1p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben! Early bird jegyek február 16-ig!

Részletek és jelentkezés >>

A babakötvényt eleinte mindenki nagy bukásnak tartotta: nem az állami ajándékot, hanem az ehhez kapcsolt banki szolgáltatást vették nagyon kevesen igénybe - írja az azenpenzem.hu.

A portál szerint öt évvel a start után a helyzet némiképp változott, de még mindig lenne bőven hová fejlődni. Ezért pedig alapvetően nem a pénzintézetek hibáztathatók.

A kincstár 2006. óta ad minden újszülöttre 40 ezer (ennek összege jelenleg 42,5) forintos támogatást. A pénz a Magyar Államkincstárnál (MÁK) kamatozik annak, aki nem nyit egy hitelintézetnél Start-számlát. Utóbbi lehetőségre nagyon sok szülő csak legyint: semmit sem hoz ez a pénz. Ez helyenként így is van, a banki ajánlatok között azonban nagyon kedvezőek is akadnak.

A hozam nem rossz, de hosszú távon kevés lesz

A kincstári számlán lévő összeg után az ötéves állampapír hozamával azonos mértékű kamatot írnak jóvá évente. Ennek alapján az idén eddig átlagosan 7,1 százalék kamat jár az induló összegre.  Ez rendkívül jó hozam, de az alacsony összeg miatt a nagykorúságra változatlan kamatszintet feltételezve is csak mintegy 145 ezer forintot hoz. Valljuk be, ezzel aligha megy majd sokra a gyerek. Ezért mindenképpen érdemes legalább a további – tehát az induló 42,5 ezer forinton felüli – állami támogatást (ez a befizetett összeg 10 százaléka, de évente legfeljebb hat-, a nehéz sorsú gyermekeknél 12 ezer forint) kihasználni. Ehhez viszont Start-számlát kell valahol nyitni.

Adómentesség milliós útravalóval

A portál számításai szerint, ha valaki a legjobb kamatot most kínáló pénzintézetnél vezettet Start-számlát, és azt havonta ötezer forinttal gyarapítja, akkor a csemetét majdnem hárommillió forinttal indíthatja útnak (a középmezőnybe tartozó kamatok esetében is mintegy 2,4 millió forint gyűlik össze). Nagykorúságára az a gyermek, akinek a számára szülője a maximálisan lehetővé tett havi 10 ezer forintot félre tudja tenni, majdnem 5,4 millió forintot kaphat kézhez - ráadásul kamatadómentesen!

A számlavezetésért felszámítható díjakat korlátozzák a jogszabályok. A tapasztalat szerint azonban a Start-számlát kínáló hitelintézetek többnyire nem számítanak fel díjat. Vonzó még, hogy nagyon sok helyen a kamatot a jegybanki alapkamathoz kötik, így biztosított, hogy a pénz megőrizze (sőt az általános dráguláshoz képest helyenként még egyértelműen növelje is) értékét.

Az előnyök ellenére még ma sem túl népszerű ez a megoldás. A MÁK az idén október elsejéig 65,8 ezer gyermeket tartott nyilván, a megnyitott Start-számlák száma pedig 25,5 ezer volt. Az utóbbiakon összesen 1,21 milliárd forintot tartottak a szülők. A babakötvény indulási évében 2006-ban 96,5 ezer gyermekre még csak 10,9 ezer ilyen számla jutott. A konstrukció népszerűsége tehát jócskán, de szerintünk nem eléggé javult.

Nemcsak a gyerek születésénél vehetjük igénybe a szolgáltatást

A  Budapest Banknál (BB) – tudtuk meg – eddig mintegy 3800 babakötvényhez kötődő számlát (Start-számla) nyitottak, az ezeken található összeg megközelítőleg 600 millió forint. Az idén eddig több mint 100 millió forint volt a gyarapodás. Mint elmondták: a szolgáltatás iránti érdeklődésben nem tapasztaltak ingadozást, ügyfeleik az idén is több mint 400 új számlát nyitottak..

Az Erste – tájékoztatták lapunkat a hitelintézetnél – 2007. elején kezdte meg a Start-számlák vezetését. Mind számuk, mind a nyilvántartott összegek évről-évre folyamatosan növekednek, és az iránti érdeklődés is egyre nagyobb. Nőnek az egyéni befizetések is. Nemcsak a gyermek születésekor, hanem később is bármikor igénybe lehet venni a hitelintézetek szolgáltatását.

Privátbankár

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 38800 38800 39820 -1,57% 0 0 15 307 092 300 HUF 2026-02-16 17:09:06
MOL 3598 3574 3704 -3,38% 0 0 4 379 730 108 HUF 2026-02-16 17:09:08
MTELEKOM 1952 1952 1986 -0,91% 0 0 357 506 158 HUF 2026-02-16 17:05:12
RICHTER 11620 11590 11700 -0,68% 0 0 1 996 048 770 HUF 2026-02-16 17:11:09
OPUS 513 511 545 -5,35% 0 0 215 602 188 HUF 2026-02-16 17:05:04
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Ismeretlenek milliárdokkal finanszírozták meg a magyar államadósságot
Privátbankár.hu | 2026. február 12. 12:45
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 30 milliárd forintért hirdetett meg jegyzésre 12 hónapos diszkont kincstárjegyet a csütörtöki aukción.
Állampapír / Kötvény Óvakodjunk a beetetős állampapírtól!
Eidenpenz József | 2026. február 2. 10:11
Bekövetkezett az, aminek kellett, az inflációkövető PMÁP-ok kamata nagyot esik a 2025-ös fogyasztóiár-index nyomán. Pedig még rengeteg van belőle a lakosságnál, kérdés, meddig. Helyettesítésének több módja is van, a legjobb ezeket keverni.
Állampapír / Kötvény Hétfőtől emelkedik a népszerű lakossági állampapír kamata
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 12:25
Mintegy 15 milliárd forintot ír majd jóvá a gyermekek Start-értékpapírszámláin a Magyar Államkincstár a Babakötvény következő, február 2-án esedékes kamatfizetésekor, a kamatfordulót követően a Babakötvény hozama 7,4 százalékra emelkedik, amivel a jelenleg legmagasabb kamatot kínáló, kockázatmentes lakossági állampapírrá lép elő, tovább gyarapítva a gyermekek jövőjére félretett megtakarítások értékét – közölte a Magyar Államkincstár (MÁK) csütörtökön az MTI-vel.
Állampapír / Kötvény Örülhet Nagy Márton: olcsóbb lett az államadósság finanszírozása
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 12:37
Csökkent a 3 és 10 éves államkötvények aukciós átlaghozama, az 5 éves kötvények átlaghozama nem változott.
Állampapír / Kötvény Kiderült, mibe fekteti Trump a magánvagyonát
Privátbankár.hu | 2026. január 17. 11:57
Donald Trump amerikai elnök november közepétől december végéig körülbelül 100 millió dollár értékben vásárolt a közszféra által kibocsátott és vállalati kötvényeket, derült ki a legfrissebb közzétételeiből, beleértve a Netflix és a Warner Bros Discovery kötvényeit is, mindössze néhány héttel azután, hogy a vállalatok bejelentették egyesülésüket.
Állampapír / Kötvény Milyen állampapírt vegyünk? – kisbefektetők védőernyő alatt
Eidenpenz József | 2026. január 13. 14:21
Milyen választási lehetőségei vannak jelenleg a kisbefektetőknek, ha nem akarják, hogy a pénzük értéke romoljon az infláció miatt? Miért külön biztonságosabbak a kifejezetten a lakosságnak szóló kötvénysorozatok? Elmagyarázzuk egyszerűen, hogy bárki megérthesse.
Állampapír / Kötvény Magyar állampapírpiac 2026: fekete ló, majd vágtató mén?
Eidenpenz József | 2026. január 12. 10:28
A magyar állampapírpiac az utóbbi hónapokban szokatlanul csendes volt, de valószínűleg már nem sokáig lesz ez így. A választások alaposan felkavarhatják az állóvizet, ha azonban meglesz az eredmény, akkor a bizonytalanság elmúltával csökkenhetnek a hozamok. A kisbefektetőket mindez nem feltétlenül kell, hogy érdekelje, ők más pályán játszanak.
Állampapír / Kötvény Valakik százmilliárddal finanszírozták tovább az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 12:43
Csökkent a 3 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama.
Állampapír / Kötvény Csökkent az állampapírok hozama
Privátbankár.hu | 2025. november 18. 12:38
Hozamcsökkenés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).  
Állampapír / Kötvény Zsiday Viktor: Nem lehetetlen egy komoly hozamcsökkenés Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. október 17. 10:15
A hazai hosszú állampapírok elmúlt egy-, öt- vagy akár tízéves hozama elég kiábrándító, emiatt nem is nagyon fektet ebbe a hazai lakosság, pedig ha jól alakulnak a dolgok, akár komoly hozamot is lehet realizálni a következő egy évben magyar hosszabb állampapírokkal.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG