblábol.
15:31
Határozott emelkedéssel nyitott a Wall Street, miután mai adatok szerint 7 havi mélypontra, 390 ezerre csökkent a friss munkanélküli segély-kérelmek száma a múlt héten Amerikában. Az új görög kormányfő személye, és a bizalom, hogy Olaszországban szintén elismert közgazdász lesz a miniszterelnök szintén sokat javított a kockázati étvágyon. Ezt mutatja, hogy ismét emelkednek az amerikai hozamok, a befektetők kezdenek visszatérni a tőzsdékre.
Az arany tovább esett, az olaj viszont 97 dollár fölött maradt. Az EUR/USD odakötött az 1,3620-as szinthez.
Az OTP-nek ismét sikerült 3000 forint fölé kapaszkodnia, a forint viszont ismét csúszik, csaknem 313 forint az euró.
14:35
Jelentős pluszba kerültek az amerikai határidős indexek a nyitás előtt egy órával, miután a legfrissebb munkaerő-piaci adat szerint héthavi mélypontra került múlt héten az először munkanélküli segélyt kérők száma. Egy másik adat szerint szeptemberben tovább csökkent a külkereskedelmi mérleg hiánya, miután rekordszintre nőtt a kivitel. Az októberi importárak 0,6 százalékkal csökkentek az Egyesült Államokban. Tovább gyengült a dollár az euróval szemben, egyre jobb a hangulat az európai tőzsdéken is, a forint viszont megint a 311-es szint fölé került az euróval szemben.
14:15
Athénban megerősítették, amit mindenki sejtett, hogy az EKB korábbi alelnöke, és egykori görög jegybankelnök lesz a koalíciós kormány miniszterelnöke. További részleteket egyelőre nem tudni. Az athéni tőzsde 1,6 százalékos pluszban állt a bejelentés után. A nyugat-európai tőzsdék mindegyike pluszban van, de 1 százaléknál nagyobb erősödés egyelőre csak a frankfurti, és a római tőzsdén látszik. Utóbbin kifejezett dolce vita tombol, 2,6 százalékos pluszban áll az olasz tőzsde.
Az EUR/USD nem reagált érdemben, a jegyzések az 1,3620-as szint körül állnak. Az eurót ismét 210 forint fölött jegyzik. Az OTP 2980 forint.
13:40
Az ázsiai tőzsdék zuhanása után korrekció kezdődött az európai tőzsdéken. Mindenki Olaszországot figyeli, ahol sajtójelentések szerint majdnem biztos, hogy a széles körben elismert közgazdász Mario Monti lesz a miniszterelnök. Segítette a megnyugvást, hogy elterjedt a piacokon, hogy az EKB nemsokára bejelenti, hajlandó korlátlan mennyiségben olasz állampapírokat venni. A mai kötvénykibocsájtáson nagyon magasak maradtak a hozamok, de legalább megállt az emelkedés.
A Bank Of England a várakozásoknak megfelelően változatlanul hagyta a 0,5 százalékos irányadó kamatot, és nem változtatott az eszközvásárlási programon, a brit QE (Quantitative Easing) akción sem.
Az EUR/USD korrigált a reggeli mélypontról, amikor rövid időre az 1,35-ös szint alá esett. Kora délután az 1,3620-as szint környékén mozog a jegyzés. Az arany 1770 dollár körül maradt, az amerikai WTI könnyűolaj pedig őrzi a 97 dollár fölötti szintet.
A magyar piacon egyelőre alábbhagyott a leminősítési aggodalom, bár a mai államkötvény-kibocsájtás eredménye távolról sem nevezhető meggyőzőnek. Az eurót reggel óta 310 forint körül jegyzik. A budapesti tőzsdén is megállt az esés, az OTP viszont nem tud magához térni, 3000 forint alatt maradt a részvény ára.
A délutáni kereskedésben áthelyeződhet a hangsúly Amerikára, ahol a heti munkanélküli segély-kérelmek, és az októberi importár-adatok alakíthatják a hangulatot. Egy bankárkonferencián beszél majd a chicagói FED Charles Evans, ami azért fontos, mert az amerikai jegybankárok egyre megosztottabbnak tűnnek az utóbbi hónapokban a monetáris politikát illetően. Szavaiból sokan igyekszenek majd leszűrni utalást az aktuális erőviszonyokra.