2p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Tizenöt éve nem volt olyan alacsony az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma az Egyesült Államokban, mint most.

A segélykérelmek száma 43 ezerrel 265 ezerre süllyedt az előző felméréshez képest. Piaci elemzők ennél lényegesen szerényebb csökkenést vártak a múlt hétről, átlagosan 300 ezres értékre számítottak a MarketWatch amerikai gazdasági hírportál beszámolója szerint.

A segélykérelmek számát mérő négyhetes mozgóátlag a múlt hét végére 8250-nel 298 500-ra mérséklődött. A mozgóátlag segít kiszűrni az ideiglenes, egyszeri hatásokat.

A tartósan munkanélküli segélyt kérők száma 71 ezerrel 2,39 millióra esett a január 17-én zárult héten.

Decemberben 5,6 százalék volt a munkanélküliség az Egyesült Államokban, ami 2008 óta a legalacsonyabb ráta. Decemberben már a 11. egymást követő hónapban nőtt a foglalkoztatottak száma.

Miért érdekeljen ez engem?

Látszólag nem érintik az amerikai munkaügyi hivatalok előtt kígyózó sorok a mindennapjainkat. Pedig a világ legnagyobb gazdaságának helyzete közvetlenül érinti a pénztárcánkat. Nemrég Kuti Ákost, az Equilor vezető elemzőjét megkértük, hogy mondja el, miért is kell odafigyelnünk erre az adatra.

"Ha hétről-hétre apad az új amerikai munkanélküliek száma, az azt eredményezheti, hogy tűlfűtötté válik az amerikai gazdaság. Ebben az esetben az amerikai jegybank kamatot emelhet, ami az amerikai dollárt erősíti más devizákkal szemben. Ez idővel megdrágítja a külföldről származó okostelefonokat, számítástechnikai alkatrészeket, laptopokat és játékkonzolokat is. Többe kerül egy New York-i repülőjegy is, miközben stabil olajárak mellett a dollár mozgásának következtében a benzin, illetve a gázolaj ára is emelkedik, ami közvetlenül érinti a havi kiadásainkat."

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nálunk kérdezhet is Pogátsa Zoltántól – ma délután a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 07:27
A közgazdásszal, szociológussal a Soproni Egyetem docensével való beszélgetést fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság Simor András: az MNB alelnöke megzsarolta az Erste vezérét, ezért távoztam a bank bécsi felügyelőbizottságából
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 07:02
A 2023 decemberében megtörtént esetről szerda este számolt be az MNB 2007-2013 közötti elnöke.
Makro / Külgazdaság Hazudnak az orosz gazdaság állapotáról – de az igazi baj az lehet, hogy ők sem tudják, mekkorát
Litván Dániel | 2026. április 23. 05:44
Sokkal rosszabb bőrben lehet az orosz gazdaság, mint a kifelé mutatott adatokból látszik. De mi van akkor, ha még az adatokat kozmetikázók sem ismerik a valóságot?
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: csökken a minimálbér személyi jövedelemadója
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 18:46
Kilenc százalék lesz a minimálbér után fizetendő személyi jövedelemadó – közölte a leendő gazdasági és energetikai miniszter szerdán a Facebookon.
Makro / Külgazdaság Kongatják a vészharangot Németországban: baj van a gazdaságban?
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 17:03
A német szövetségi kormány az iráni háború gazdasági hatásaira hivatkozva a felére csökkentette idei növekedési előrejelzését, és magasabb inflációval számol.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Magyar Péter új miniszterjelöltje: ezzel kezdi a munkát
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 16:22
A vagyonvisszaszerzés és az ügynökakták is terítékre kerülnek.
Makro / Külgazdaság Elindult az olaj a Barátság vezetékben, ekkor érkezhet meg Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 14:03
Csütörtökön már Magyarországon lesz az olaj.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij örülhet: elfogadták a 90 milliárd eurós csomagot
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 13:42
Véget ért a magyar és szlovák vétó.
Makro / Külgazdaság Két új minisztert jelentett be Magyar Péter, az egyik névre biztosan felkapja a fejét
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 12:16
A területfejlesztési miniszter a frakcióból, a Miniszterelnökséget vezető miniszter viszont a képernyőkről érkezik.
Makro / Külgazdaság Meddig mehet ez így tovább? Újabb árcsökkenés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 11:59
Az elmúlt napokban hatalmasat estek a piaci árak, de még csütörtökön is van tovább.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG