3p
10 milliárdos kerettel indít társasházi energetikai pályázatot a kormány, amelyen már nem csak panelházak vehetnek részt. A legnagyobb házak ebből a körből kimaradnak, a 60 lakásosnál kisebb társasházakban 300-600 ezer forint juthat egy-egy lakásra, amit megújuló energiát használó rendszerek kiépítésére is lehet használni.

A magyarországi ingatlanok 70 százaléka energetikailag nem megfelelő állapotban van, ezen kíván javítani a kormány az Otthon Melege program következő lépésével - jelentette be a kormányszóvivői sajtótájékoztatón Szabó Zsolt, az NFM fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkár.

Új társasházi energiahatékonysági pályázatot indítanak, amelyen 4-60 lakásos társasházak vehetnek részt - a korábbi programokkal ellentétben nem csak panel, hanem téglaépítésűek is. A pályázat keretében pénzt lehet nyerni szigetelésre és nyílászárók cseréjére, fűtésrendszer korszerűsítésére, emellett megújuló energiát használó rendszerek kiépítésére is. A 60 lakásosnál nagyobb társasházak ebben a programban nem vehetnek részt, az államtitkár azt mondta, számukra is készül majd pályázat.

Mire elég 10 milliárd forint?

A program most 10 milliárdos kerettel indul. Ez 50 százalékos támogatásintenzitás mellett azt jelenti, hogy 350-650 ezer forintos támogatás juthat lakásonként. A cél az, hogy a programban résztvevő lakások energetikai besorolása legalább 2 kategóriával javuljon.

 

 

A nyerteseknek 2 ütemben folyósítják a pénzt: a támogatási összeg 95 százalékát fizetik ki első körben, a maradék 5 százalékot csak akkor, ha a megcélzott energiamegtakarítást ténylegesen elérik a beruházással.

Felkészülni: rajt márciusban

Pályázni március 9-étől lehet, interneten lehet benyújtani a dokumentumokat. A pályázati kiírás még ma felkerül a kormány.hu-ra és az NFM honlapjára az államtitkár ígérete szerint.

A pénzt régiónként osztják ki, hasonlóan az Otthon Melege program korábbi elemeihez (kazáncsere, hűtőcsere, nyílászárócsere-program). Hogy melyik régióban mennyi pénzt osztanak, az függ attól, az adott régióban milyen a lakásállomány, a panelek és téglalakások aránya, stb. Erről a kormány szakmai szervezetekkel egyeztetett - mondta Szabó Zsolt.

Már régóta várják a pályázatok kiírását

2013. decemberében Németh Lászlóné fejlesztési miniszter még azt ígérte: a panelprogram harmadik körének első üteme 2014 februárjában indul.

A 2014-2020 közötti fejlesztési időszakra meghirdetett Panel III. program keretében mintegy 380 ezer panellakás energetikai korszerűsítése kezdődhet meg országszerte – mondta akkor a miniszter. A Panel I-II. programok eredményeit is figyelembe véve így a teljes 700 ezres magyarországi panel épületállomány energiahatékonysági felújítását biztosítja 2020-ig a kormány - tette hozzá.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan A havat szeretik az über-gazdagok
Szakonyi Péter | 2026. január 24. 17:31
Két luxustelepülés „küzd” a legdrágább üdülőváros címért az Egyesült Államokban. A floridai Palm Beach és a coloradoi Aspen ingatlanárai már az eget verdesik, és a szupergazdagok – így a magyar származású Thomas Peterfy és  Charles Simonyi is – több mint százmillió dollárt szurkoltak le egy-egy kiválasztott ingatlanért. A verseny nyertese egyelőre Aspen.
Ingatlan Idén szeretne lakást venni? Jó hír jött a piacról
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 17:31
A drágulás üteme mérséklődhet. 
Ingatlan Gazdát cserélt a népszerű ingatlanhirdetési portál
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 09:18
A CEE Classifields tulajdonába kerül az Ingatlannet.
Ingatlan Újabb fővárosi kerület dönthet az Airbnb betiltásáról
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 07:55
Szigorítana az airbnb szabályokon a főváros első kerülete, ahol akár be is tilthatják a rövid távú lakáskiadást. Elsőként a VI. kerületben lépett érvénybe ilyen szigorítás, ahol a kiadó lakások átlagos bérleti díja 1 százalékkal csökkent egy év alatt.
Ingatlan Tőke, karakter, érték, százmilliárdos cél: új korszakot nyit a Realis Wam Alapkezelő
PR | 2026. január 21. 11:17
Nem csak falakat, hanem örökséget épít Dr. Schrancz Mihály csapata.
Ingatlan Felemásan indult 2026 a lakáspiacon
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 09:27
Az eladók egy része tudatosan 2026 elejére időzítette a piacra lépést.
Ingatlan Milyen lakást lehet venni 40 millióból a magyar piacon?
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 12:58
Budapesten 26 négyzetméterre sem igazán elég ennyi pénz, de Nógrádban hatalmas kínálatból lehet válogatni.
Ingatlan Magyarországon emelkednek a leggyorsabban a lakásárak
Privátbankár.hu | 2026. január 17. 09:35
Az Eurostat szerint 2025 harmadik negyedévére a hazai ingatlanárak 275 százalékkal, vagyis közel a négyszeresükre emelkedtek 2015-höz képest, ami az EU-ban a legmagasabb érték. Ezzel szemben a második helyen álló Portugáliában ugyanez az emelkedés „csupán” 169 százalék volt. Az EU egészében az átlagos drágulás 63,6 százalék volt ugyanezen idő alatt, ami messze elmaradt a magyar adattól. Magyarországon a 2015–2025 közötti áremelkedés évi átlagban 14,1 százalék, míg uniós szinten az éves átlagos növekedés 5 százalék volt.
Ingatlan Új kézbe került az Óbuda Gate
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 13:46
Az irodaház a Magyar Posta Takarék Ingatlan Befektetési Alapé lett.
Ingatlan Rekordév után jöhet a kézifék a budapesti lakáspiacon
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 11:19
Történelmi csúcsokat ostromoltak a fővárosi ingatlanárak, de 2026 óvatosabb év lehet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG