5p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hatmillió forint alatt csak elvétve lehet gépkocsibeállót venni az új építésű társasházakban. Az önálló garázsok még mindig nagy becsben vannak, a családi házakhoz tartozók megdobják az egész ingatlan értékét, főleg, ha netán fűtöttek is – derül ki sorozatunk mostani részéből.

Pár hónapos csökkenés után ismét felfelé vették az irányt a garázsárak. Továbbra is igaz, amit másfél évvel ezelőtt ebben a témában, ebben a sorozatban leírtunk: az értéknövekedést azt táplálja, hogy folyamatosan növekszik a kereslet, részben azért is, mert a felszíni parkolási övezetek határa egyre kijjebb tolódik. Pesten már jócskán a Hungária körúton kívülre, Buda északi és nyugati hegyvidéki részeinek aljáig, illetve délen Albertfalváig nyújtózkodott a határ. Utóbbinál a XI. kerületi önkormányzat a közelmúltban jelentette be, hogy parkolási övezetet vezet be, vagyis ott is megszűnik az ingyenesség.

A külső lakótelepek környékén találhatunk olcsóbb bérgarázsokat, de nem mindegy, milyen onnan a közösségi közlekedés
A külső lakótelepek környékén találhatunk olcsóbb bérgarázsokat, de nem mindegy, milyen onnan a közösségi közlekedés
Fotó: Pixabay

A fővárosban parkolóházak átadásáról nem jöttek hírek, viszont az autók száma ütemesen emelkedett, márpedig soknak keresnek éjszakai pihenőhelyet, ami nem az utca. Néhány vidéki városban átadtak egyet-kettőt, de azokban is hiány van az ilyen ingatlanokból. Az eltelt időben nem nagyon nőtt, sőt inkább csökkent a társasházépítési hullám, tehát nem olyan tempóban bővült az így megvalósult parkolóhelyek száma, mint ahogyan várták. Egyébként egy adott garázs vagy gépkocsibeálló értékét az is meghatározza, hogy a közvetlen környéken mekkora a beépítettség, mert ha nagy és ehhez képest sokkal kevesebb az elérhető beálló, akkor a meglévők értéke megugrik. 

Nem ritka, hogy felépül egy 150-200 lakásos társasház, de a beruházó nem tud minden beállóhelyet eladni az épületben lakást vásárlóknak, mert nem kötelező parkolót venni. Beruházóktól szerzett információk szerint 5 millió forint az alsó határ, de a többség ma már inkább 6 millió forintért adja ezeket az önálló helyrajzi számmal bíró ingatlanokat. Az értékekre kihatott a két évvel ezelőtt életbe lépett törvény is, miszerint eladhatóvá váltak a garázsok beállóhelyei, vagyis hivatalosan is forgalomképesek lettek, megerősítve az addigi nem törvényes gyakorlatot. 

Most nyáron 6,5 millió forint környékén van a társasházi mélygarázsokban lévő beállók átlagára. Buda egyes hegyvidéki körzeteiben és a szűken vett pesti belvárosban ennél még pár százezer forinttal magasabb ez az érték. Találtunk olyan hirdetést, amiben a top luxuslakáshoz 10 millió forintos beálló tartozik, amit kötelezően külön meg kell venni.

A belvárosban 6 millió forint körüli garázsárak a jellemzőek, míg a XIII. kerületben átlagosan 5,7, a IX. kerületben 6,3 millió forint. A külső pesti kerületek valamivel olcsóbbak, de mindenhol meghaladták az 5 millió forintos határt. Az Otthon Centrum saját üzletmenetéről azt írta ezzel kapcsolatban, hogy Budapesten a korábbi éveket jellemző markáns különbségek mára kiegyenlítődtek; ugyanakkor az átlagosnál nagyobb alapterületű garázsok akár több millió forinttal is drágábbak lehetnek, csakúgy, mint azok, amelyek tárolóval kombináltak. Tovább növelheti az önálló garázs értékét, ha fűtött is, bár ez nem tömeges.

Értékbefolyásoló tényezők a garázsoknál

  • kategória (mélygarázs, önálló garázs, fedett beálló)
  • új vagy használt
  • állapot
  • elhelyezkedés
  • elektromos töltési lehetőség
  • dupla méret (családi házaknál és egyes társasházaknál)
  • tároló megléte

A vidéki megyei jogú városokban a kereslet valamivel mérsékeltebb, hiszen több hely van az autók tárolására. Csakhogy a fővárosinál visszafogottabb kereslet nem jelenik meg automatikusan az árakban, ugyanis a garázsok alapterülete jellemzően több négyzetméterrel nagyobb a fővárosi átlagnál. Ráadásul több az egyedi garázs és kevesebb a több tucat autó tárolására épült teremgarázs. Ezért nem is annyira meglepő, hogy Kecskeméten 7 millió forint az átlagár, csakúgy, mint Debrecenben. A kisebb városokban ennél mérsékeltebb az árszint: Nagykanizsán 5,5, Várpalotán 4,5 millió forint a középérték. Az utóbbi fél évben nem változtak számottevően az árak.

A belvárosi mélygarázsos beállóhelyek jellemzően az átlagár felett kelnek el, míg a fedett autóbeállók akár harmadával is olcsóbbak lehetnek. Pest külső körzeteiben vannak sorgarázsok, amelyek többnyire 20-30 éve vagy még régebben épültek, szinte mindig téglából. A tulajdonosok nem túl sokat költöttek erre, viszont vannak kerületek, ahol egy tulajdonosnak akár több ilyen garázsa is van és mindet bérbeadja, ami kiváló passzív jövedelem. A havi garázsbérleti díjak elég tág határok között mozognak, jellemzően a 30-70 ezer forintos sávon belül, de van, hogy akár 80 ezer forintot is elkérnek a tulajdonosok.

Abban sincs változás a 2000-es évek elejéhez képest, hogy az épített külvárosi P+R parkolók elszívhatnak potenciális garázsvásárlókat. De még mindig igaz: a nagy értékű autók használói továbbra sem mondanak le arról, hogy rendszeresen védettebb ingatlanban tegyék le járművüket és ők vagy a cégük inkább kifizeti a magas bérleti díjat, semmint, hogy kockáztasson. 

Fontos

Az ebben a cikkben megjelölt ingatlanértékek közelítőek, nem helyettesítik a hivatalos értékbecslést és nem képezhetik semmilyen jogügylet alapját. Az értékek megjelölésénél és az értékmódosító tényezőknél az értékbecslési szakma által elfogadott általános szempontokat vettük figyelembe, azzal a megjegyzéssel, hogy minden egyes ingatlannal kapcsolatban felmerülhetnek más körülmények is, amelyek befolyásolhatják annak értékét. 

A Mennyit ér az ingatlanom? sorozat többi cikkét itt olvashatja

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Itt található Magyarország legdrágább és legolcsóbb utcája: több mint ötszázszoros a különbség
Imre Lőrinc | 2025. november 20. 11:30
Drasztikusak a különbségek.
Ingatlan Ilyen lakásban gondolkodjunk jövedelmünk alapján az Otthon Starttal
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 08:10
Jövedelmi kategóriák szerint mérte fel a GKI, mire elég az Otthon Start.
Ingatlan Panelek 70-80 millóért: a befektetők már inkább eladnak
Vámosi Ágoston | 2025. november 19. 14:22
Többségbe kerültek a kínálati oldalon lévő befektetők a lakáspiacon a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb jelentése szerint: Budapesten már csak 4,4 százalékos hozammal számolhatnak a tulajdonosok. A budapesti újlakás-fejlesztők lassan alkalmazkodnak az Otthon Start kereteihez, a jelentésből pedig az is kiderül, átlagosan mennyit alkudhat egy vevő a fővárosban és vidéken. 
Ingatlan Hatalmas hitelekből vesznek használt lakásokat a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. november 17. 08:16
Nőhet az új ingatlanok aránya a friss szerződéseken belül.
Ingatlan Bécsben nyit újabb irodát az Indotek Group
Privátbankár.hu | 2025. november 10. 10:41
A hazai piac egyik vezető ingatlanbefektető és vagyonkezelő cégcsoportja, az Indotek Group új, bécsi irodával bővíti nyugat-európai irodahálózatát. Az Indotek több mint egy évtizede terjeszkedik Nyugat- és Dél-Európában, az osztrák iroda megnyitásával még közelebb viszi a cégcsoportot a német nyelvű piacokhoz, és ez lesz a budapesti központból irányított vállalatcsoport első, regionális magántőke-befektetési központja is – közölte a társaság az MTI-vel.  
Ingatlan Lecsengett az Otthon Start-láz
Privátbankár.hu | 2025. november 7. 13:14
Az érdeklődők jelentős része nem volt felkészült sem önerő, sem hitelképesség tekintetében a Duna House vezető elemzője szerint. Szeptemberben megugrott a tranzakciók száma, októberben viszont nem folytatódott az emelkedés.
Ingatlan Albérlettámogatást kapnak jövőre a fővárosban és környékén szolgáló rendvédelmi dolgozók
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 12:20
Kormánydöntés alapján jövő januártól havi 150 ezer forintos lakhatási támogatást kaphatnak a Budapesten és Pest vármegyében szolgálatot teljesítő rendvédelmi dolgozók – közölte kedden Budapesten, sajtótájékoztatón Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Ingatlan Hihetetlen fordulat: egyre olcsóbb a lakhatás Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. november 4. 11:47
Budapesten a kínálati bérleti díjak októberben 248 ezer forintra estek, a szeptemberben mért 253 ezer forint után; a csökkenés fő oka az Otthon Start program, amely egyszerre mérsékli a keresletet és növeli a kínálatot: a kedvezményes hitellel lakást vásárlók kiesnek a bérleti piacról, miközben a programmal szerzett befektetési lakások most jelennek meg a kínálati oldalon – közölte a Rentingo bérbeadási platform kedden az MTI-vel.
Ingatlan A dubaji ingatlanpiacon is megjelent a Duna House
Privátbankár.hu | 2025. október 30. 14:48
Az ingatlaniroda magyarul és angolul is segít a jogi és adminisztratív ügyintézésben, sőt, akár az ingatlanüzemeltetésben is. 
Ingatlan Rajtra készen állnak a munkagépek: 25 ezer új lakás épül hamarosan
Privátbankár.hu | 2025. október 28. 11:46
A következő 2-3 hónapban az eddigi bejelentéseken felül a fejlesztők országszerte több mint 25 ezer új lakás építésével jelenhetnek meg a piacon és ezeknek a többsége az Otthon Start Program feltételeinek is megfelel majd – közölte piaci információi alapján az ingatlan.com kedden az MTI-vel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG