A brit kormány egyik magas rangú tagja szerint véget vethet a mérsékelt brit politika évszázadokra visszanyúló hagyományainak, és a szélsőséges csoportosulások megerősödéséhez vezethet, ha a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamatnak útját állná a politika.
Chris Grayling közlekedési miniszter, Theresa May miniszterelnök egyik legszorosabb kabinetbeli szövetségese, a kormányzó Konzervatív Párt mérsékelt retorikájú Brexit-táborának egyik szószólója a Daily Mailnek nyilatkozva kijelentette: a Brexit „felvizezése” vagy visszafordítása a jelenleginél kevésbé toleráns társadalom és nacionalistább nemzet kialakulását okozhatná.
Grayling szerint a Brexit elmaradása megnyithatja az utat olyan szélsőségesen populista politikai erők előtt Nagy-Britanniában is, amilyenek Európa más országaiban már jelen vannak.
A londoni alsóház a jövő héten, várhatóan kedd este szavaz a Brexit-megállapodásról, de egyelőre nincs meg a többség az Európai Unióval elért 585 oldalas egyezség elfogadásához.
A gazdaságnak biztosan nagyon fájna
A Bank of England nemrégiben a szabályozatlan Brexit súlyos recessziós kockázataira hívta fel a figyelmet. A brit jegybank közölte: az általa kidolgozott legrosszabb stresszhelyzeti szimulációs modellek arra vallanak, hogy a brit hazai össztermék akár 8 százalékkal is zuhanhat, ha Nagy-Britannia megállapodás nélkül lép ki az EU-ból.
Ez sokkal súlyosabb recesszió lenne annál, amelyet a brit gazdaság a tíz évvel ezelőtti pénzügyi válság alatt átélt: a brit GDP-érték a válság előtti utolsó csúcspont és az akkori ciklus mélypontja között összesen 6,25 százalékkal zuhant.