3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Minden korábbinál nagyobb mértékben csökkentek az ipari termelői árak Németországban augusztusban az egy évvel korábbihoz képest a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) szerdán közölt adatai szerint.

Az ipari termékek termelői árai 12,6 százalékkal voltak alacsonyabbak, mint 2022 augusztusában. Ez a legnagyobb mértékű csökkenés a rendszeres adatfelvétel 1949-es kezdete óta, ám főleg az előző évi nagyon magas árszintből eredő bázishatásnak tulajdonítható - emelte ki jelentésében a Destatis, rámutatva, hogy Oroszország Ukrajna elleni háborúja miatt tavaly augusztusban minden korábbinál erőteljesebben, 45,8 százalékkal nőttek az ipari termelői árak éves összevetésben. Havi szinten, júliushoz képest 0,3 százalékos volt a drágulás.

Meredek csökkenés az iparban. Fotó: Depositphotos
Meredek csökkenés az iparban. Fotó: Depositphotos

A háború következtében elsősorban az energia drágult, a meredek emelkedés éppen 2022 februárjában, az Ukrajna elleni orosz támadással egy időben indult és szeptemberben tetőzött. Az idén augusztusban már 31,9 százalékkal olcsóbb volt az energia, mint egy évvel korábban, ugyanakkor júliushoz képest 1,6 százalékkal drágult.

A villamos energia ára éves összevetésben 43,2 százalékkal csökkent, havi szinten 2,6 százalékkal emelkedett, a földgázért 32,4 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, mint 2022 augusztusában, de 0,6 százalékkal többet, mint júliusban. A kőolajtermékek ára éves szinten 8,7 százalékkal csökkent, havi szinten 5,9 százalékkal nőtt.

Az energiaárak alakulásának jelentőségét mutatja, hogy kiszűrésükkel az ipari termelői árak 1,2 százalékkal emelkedtek augusztusban az egy évvel korábbihoz képest, júliushoz képest pedig 0,4 százalékkal csökkentek.

Az adatok azt jelzik, hogy enyhül az árakra nehezedő nyomás - értékelte a Destatis jelentését az ARD országos közszolgálati televíziónak nyilatkozva Alexander Krüger, a Hauck Aufhäuser Lampe Privatbank vezető közgazdásza. Azt mondta, az infláció ugyan még mindig nagyon magas - augusztusban 6,1 százalék volt -, de a termelői árak szintjén mutatkozó fejlemények azt jelzik, hogy folytatódhat a fogyasztói árak csökkenése.

Ugyanakkor Elmar Völker, a Baden-Württemberg tartományi bank (Landesbank Baden-Württemberg - LBBW) közgazdásza szerint még nem lehet kijelenteni, hogy sikeres a magas infláció elleni küzdelem. A Destatis jelentéséből "erősen megosztott kép" bontakozik ki, "attól függően, hogy az előző évi vagy az előző havi változási ütemet nézzük" - fejtette ki az elemző az ARD-nek, rámutatva, hogy havi összevetésben három egymást követő csökkenés után először emelkedtek az ipari termelői árak.

(MTI) 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Új szerződés került napvilágra a Barátság kőolajvezetékkel kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 17:13
A két ország megállapodott abban, hogy mintegy 1 milliárd cseh koronát (közel 40 millió eurót) fektet be a Barátság kőolajvezeték működésének átalakításába.
Makro / Külgazdaság Itt vannak a BinX új számlacsomagjai
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 16:26
Az újonnan indult társas vállalkozások számára is elérhetővé váltak a BinX számlacsomagjai, tehát nem kell más szolgáltatónál számlát vezetni ahhoz, hogy egy cég a neobank ügyfele legyen – hívja fel a figyelmet Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ezzel tovább erősödhet a verseny a vállalkozói bankszámláknál, hiszen a Binx ajánlatai igen vonzónak számítanak a piacon.
Makro / Külgazdaság 180 fokos fordulat jöhet Frankfurtban?
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 15:41
Ezúttal is kamattartás várható az Európai Központi Bank csütörtöki ülésén, de az elnök, Christine Lagarde jelezheti az inflációs kockázatokat – vélik az Equilor Befektetési Zrt. elemzői.
Makro / Külgazdaság Gázpalack-felvásárlásba kezdtek az emberek
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 15:12
Pánikvásárlásba kezdtek a magyarok.
Makro / Külgazdaság Ez is ritka: vállveregetést kapott Magyarország Ursula von der Leyenéktől
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 14:51
Az EU statisztikai hivatalának most közzétett számai alapján februárban a 27 tagállam közül Magyarországon volt a hetedik legalacsonyabb a harmonizált fogyasztóiár-index.
Makro / Külgazdaság Kubával takarhatja el az Egyesült Államok a közel-keleti háború kudarcát?
Imre Lőrinc | 2026. március 18. 14:35
Bár az iráni válság miatt az Egyesült Államok vezetésének most kisebb gondja is nagyobb annál, mint hogy újabb frontot nyisson, a Kuba feletti hatalomátvétel továbbra sem kerül le Donald Trump célkeresztjéről. A karibi ország egyre mélyebb válságba sodródik, az amerikai elnök szankciói az utolsó cseppet jelentették a pohárban. Trumpnak eközben azért is fájhat a feje, mert a Hormuzi-szoros blokádja miatt akár 200 dollárig is kilőhetnek a hordónkénti kőolajárak.
Makro / Külgazdaság Gondterheltek az euróövezet tagállamai: a fogyasztói árakról van szó
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 14:12
Februárban, az előzetes becslésnek megfelelően, emelkedett az éves infláció az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett végleges adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Villanyszerelő céget vásárolt Mészáros Lőrinc
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 13:47
A felcsúti milliárdos cégbirodalma megérkezett Leányfalura.
Makro / Külgazdaság Hol a vége? 700 forint fölé drágul a dízel
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 12:25
Tovább emelkednek a nagykereskedelmi árak.
Makro / Külgazdaság Végre tényleg szívderítő lehet nézegetni Brüsszel legfrissebb jelentését
Csabai Károly | 2026. március 18. 05:44
Hála a februárban közel kilenc és féléves mélypontra zuhant inflációnak, Magyarország az Európai Unió 27 tagországából az előkelő, hatodik helyet foglalhatja el – Olaszországgal holtversenyben – az Európai Bizottság statisztikai hivatala, az Eurostat által ma publikálandó, a harmonizált fogyasztóiár-indexek alapján elkészített rangsorban. Még előrébb végeztünk a visszatekintő reálkamatok összevetésében, a negyedik helyen, dacára annak, hogy a jegybanki alapkamatunk tizenhat havi mozdulatlanság után csökkent – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG