3p
A Duna House havi becslése megint 10 ezer fölé mérte az eladott ingatlanokat országszerte. Október óta kicsit csökkennek a számok, de ez csak szezonális. 2014 jócskán túlteljesítette az elmúlt öt év eredményeit is.

Idén több mint 96 ezer ingatlan adás-vételt bonyolítottak le, ez több mint az elmúlt öt év tranzakcióinak száma összesen. Tavaly ugyanezen 11 hónap alatt még a 78 ezret sem érte el a forgalom. A szezonalitásnak megfelelően visszaesett a kereslet, így az index is 83 százalékpontot mutat. Idén volt már ennél alacsonyabb is a keresleti mutató, de a minimum érték majd csak decemberben fog bekövetkezni.

Népszerűek a panelek

Elég nagy az eltérés a lakótelepi árak közt, Nyugat-Magyarországon az átlagos panellakás négyzetmétere 138 ezer forint, míg ugyanezt keletebbre 121 ezerért kaphatjuk meg. Továbbra is Budapesten a legmagasabb az árak, Pesten 186 ezret, Budán pedig 207 ezret kell fizetni.

Érdekes, hogy a téglaépítésű lakások az ország mindkét oldalán közel azonos, 150 ezer forint/m2-es áron futnak, míg a fővárosban akár ennek a dupláját is ráköltötték.

Úgy tűnik, hogyha tégla, akkor Buda és Belváros, az előbbiben 336 ezret perkálnak ki négyzetméterenként, míg az utóbbiban 343 ezret.

Ha felújítunk, akkor Budapest és környéke?

A Duna House számai azt mutatják, hogy messze a fővárosban és a megyében kerestek legtöbbször felújítandó lakásokat, ezek az összes eladás körülbelül tíz százalékát teszik ki. Érdekes viszont, hogy újlakást itt vásároltak legritkábban, a tranzakciók mindössze egy százaléka volt ilyen jellegű. Ez a szám vidéken sem lényegesen jobb, ott 3 és 5 százalék közt mozgott.

Ezek a legnépszerűbb kerületek

A potenciális budapesti vásárlók közül több mint minden ötödik megjelölte a XIII. kerületet, mint lehetséges vásárlási helyszínt. Nem sokkal kisebb az érdeklődés a déli szomszédjai iránt sem, úgy min a VI., VII. és XIV. kerületek.

A budai oldalon a XI. kerület lett a favorit, az érdeklődők közel 17%-a jelölte meg ezt, illetve a II., amely iránt a leendő vásárlók kb. 15%-a érdeklődött.

Forrás: Duna House

 

Kimegy a divatból az irányár?

Rég volt már ennyire alacsonyan az irányár változtatás mértéke, vagyis az a szükség, hogy az eredetileg elképzelt árat csökkenteni kell, hogy a vevők érdeklődését felkeltse.

A családi házaknál sem gyakran adnak már meg irányárat, országszerte az esetek körülbelül öt százalékában.

Akik a piacot alakítják

Még mindig a befektetők uralják a budapesti piacot. Novemberben arányuk 30% volt, átlagban 14,4 millió Ft-ért vásároltak 53 négyzetméteres ingatlanokat. Második legnépesebb csoport az elsőlakás vásárlóké, akik 10,9 milliós, 50 m2-es lakásokat vettek átlagban. Minden ötödik vevő nagyobb lakásba költözött, ők átlag 91 m2-es ingatlant választottak. Vidéken a befektetők csak a harmadik legnépesebb csoport. A vevők 19%-át tették ki, 7,5 milliós vásárlási átlagárral. Minden negyedik vevő nagyobb lakást vett, átlagosan 101 négyzetmétereset, amelyre 14,5 milliót költöttek. A legnépesebb vidéki csoport az elsőlakás vásárlóké lett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Azt állítja, drágulni fognak a lakások? Ön egy rémhírkeltő
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 17. 15:36
Sokan úgy számolnak, hogy a hirtelen megugró kereslet felhajtja majd az ingatlanárakat az Otthon Start szeptemberi indulását követően. Az államtitkár szerint ők mind rémhírkeltők.
Ingatlan Jön a feltámadás a magyar építőiparban – de milyen áron?
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 14. 08:30
Az egy évvel ezelőttihez képest nőtt az építőipari termelés, az előző hónaphoz képest csökkent – de a megkötött új szerződések volumene nagyot emelkedett.  Az építőipar termelői árai emelkednek.
Ingatlan Még nem érződik a kormány új csodafegyvere az ingatlanárakban
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 7. 14:01
Júliusban megtorpant a lakásdrágulás az országos lakáspiacon havi és éves összevetésben, miközben Budapesten csak enyhén gyorsult az árak növekedési üteme. A 0,1 százalékos országos és 0,9 százalékos budapesti havi árváltozás tempója utoljára 2014 novemberében volt ilyen lassú. Az Otthon Start program bejelentése felpörgette a lakáspiaci keresletet, de a júliusi lakásárakban ez még nem tükröződött. A budapesti eladó használt lakások és házak átlagos négyzetméterára jelenleg 1,3 millió forint. A fővárosi kerületekben 804 ezer és 2 millió forint között szóródik a négyzetméterárak középértéke.
Ingatlan Új korszak a lakásépítésben: a 3 százalékos hitel lehetősége az otthonteremtés fordulópontja
PR | 2025. augusztus 4. 11:09
Az elmúlt évek drasztikus áremelkedései, a hitelkamatok bizonytalansága, a forint gyengülése, valamint az építőipar munkaerőhiánya sok család számára halasztott álommá változtatta az otthonteremtést. Most viszont valódi fordulat jött el – az Imperial Holding készen áll! 
Ingatlan Fordulópont a magyar befektetési piacon, túl a mélyponton
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 4. 08:47
Így értékelték a Colliers szakértői a kereskedelmi ingatlanpiac első féléves teljesítményét.
Ingatlan Lehet még lakást kapni 35 millióért? Ezek a lehetőségek
Herman Bernadett | 2025. július 28. 08:54
Hol, mekkora első lakás jön ki 35 millió forintból? Az új program hatása már a budapesti albérletpiacon is érezhető.
Ingatlan Felrobbantak a lakásárak Magyarországon – és még most jön a java
Herman Bernadett | 2025. július 25. 12:28
Megjöttek az állampapírkamatok, és felrobbantották a budapesti ingatlanpiacot, de vidéken is kilőttek az árak. Több mint 22 százalékkal drágultak a fővárosi lakások, a támogatott hitelprogram pedig még tovább repítheti az árakat. 
Ingatlan 3 százalékos hitel: máris rohannak lakást nézni a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 09:25
A Duna House adatai szerint érzékelhető keresletélénkülés indult el a lakáspiacon az Otthon Start Programnak köszönhetően.
Ingatlan Albérlet vagy hitelprogram: dilemma előtt az egyetemisták
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 13:00
Lényegében ugyanabban az ütemben emelkedtek a fővárosi és a vidéki albérletárak az elmúlt időszakban, de Budapesten még mindig jelentősen drágább bérelni, foglalta össze az országos adatokat Kosztolánczy György. Az Otthon Centrum vezérigazgatója elmondta, hogy az egyetemistáknak a kollégiumi férőhelyek szűkössége miatt nem csak a ponthatárokra, de a bérlakáspiac áraira is figyelniük kell.
Ingatlan A vártnál is nagyobb áremelkedést hoz a lakáspiacon az Otthon Start
Herman Bernadett | 2025. július 22. 08:00
Akár 60-70 ezer első lakásvásárló is megrohamozhatja a piacot. Brutális áremelkedést várnak a szakemberek. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG