2p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Minket kicsit kirázott a hideg.

Egyelőre csak a képtől, fél év múlva viszont már a hidegtől is vacoghatunk, ha a lenti képen látható "úriember" teker még egyet a gázcsapon.

Persze nem akarunk ilyesmivel viccelődni, Magyarország pedig még relatív jó helyzetben van energia-ellátás szempontjából. Ezzel együtt tény, hogy Oroszország az elmúlt hetekben jelentősen visszavágta nyugati gázszállításait.

Németországban már földgázellátási válsághelyzet van érvényben (annak is a riasztási fokozata), és megkezdődött a felkészülés arra az esetre, ha teljesen leállnának az orosz szállítások hosszú és kemény tél jöhet.  

A fő irányelv a takarékoskodás, amiben ott a politikusok is példát kívánnak mutatni: Robert Habeck alkancellár nemrég például azt is elárulta, hogy a szokásosnál rövidebb ideig zuhanyzik. De ez megint csak itthonról tűnhet viccesnek – a németek nagyon komolyan veszik a helyzetet, az ottani média pedig tele van a gázkrízissel.

A talán legtekintélyesebb német hírmagazin, a Spiegel legfrissebb címlapja például gázdémonként ábrázolja Putyint:   

Putyin már a szerkesztőségben is figyel. Fotó: Privátbankár.hu
Putyin már a szerkesztőségben is figyel. Fotó: Privátbankár.hu

A hidegcsináló. Hogyan lettünk függők Putyin gázától egy végzetes paktum története

– áll a képaláírásban. Belül pedig tíz oldalon keresztül részletezik, hogyan jutottak el a gazdaságilag is gyümölcsöző oroszbarátságtól a mostani dermesztő helyzetig.

Németország generációkon át profitált az olcsó orosz gázból anélkül, hogy gondolt volna a fennmaradó kockázatokra és kidolgozott volna egy B-tervet

- írják, és nemes egyszerűséggel az évszázad hibájának minősítik mindezt.

A német politikát ért Oroszország-sokkról és a teljes német fordulatról egyébként itt írtunk:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Reagált az Erste arra, hogy Simor András szerint az MNB alelnöke megzsarolta az Erste vezérét
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 09:51
Kiszámíthatóan működő Magyarországban bíznak.
Makro / Külgazdaság A tiszás kétharmad könnyedén elzárhatja a NER-es pénzcsapokat
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 08:38
35 évre kiosztott koncessziókat vehet vissza a Tisza-kormány az Orbán-rezsim által kiválasztott cégektől.
Makro / Külgazdaság Nálunk kérdezhet is Pogátsa Zoltántól – ma délután a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 07:27
A közgazdásszal, szociológussal a Soproni Egyetem docensével való beszélgetést fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság Simor András: az MNB alelnöke megzsarolta az Erste vezérét, ezért távoztam a bank bécsi felügyelőbizottságából
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 07:02
A 2023 decemberében megtörtént esetről szerda este számolt be az MNB 2007-2013 közötti elnöke.
Makro / Külgazdaság Hazudnak az orosz gazdaság állapotáról – de az igazi baj az lehet, hogy ők sem tudják, mekkorát
Litván Dániel | 2026. április 23. 05:44
Sokkal rosszabb bőrben lehet az orosz gazdaság, mint a kifelé mutatott adatokból látszik. De mi van akkor, ha még az adatokat kozmetikázók sem ismerik a valóságot?
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: csökken a minimálbér személyi jövedelemadója
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 18:46
Kilenc százalék lesz a minimálbér után fizetendő személyi jövedelemadó – közölte a leendő gazdasági és energetikai miniszter szerdán a Facebookon.
Makro / Külgazdaság Kongatják a vészharangot Németországban: baj van a gazdaságban?
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 17:03
A német szövetségi kormány az iráni háború gazdasági hatásaira hivatkozva a felére csökkentette idei növekedési előrejelzését, és magasabb inflációval számol.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Magyar Péter új miniszterjelöltje: ezzel kezdi a munkát
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 16:22
A vagyonvisszaszerzés és az ügynökakták is terítékre kerülnek.
Makro / Külgazdaság Elindult az olaj a Barátság vezetékben, ekkor érkezhet meg Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 14:03
Csütörtökön már Magyarországon lesz az olaj.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij örülhet: elfogadták a 90 milliárd eurós csomagot
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 13:42
Véget ért a magyar és szlovák vétó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG