2p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Eddig Szaúd-Arábia volt a legnagyobb kitermelő, de a technológiai fejlődés megváltoztatta a sorrendet.
Ahogy arról a Privátbankár beszámolt, a pala olaj valójában - ahogy a palagáz sem - pala, hanem márgaolaj, illetve márgagáz. Kitermelésük eltér a hagyományostól. Részletek >>

A gazdag palaolaj- és cseppfolyósföldgáz-készleteinek köszönhetően, az idén már az Egyesült Államok lehet a világ legnagyobb olajtermelője, ha a nyersolajhoz hozzászámítják a cseppfolyósított földgázt és a bioüzemanyagot is - állapítja meg elemzésében az árupiaci befektetésekkel foglalkozó Conclude Befektetési Zrt.

A Conclude az MTI-hez eljuttatott közleményében idézi a U.S. Energy Information Administration adatait, amely szerint 2012-ben még Szaúd-Arábia volt az első napi 11,7 millió hordó olajtermeléssel, míg az Egyesült Államok a második 11,1 millió hordóval, Oroszország pedig a harmadik, közel 10,4 millió hordóval. Ezt a triót messze leszakadva követte a 4,4 millió hordó napi olajtermelésű Kína.

A palaolaj a kulcs az elsőséghez

Az Egyesült Államok idei napi termelése 12,1 millió hordó nyersolaj-egyenérték, 300 ezerrel haladhatja meg Szaúd-Arábiáét, és 1,6 millióval Oroszországét - prognosztizálja a New York-i székhelyű PIRA Energy Group tanácsadó cég.

Az "őrségváltásra" elsősorban az Egyesült Államok középső részén elhelyezkedő palaformációk kiaknázása révén kerülhet sor, amelyet technológiai újítások tesznek lehetővé.

Az amerikai 12,1 millió hordós 2013. évi napi összesített termelés döntő része, 7,4 millió hordó nyersolajból és kondenzátumból - ennek része a palaolaj-kitermelés is -, 2,5 millió cseppfolyós földgázból, 1 millió hordó bioüzemanyagból adódik össze, és majdnem 1,3 millió hordót hozhat az olajfinomítók hatékonyabb működése. Az előrejelzések szerint az Egyesült Államok olajtermelése 2030-ig nagyobb mértékben nőhet, mint Szaúd-Arábiáé, és csak azt követően veheti vissza világelsőségét a közel-keleti állam.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vészesen fogynak a tartalékok, de az olcsó benzin velünk marad
Privátbankár.hu | 2026. április 18. 11:24
Erre számíthatunk az üzemanyagoknál.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter bejelentette: ő lehet a Tisza Párt frakcióvezetője
Privátbankár.hu | 2026. április 18. 09:47
Eddig a fővárosi frakciót vezette.
Makro / Külgazdaság Tovább emelkedett a Tisza Párt mandátumainak száma, megfordult az állás
Privátbankár.hu | 2026. április 18. 09:11
A külképviseleti és átjelentkező választókon múlt az eredmény.
Makro / Külgazdaság Döntött az Orbán-kormány a védett üzemanyagárról, de azt már az új parlamentnek kell jóváhagynia
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 17:01
A kormány döntött a védett üzemanyagár fenntartásáról szerdai ülésén, az erről szóló rendeletet a miniszterelnök aláírta – jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteki Facebook-bejegyzésében.
Makro / Külgazdaság Brüsszel már készül arra, ha hiány lesz repülőgép-üzemanyagokból
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 15:46
Jelenleg nincs üzemanyaghiány az Európai Unióban, az Európai Bizottság azonban felkészül a repülőgép-üzemanyagok esetleges, továbbra is aggodalomra okot adó ellátási hiányára – jelentette ki Anna-Kaisa Itkonen, a brüsszeli testület illetékes szóvivője Brüsszelben pénteken.
Makro / Külgazdaság Az AstraZeneca Magyarországon is jó partnerekre lelt
Kormos Olga | 2026. április 17. 15:01
A világ egyik legnagyobb gyógyszergyártó vállalata támogatja az egészségügy átalakítását és kiterjeszti a valós adatokon alapuló kutatásait és döntéseit – erről is beszélt Dr. Szabó Lilla, az AstraZeneca Közép-európai Evidence Generation vezetője a Klasszis egészségkonferencián, mely a longevity és az egészséggazdaság témakörében zajlott nemrégiben.
Makro / Külgazdaság Rögtön sorsdöntő csata vár a Tisza-kormányra – ettől függ Magyarország leminősítése
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 13:55
A hitelminősítők várhatóan csak ősszel vizsgálják felül Magyarország adósságbesorolását, amelynek alakulásában az európai uniós pénzek felszabadítása döntő tényező lehet – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. pénteken.
Makro / Külgazdaság Május 11-től lehet új kormánya az országnak
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 12:45
Nagy beiktatási rendezvény lehet előtte a Kossuth téren.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Az új miniszterelnök a minisztereknek jelentős autonómiát szán
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 11:10
A közgazdász a Költségvetési Tanács összetételét is megváltoztatná.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton elbúcsúzott a politikától
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 10:48
A közösségi médiában is törölték az oldalát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG