1p
Két hónap után látogat ismételten Washingtonba Fellegi Tamás, tárca nélküli miniszter, hogy találkozzon az IMF magyarországi misszióvezetőjével.

Meglepetés lenne, ha sikerülne bármi fajta áttörést elérni, valószínűleg megbeszélik az elmúlt időszak eseményeit.

A múlt héten hosszú idő után szólalt meg az IMF részéről Irina Ivaschenko, a Valutaalap budapesti irodájának vezetője, sok konkrétumot azonban nem mondott. Lényegében megismételte, amit Christine Lagarde is mondott a magyar delegációt vezető Fellegi Tamásnak: az IMF elkötelezettséget vár Magyarországtól, a gazdasági stabilitás megalapozása mellett azonban a főbb politikai kérdésekben is igazodnia kell Magyarországnak az IMF és az EU elvárásaihoz. A legfőbb politikai kérdés pedig most a jegybank függetlensége.

Az IMF valószínűleg nem ül le velünk egy tárgyalóasztalhoz, amíg le nem zárjuk a kötelezettségszegési eljárásokat Brüsszellel, ezek sem gazdasági természetű kérdések, hanem inkább politikai viták.

Felleginek lesz azonban mit elújságolnia Christoph Rosenbergnek, főleg ami a gazdasági stabilitást és a költségvetési egyensúlyt illeti. A kormány pár hetet több megszorítást is bejelentett, elsősorban a közösségi közlekedésen és a gyógyszerkasszán spórolnának. A MÁV-nál pedig több vonalon is ritkításokat terveznek, szárnyvonalakt nem fognak bezárni. Vagyis Magyarország tett már pár olyan lépést, mellyel bizonyíthatja mind Washingtonnak, mind pedig Brüsszelnek, hogy valóban tartani akarja a hiánycélt és hogy hosszú távon akarja konszolidálni az államháztartást.

Ez pedigt azért is fontos, mert több befektetők - akiket megnyugtatott a kormányzati kommunikációban beállt fordulat, békülékeny hangnem - már arra gyanakodott, hogy Magyarország időhúsra játszik. Tavaly novemberben jeleztük, hogy pénzügyi védőhálóra van szükségünk, de még mindig csak ott tartunk, hogy teljesítenünk kell a nemzetközi partnerek előfeltételeit.

ORbán Viktor és Fellegi Tamás is jelezte korábban, hogy a kormány határozott szándéka, hogy mielőbb megegyezzen az Európai Bizottsággal és az IMF-fel. Ez ügyben Orbán a héten levelet küldött Jose Manuel Barrosónak is. Matolcsy György pedig az EKB elnökének jelezte korábban, Magyarország módosít a sokat bírált jegybanktörvényen.

Az első apró lépéseket tehát megtette a kormány, de a megegyezés még mindig nagyon távolinak látszik. A londoni elemzői közösségek szerint a második negyedév végén jöhet létre a megállapodás. Addig viszont Magyarországnak ki kell lépnie a nemzetközi porondra egy devizakötvény-csomaggal és egy nagyobb IMF-hitelrészletet is vissza kell fizetnünk még az előző csomagból.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 42100 41650 42590 +1,20% 41820 42100 4 388 053 820 HUF 2026-05-04 12:34:38
MOL 4172 4100 4182 +0,87% 4170 4172 536 372 978 HUF 2026-05-04 12:34:38
MTELEKOM 2482 2466 2494 +1,06% 2480 2482 453 248 792 HUF 2026-05-04 12:34:38
RICHTER 12860 12830 13090 -1,61% 12840 12860 639 710 910 HUF 2026-05-04 12:34:38
OPUS 341 330 354 +4,12% 336 341 204 826 485 HUF 2026-05-04 12:29:10
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Melyik állampapírunkat érdemes most lecserélni, és melyiket nem?
Eidenpenz József | 2026. április 24. 14:49
Sokat estek mostanában az állampapír-hozamok, már a választás előtt elkezdték és utána is folytatták, ráadásul sokan további hozameséssel számolnak. Ilyenkor több éves, fix kamatozású államkötvényeket érdemes vásárolni, de azért nem minden esetben. Némelyik régebbi, változó kamatozású kötvény is vonzó marad, nem biztos, hogy el kellene taszítani magunktól.
Állampapír / Kötvény Ilyet is rég láttunk: egymás kezéből tépik ki a magyar állampapírt a befektetők
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 12:58
Hozamcsökkenés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Állampapír / Kötvény Mi lesz veled, magyar állampapír?
Eidenpenz József | 2026. április 20. 05:55
A választások után kibontakozó eufória jókora hozamesést okozott a magyar állampapíroknál, ami előbb-utóbb a kisbefektetők megtakarításait is érinteni fogja. A további hozamesés is benne van a pakliban, több elemző számít erre, de hosszabb távon sok függ az ország, a költségvetés helyzetétől, az euróbevezetés felé tett lépésektől.
Állampapír / Kötvény Dőlni kezdett a pénz Magyarországra két nappal a választás után
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 12:17
A tőzsde kissé korrigált a hétfői eufória után, az állampapírokat viszont egymás kezéből tépték ki a befektetők, és jó sokat is fizettek értük. 
Állampapír / Kötvény Menekülni akar a magyar állampapírokból? De hogyan?
Eidenpenz József | 2026. április 10. 11:34
Háború itt, válság ott, se szeri, se száma a bizonytalanságoknak és kockázatoknak. Ezért sok kisbefektető kérdezi, hogy ha állampapírt vesz, és megunja vagy megijed, ki tud-e szállni, illetve hogyan. Áttekintjük, melyik állampapírfajtánál hogyan működik ez, de általában nagyon egyszerűen.
Állampapír / Kötvény Napokon belül új állampapír-sorozat jön
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 19:33
Ötéves futamidejű, 2031-ben lejáró Magyar Állampapír Plusz sorozatot hoz forgalomba az ÁKK. Az első kamatperidóus túlnyúlik az egy éven, ezért 7,39 százalék tényleges kamatot fizetnek.
Állampapír / Kötvény Most csak tízmilliárd forinttal finanszírozták tovább az Orbán-kormányt ismeretlenek
Privátbankár.hu | 2026. március 12. 12:50
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 20 milliárd forintért hirdetett meg jegyzésre 12 hónapos diszkont kincstárjegyet a csütörtöki aukción.
Állampapír / Kötvény Újabb óriási devizakötvény-kibocsátást hajtott végre a magyar állam
Privátbankár.hu | 2026. március 3. 13:30
Zárt körben értékesített az ÁKK, 6 százalékos kamatra.
Állampapír / Kötvény Csökkent az állampapír hozama
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 12:22
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 30 milliárd forintért hirdetett meg jegyzésre 12 hónapos diszkont kincstárjegyet a csütörtöki aukción.  
Állampapír / Kötvény Jó hír érkezett a lakossági állampapírokról
Privátbankár.hu | 2026. február 26. 10:45
Az eddihóginél is biztonságosabb lesz az online állampapír-vásárlás a Magyar Államkincstárban: új védelmi elemekkel bővült a WebKincstár és a MobilKincstár alkalmazás február 26-tól.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG