5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Ez derül ki a jegybankelnök és alelnökei 2020-as vagyonnyilatkozataiból.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökeként az előző évihez hasonlóan 2020-ban is havonta bruttó 5 millió forintot keresett Matolcsy György ingatlanportfoliója nem változott: továbbra is egy 1422 négyzetméteres balatonakarattyai, valamint egy 150 négyzetméteres családi ház birtokosa. Nem úgy a Budapest Institute of Banking Zrt.-nél (BIB) a banki, pénzügyi tanfolyamokon való témavezetésért, oktatási anyagok lektorálásért és vizsgabizottsági tagságért kapott havi bruttó jövedelme. Az az addigi 750 ezer forintról először tavaly augusztusban 779 ezerre nőtt, majd szeptember és december között 764 500-ra csökkent. Ezen kívül még egy tétel módosult a jegybankelnök vagyonnyilatkozatában: a 2019-ben még 750 ezer forintos cafeteria helyett 2020-ban már bruttó 800 ezer forintos béren kívüli juttatásban részesült.

Matolcsy György. Forrás: az MNB élő YouTube-os közvetítése
Matolcsy György. Forrás: az MNB élő YouTube-os közvetítése

Matolcsy első helyettese, az alelnökként havonta bruttó 4,5 milliós bért kapott Patai Mihály alelnök a meglévő öt budapesti – három V. és két I. kerületi – ingatlanja mellé felesben vett a II. kerületben egy 59 négyzetméteres társasházi lakást és 14 négyzetméteres garázst. Meglehet, ennek a vásárlásnak tudható be, hogy a megtakarításai csökkentek: magyar állampapírjainak értéke a 2019 végi 812,2 millió forinttal szemben 2020 végén 790,6 milliót tett ki, a takarékbetétben lévő pénzei csaknem 50 millióval, 420,7 millióra, a forintbetétje 6 millióval, 32,4 millióra, a devizabetétje forintértéke pedig közel 37 millióval, 60,6 millióra csökkent. Patai egyéb jövedelmei viszont emelkedtek: a Budapesti Értéktőzsde elnöki tisztéért 2020 végén már havonta bruttó 1,2 milliót kapott, szemben az egy évvel korábbi 1 millió 43 ezerrel. Matolcsyhoz hasonlóan ő is tagja a BIB tanácsadó testületének, e munkájáért havonta bruttó 700 ezer forintot kap. Emellett Patainak egy új feladata is adódott a magunk mögött hagyott évben: ő lett a Giro Zrt. igazgatótanácsi (it) elnöke, amelyért bruttó havi 880 ezer forintos tiszteletdíjban részesült. 

A monetáris politikáért felelős alelnök, Virág Barnabás tavaly év végi vagyoni helyzetét az alig valamivel több mint öt hónappal korábbihoz kell viszonyítani, lévén, hogy őt 2020 júniusában nevezték ki az előző hónap végén kurtán-furcsán távozott Nagy Márton helyére, emiatt vagyonnyilatkozata 2020. július 21-ei keltezésű. Az azóta eltelt rövid idő alatt is történt azonban változás. Megtakarításai közül a csaknem 1,2 millió forint értékű lakástakarékpénztári összeg eltűnt, ezzel szemben Virágnak az MKB Önkéntes Nyugdíjpénztárában szunnyadó pénze közel 2 millióval, 19,26 millióra, míg a Grawe Nyugdíjbiztosítónál lévő summája mintegy félmillióval, majdnem 2,5 millióra gyarapodott. Ennél jóval nagyobb mértékben hízott a monetáris politikáért felelős alelnök forint bankbetétje: 11,54 millióról 20,67 millióra. Ezzel szemben a devizaszámlája egyenlege csökkent: 9,7 millióról 9,2 millió alá. Megtakarításai növelésével fordított arányosan Virágnak az MNB-vel szemben fennálló munkavállalói hitelei mérséklődtek, 37,7 millióról csaknem 30,2 millióra – vélhetően törlesztés miatt.

Az MNB alelnökeként havonta bruttó 4,5 milliót keresett Virág egyéb jövedelmei is emelkedtek az említett valamivel több mint öt hónap alatt. A Magyar Pénzverő Zrt. it-elnökségéért havonta bruttó 1,127 milliót kapott a júliusi 805 ezerrel szemben, s ugyancsak bruttó 1,127 milliót a BISZ Központi Hitelinformációs Zrt.-nél – de ez utóbbinál az ugrás sokkal nagyobb volt, lévén, hogy a BISZ-nél Virág júliusi nyilatkozata szerint csak havonta bruttó 483 ezer forint tiszteletdíj illette meg az it-elnökségéért. Ennél jóval kisebb mértékben, de emelkedett a Hitelintézeti Szemle főszerkesztőjeként kapott jövedelme, 450 ezerről 472 ezer 600 forintra. Pataihoz hasonlóan Virágnak is akadt új munkája: ő is csatlakozott a BIB tanácsadó testületéhez, amelyért havonta bruttó 735 ezer forintot kapott. Ráadásul az egyéb béren kívüli éves juttatása is megugrott, 1 millió 945 ezerről 3 millió 563 ezerre. Családi állapota is változott, júliusi vagyonnyilatkozatával szemben ezúttal már egy hölgy is szerepel a közös háztartásban lévők felsorolására szolgáló rubrikában, akinek nevéből arra lehet következtetni, hogy az alelnök felesége.

A felügyeletet irányító MNB-alelnök, Kandrács Csaba megtakarításai is szépen gyarapodtak 2020-ban. Magyar állampapírjainak az értéke több mint 30 millió forinttal, a múlt év végére csaknem 67 millióra ugrott, míg a befektetési jegyeié 11 millióval, közel 19 millióra. A lakástakarékjában szunnyadó pénze is nőtt, 4,95 millióról 8,34 millióra, az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítása pedig 17 millióról 19,2 millióra. Eközben Kandrács beszállt egy önkéntes egészségpénztárba is, amelybe tavaly 429 ezret helyezett el, s nyitott egy bankbetétet, amelyben 2020 végén 7,6 millió fialt. Egyéb jövedelmei nem változtak: az Országos Betétbiztosítási Alap it-elnökeként havi bruttó 1,127 milliót kap, míg másik négy intézményben – Szanálási Alap, Giro Zrt., Magyar Pénzverő Zrt., BISZ – viselt tisztségei után egyaránt havi bruttó 805-805 ezer forintot. A felügyeleteket irányító jegybanki alelnök vagyoni egyenlege javult tavaly, miután banki hiteltartozása a 2019 végi 18,62 millióról 2020 végére 16,11 millióra apadt.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Romániában vigasztalódik a Nagy Márton által nem a hazai Top 5-be sorolt nagybank?
Privátbankár.hu | 2026. március 28. 13:36
A Raiffeisen Bank megvásárolta a spanyol BBVA romániai érdekeltségeit – írja a profit.ro az osztrák pénzintézet közleménye alapján.
Makro / Külgazdaság Öt országban is a hazai védett áraknál olcsóbban tankolhatunk
Privátbankár.hu | 2026. március 28. 10:48
Például a velünk szomszédos Szlovákiában és Szlovéniában – derül ki a legfrissebb Mfor Üzemanyagár-figyelőből.
Makro / Külgazdaság Budapest eltörpül a globális pénzügyi központok mellett
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 17:03
A világ pénzügyi központjairól készített ranglistán 120 várost, vagy országot vizsgáltak, és Budapest annak ellenére is a 107. helyen áll, hogy javított legutóbbi pozícióján. London, Zürich, Frankfurt és Genf is az élbolyban, de az első hely pedig egyetlen ponton múlt.
Makro / Külgazdaság Ennyivel lehet olcsóbban tankolni a határ túloldalán
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 14:16
A benzin néhány forinttal, a dízel viszont jóval olcsóbb a szlovákiai kutaton, mint a magyarországi „védett árak”. Aki Bulgáriában tankol, ennél is kevesebbet fizet az üzemanyagokért. A Független Benzinkutak Szövetsége szerint az ársapka már nem tartható fenn hosszútávon.
Makro / Külgazdaság Washingtonból jöhet válasz Orbán Viktor uniós vétójára
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 13:39
Egy demokrata és egy republikánus szenátor szankciókat vetne ki magas rangú magyar képviselőkre, mert Orbán Viktor megvétózta a 90 milliárd eurós, Ukrajnának szánt európai uniós hitelt. Az erről szóló törvényjavaslatot már be is nyújtották, elfogadása esetén Donald Trump dönthetne a szankciók részleteiről.
Makro / Külgazdaság Ettől félt a világ: nem enyhül a hormuzi nyomás
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 13:08
Abbász Aragcsi szerint Iránnak partmenti államként jogában áll nem átengedni a Hormuzi-szoroson az Egyesült Államok, Izrael, illetve szövetségeseik hajóit.
Makro / Külgazdaság Ideiglenesen leállítják a Török Áramlat gázvezetéket
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 12:47
A magyar gázellátás szempontjából kulcsfontosságú importútvonal, a Török Áramlat gázvezeték karbantartási munkálatai egy időbe esnek több hazai és regionális szüneteléssel, ami jelentősen szűkíti majd a rendelkezésre álló kapacitásokat.
Makro / Külgazdaság Most érkezett: átmeneti korlátozások lesznek a Mol töltőállomásain
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 11:35
A Mol informatikai rendszerátállást hajt végre március 31-ről április 1-re virradó éjszaka, amelynek ideje alatt egyes szolgáltatások átmenetileg korlátozottan lesznek elérhetőek – írja a társaság a szerkesztőségünkhöz is eljuttatott közleményben.
Makro / Külgazdaság A nagy fordulat után sem romlik a helyzet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 10:45
Mindkét üzemanyagtípus ára változatlan marad szombaton azt követően, hogy egy nappal korábban hosszú hetek után végre ismét olcsóbb lett a benzin és a dízel literje is.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: akárki is nyer április 12-én, további romlással kell szembenéznie
Privátbankár.hu | 2026. március 27. 09:21
Lapunk állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetem tanár laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor oldalán elemezte, mi lehet a hatása a közel-keleti válságnak a magyar gazdaságra.
hírlevél
top 24
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG