3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Elege lett az ukrán tejtermelőknek a lengyel import tejből, védelmet kérnek a kormánytól.

Azonnali kormányzati intézkedéseket sürgetett a hét végén az Ukrán Tejtermelők Szövetsége, mert aggasztja, hogy korlátozás nélkül áramlanak be a nyugati szomszédból a tejtermékek. Legalább annyit szeretnének elérni, hogy ugyanannyi ideig tiltsák be a lengyel behozatalt, mint amennyire a lengyelek betiltották az ukránt a maguk piacára – közölte az Interfax Ukraine ukrán hírügynökség.

Sajt. Fotó: Pixabay
Sajt. Fotó: Pixabay

Idén az első negyedévben 50,34 millió dollárt tett ki a teljes ukrán tejtermékkivitel, ebből 4,81 millió dollárral részesedett Lengyelország. Ugyanakkor a lengyelek szinte a paletta csaknem minden szegmenséből hoztak be árukat, kivéve a vajat és a habtejszínt. Összesen 3360 tonna sajt érkezett 18,45 millió dollár értékben, ami négyszerese a Lengyelországba irányuló teljes ukrán tejexportnak – mondta Arsen Didur, a szövetség vezetője. 

Ukrajna összesen 55,42 millió dollár értékben importált tejterméket ebben az időszakban, ennek majdnem fele, 24,7 millió dollárnyi érkezett Lengyelországból.

A szervezet szerint aggasztó, hogy az ukrán élelmiszerexport ügyében egyelőre nem sikerült egyezségre jutni a lengyelekkel. Immár nem csupán a gabonáról van szó, aminek legalább a tranzitját kellene engedélyezni, hanem más termékekről, egyebek mellett a tejtermékekről is. Azoknak viszont nem csupán harmadik ország a célpontja, hanem egyebek mellett Lengyelország is. 

Természetesen a lengyel tejipari szereplők is aggódnak az olcsóbban megtermelt ukrán termékek miatt. Ha akadályokat gördítenek az elé, hogy a jövőben is nagy mennyiségben szállíthassanak Ukrajnába, akkor pillanatokon belül azonos válaszlépést fognak követelni a varsói kormánytól – emlékeztetett az Infagro agáripari elemző ügynökség.

Agnieszka Maliszewska, az Izba Mleka vállalat igazgatója, a lengyel tejtermelőket tömörítő szövetség alelnöke nyugtalanítónak nevezte ezt a gazdasági vitát a két ország között. Megjegyezte azonban, hogy a számok is azt mutatják: egyáltalán nem azonos súllyal van jelen ez az ágazat a két ország közötti kereskedelemben. Az ukránok sokkal kevesebb értékben szállítanak a lengyel piacra, mint fordítva. Például a teljes lengyel sajtexport 6 százaléka megy Ukrajnába, ami magas arány a vezető szerint, s eközben ukrán sajtokkal nem találkozunk a lengyel boltokban.

Időközben az ukránok a gabonaexporttal kapcsolatban is intézkedtek. Az Ukrzaliznyitcja, a helyi MÁV két magyarországi partner céggel szemben tiltást is bevezetett: leállította a különféle gabonák, hústermékek, a tojás, a méz, a cukor, valamint zöldségfélék kivitelét Magyarországra. Sem a Rail Cargo Hungaria Zrt. (RCH), sem a Magyar Magánvasút Zrt. (MMV) nem vehet át ilyen terméket magyar célállomásra történő szállításra, csakis tranzit céljából. Az RCH-t április 20-tól visszavonásig, az MMV-t április 20-tól június 30-ig tiltották el ettől.

Az idei első három hónapban 6,7 milliárd dollárnyi agrárterméket exportáltak az ukránok, ez 5 százalékkal több mint 2022 azonos időszakában – jelentette az UNN ukrán hírszolgálati iroda. (Az ipari termékekre és szolgáltatásokra is kiterjedő teljes ukrán kivitel nem kevesebb mint 65 százaléka származott az agrár szektorból.) A 6,7 milliárd dollárból 3,7 milliárd dollárnyi ment az EU-ba, 2,5 milliárd Ázsiába, 345 millió Afrikába és csupán 155 millió dollár a volt szovjet köztársaságokba. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Görögország felé veszi az irányt az egyik legnagyobb hazai mezőgazdasági cégcsoport
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 13:02
Idén május végére újabb mérföldkőhöz érkezett hazánk piacvezető takarmánygyártó és egyik legnagyobb takarmányalapanyag-kereskedő cégcsoportjának kazahsztáni beruházása, amellyel párhuzamosan az UBM Csoport a görög piacra is beléphet. Ennek köszönhetően a cégcsoport teljes gyártási kapacitása immár meghaladhatja az évi 1 millió tonnás szintet.
Agrár A politika hazugsága, az agrárium válsága
Szirmai S. Péter | 2026. május 25. 11:47
Európa többé nem engedheti meg azt a luxust, hogy a rossz szerkezetű, versenyképtelen termeléshez támogatásokat fizessen, csak ott, ahol hasznosul és értéket teremt. Erre hívta fel a az uniós stratégák és az új kormány figyelmét a peresztegi agrár-cégcsoport vezetője, Széplaki Tamás.
Agrár Brutális mértékben emelkedett a cseresznye, a meggy és a kivi ára
Privátbankár.hu | 2026. május 25. 10:03
A meggy 178 százalékkal, a cseresznye pedig 135 százalékkal drágább, mint négy éve. A drágulás a fagyasztott gyümölcsöket és a befőtteket is húzta magával.
Agrár Csak hatósági zárral léphetnek be ezek az áruk Magyarországra az ukrán határon
Privátbankár.hu | 2026. május 23. 17:04
Szigorú szabályozás lép hatályba.
Agrár Drasztikus lépés az EU-tól a műtrágyahiány miatt
Privátbankár.hu | 2026. május 22. 12:18
Az Európai Unió Tanácsa egy évre felfüggesztette az uniós mezőgazdasági termelésben használt nitrogénalapú műtrágyákra – köztük a karbamidra és az ammóniára – kivetett vámtarifákat. Az intézkedés célja, hogy az uniós gazdálkodók és a műtrágyaipar költségei csökkenjenek.
Agrár Visszaállítja az Ukrajnából érkező áruk tiltását az új agrárminiszter
Privátbankár.hu | 2026. május 21. 09:21
Szerinte az ukrán agrártermékek behozatala nem volt megfelelően szabályozva.
Agrár Nagyon nehéz most kivezetni az árstopokat
Király Béla | 2026. május 19. 10:30
Ugyan az új kormány tagjai az árstopok megszüntetését ígérték, a mostani helyzetben a mozgástér nagyon szűk. Szakmailag a kivezetés mellett több érv lenne, ám politikai szempontból jelent helyzetben nagyon nehéz lenne ezek megszűntetése – olvasható az Mfor kedd reggeli cikkében.
Agrár Jókora adag: visszaverte a magyar eső az aszályt
Privátbankár.hu | 2026. május 17. 12:51
Kiadós mennyiségű eső esett szombaton a meteorológusok szerint.
Agrár Globális műtrágyahiány és élelmiszerkatasztrófa fenyeget az iráni válság miatt
Szirmai S. Péter | 2026. május 15. 05:51
Már nemcsak az energiafelhasználóknak, a gazdáknak is fáj a Hormuzi-szoros lezárása. A szállítások elakadása miatt kevés és gyorsan drágul a műtrágya, amit az uniós “széndioxid-adó” idei bevezetése is hajt. Hiányra és akár globális élelmiszerkrízisre készülhetünk?
Agrár Elkészült az akcióterv, ezt teszi a kormány az aszály ellen
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 14:15
A vízügyi igazgatóságok vízhiány elleni feladatainak koordinációja érdekében az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) elrendelte a vízhiány elleni központi védekezést, és megkezdte a működését az Országos Vízügyi Koordinációs Központ – közölte az OVF csütörtökön az MTI-vel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG