4p

Nagyot nem lehet álmodni húszmillió forintért, de a jelenlegi ingatlanpiacon igenis érezhető kereslet mutatkozik az ekkora összegért kínált lakások iránt: az Otthon Centrum tanulmánya szerint a fővárosban ennyiért egy 27, a nagyobb vidéki városokban pedig egy 57 négyzetméteres téglalakást lehet vásárolni. A panelek valamivel olcsóbbak.

Elsősorban az egyedülállók, a fiatal párok, illetve az életüket újrakezdők körében népszerűek a húszmillió forintért kínált lakások. Ezek az egy, maximum másfél szobás lakások méretükből fakadóan nemigen alkalmasak egy négytagú család kiszolgálására. Mindazonáltal az ennyiért kínált ingatlanok iránti folyamatos kereslet jelzi, hogy ezt a piaci rést egyre inkább szélesíti a kereslet-kínálat törvénye.

Az Otthon Centrum elemzői az irodák által lebonyolított adásvételi szerződések feldolgozása után közölték a legfrissebb budapesti és országos adatokat. A tanulmány a húszmillió forintos határon értékesített ingatlanokat összesítette. „A vételárat minden esetben markánsan meghatározza az ingatlan mérete, állapota és fekvése” – mutatta be a legfontosabb paramétereket Soóki-Tóth Gábor.

Az elemzési vezető szerint 20 millió forintért a budapesti átlagos négyzetméterárakat figyelembe véve egy 27 négyzetméteres tégla vagy egy 38 négyzetméteres panellakást lehetett vásárolni nyár végén. Kerületenként azonban jelentős eltérés mutatkozott: amíg Budán ez az összeg csupán egy kis garzonra elég (22-26 négyzetméteresre), addig a belső pesti kerületekben ennyiért jóval nagyobbhoz is hozzá lehet jutni (25-35 négyzetmétereshez), a külső városrészekben pedig akár ennek majdnem a kétszeresére is futja az említett összegből (40 négyzetméteresre).

Vidéken, ahol a főváűroshoz hasonlóan egyébként várhatóan csökkeni fognak a lakásbérleti díjak, jóval kedvezőbb az árfekvés a legnagyobb városokban a budapestinél kétszer nagyobb lakás is vásárolható ekkora összegért (57 négyzetméteres), a kisebb megyei jogú városokban pedig még ennél is nagyobb téglalakás érhető el (63 négyzetméteres). Sőt a panelek már egy átlagos családot is kiszolgálnak (63- 67 négyzetméteres). A kisebb városokban még ennél is kedvezőbbek a lehetőségek, 20 millió forintért az átlagos árral számolva 80-95 négyzetméteres tégla vagy 85-100 négyzetméteres panellakás is elérhető. A fővárosi agglomerációban 45 négyzetméteres tégla vagy 50 négyzetméteres panellakást lehet vásárolni ennyiből.

Mi van a panelekenél?

A panelházakban a népszerűbb kerületekben 30 négyzetméteres, míg a külső pesti kerületekben 40-45 négyzetméteres lakást lehet kapni a fajlagos ár átlagos értéke alapján. Vidéken ennél tágasabb otthon is realizálható ennyiből: a debreceni átlagos négyzetméterárral számolva akár 50 négyzetméteres panellakás is kijöhet 20 millió forintból, Zalaegerszegen pedig 63 négyzetméteres téglalakás vehető.

A peremkerületekben azért akadtak kedvező ajánlatok: Csepelen jó állapotú kétszobás panellakást, Újpesten jó állapotú 34 négyzetméteres tégla lakást értékesítettek ennyiért. A belső kerületekben már jóval szűkebb volt a választék, de akadt rá példa: ezért az összegért József Attila lakótelepen adtak el egy 27 négyzetméteres felújítandó panellakást. Ezekben egyébként a lakbérek terén is kedvezőbb ajánlatokat találni.

A fővárosi agglomeráció népszerűsége töretlen a lakást keresők körében, de óriási különbségek alakultak ki: Pilisvörösváron és a tágabb környéken 20 millióért nem volt a piacon ingatlan, ebben a régióban a lakásárak magasabban kezdődnek. Tárnokon ellenben egy könnyűszerkezetes, teraszos családi házat, Cegléden egy 85 négyzetméteres családi házat értékesítettek 20 millió forintért.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Megkötötték az önkormányzatok kezét a 3000 lakásos beruházásnál
Privátbankár.hu | 2026. április 10. 13:11
A Népszigethez tervezett lakópark kiemelt státuszt kapott a kormánytól, ettől kezdve Budapestnek és a kerületi önkormányzatoknak kevesebbet ér a szava az építkezéssel kapcsolatban.
Ingatlan A kétmilliós négyzetmétár már az alap Budapesten
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 11:59
Ha új lakásról van szó. A felkapottabb helyeken pedig közeledik a négymillióhoz az átlagár.
Ingatlan Megéri még az Otthon Start?
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 09:23
Vagy elvitte a támogatott hitel előnyeit a lakások drágulása?
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Újbudán még a felújítandó panelért is 75 milliót kérnek
Vámosi Ágoston | 2026. április 8. 18:57
A magyarországi panelpiac legdrágább környékén, a XI. kerületben szinte mindegy, milyen állapotú a lakás: a felújítandók átlagára 73-75 millió forint, de az átlagár sem éri el a 80 milliót. Akinek nincs ennyi pénze, az szinte csak egyszobás lakásokat talál, ezekhez pedig nem tudja felvenni az Otthon Start hitelt sem. Számos több száz lakásos lakópark is épül, de a panelek drágulásának ez sem akadálya: az átlagos négyzetméterár már 1,5 millió forint felett van.
Ingatlan Csalódást keltően zárult a lakásbiztosítási kampány
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 15:40
Véget ért a 2026-os lakásbiztosítási kampány, amelynek ideje alatt a lakásbiztosítással rendelkező ügyfelek a meglévő szerződésük évfordulójától függetlenül mondhattak fel a biztosítójuknak. A korábbi évekhez hasonlóan idén is megfigyelhető volt, hogy a kampány végén megnőtt a keresések és a szerződéskötések száma, sokan az utolsó napokra hagyták a váltással kapcsolatos teendőket. Az előző évhez képest viszont úgy tűnik, megkopott a kampány vonzereje, legalábbis erre utal, hogy 2025-höz képest a keresések és a szerződéskötések száma is megcsappant.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A befektetők paradicsoma a magyar tenger partján
Vámosi Ágoston | 2026. március 25. 18:58
Új lakások százai várják a vásárlókat Siófokon, ám a pesti belvárost idéző árakon. Ráadásul az Otthon Starttal próbálkozókat szűk kínálat fogadja, és az albérletárak is felveszik a versenyt sok fővárosi kerülettel. A nagyobb tőkével rendelkezők akár naponta számolhatnak egy havi albérlet hozamával.
Ingatlan Megtudtuk, mennyire szállhatnak el az építési költségek az iráni háború miatt
Imre Lőrinc | 2026. március 25. 12:41
Bár az állami beruházások még mindig hiányoznak, mégis enyhén emelkedett az építőipari szakemberhiány Magyarországon. Miként a szakipari munkák átlagos díja is feljebb ment. Itt azonban óriási különbségeket látni: több mint 3500 forintos eltérés van az ország legdrágább és legolcsóbb vármegyéjének munkabérei között. A szakemberek többsége idén is árat emelne, az iráni háború miatt pedig további drágulás várható.
Ingatlan Hamarosan nyomuk sem marad a 2022-ben bezárt postáknak
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 10:05
A nemzeti vagyonkezelő árverési oldalán bukkantak fel tömegesen a spórolási indokkal bezárt postahivatalok épületei.
Ingatlan Nyeregbe kerültek a vevők a lakáspiacon, de a helyzet most gyorsan megváltozhat
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 11:45
Tavaly év végére kifutott a szeptemberben indult Otthon Start hitelprogram első rohama, így kicsit hűlt a lakáspiac. Ezzel párhuzamosan természetes jelenség volt, hogy nőtt az alku tere, átlagosan majdnem 6 százalékot tudtak faragni az irányárból a vásárlók – derül ki az OTP Ingatlanpont friss adataiból. A legkevesebbet továbbra is Budapesten lehetett alkudni. 
Ingatlan 2,6 milliárd forintért eladták a Szőlő utcai javítóintézetet
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 11:30
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő villámgyorsan elárverezte az épületet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG