3p

Minden lehetséges válaszlépést fontolóra vesz a kormány, úgy tudják, bármikor újraindíthatná az olajvezetéket az ukrán vezetés – hangzott el a csütörtöki Kormányinfón.

Újabb részletekkel szolgált Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón a Barátság-kőolajvezeték leállásával kialakult helyzetről.

A miniszter elmondta, hogy a magyar kormány egyértelmű információkkal rendelkezik arról, hogy a január 27-ei orosz támadás után már újraindulhatott volna a szállítás a vezetéken. Az orosz támadás egy, a vezetékhez kapcsolódó tárolólétesítményt ért, nem magát a vezetéket, és a kormány információ szerint február 6-án már üzemelhetett volna a vezeték. Az ukrán fél először február 6-ára, majd 12-ére ígérte az újraindítást, azóta viszont már nem is közöltek újabb dátumot.

A magyar kormány nemzetbiztonsági információkra hivatkozva úgy véli, az ukrán vezetésnek nem is áll szándékában a vezeték újraindítása, noha ennek semmilyen technológiai akadálya nem lenne.

Gulyás szerint tehát valójában politikai döntés miatt áll a Barátság-vezetéken az orosz olaj szállítása Magyarország irányába, és ennek hátterében az uniós és az ukrán vezetés, illetve a Tisza Párt „összejátszása” áll, amelynek célja Magyarország „levágása” az orosz olajról, illetve a magyar kormány leváltása.

Az ország olajellátása jelenleg biztosított, a miniszter azt is elmondta, hogy ugyan élhetnének a fogyasztás korlátozó intézkedésekkel, erre nem lesz szükség. A felszabadított stratégiai készletek három hónapra önmagukban is biztosítanák az ellátást, a Mol azonban már szerződést is kötött 500 ezer tonna orosz olaj a Horvátországon átvezető Adria-olajvezetéken történő leszállításáról. Ugyan ezt tartályhajók szállítanák a vezeték kezdőpontjára, az uniós szankciók nem vonatkoznak rá, mivel ezek a vezetékek leállása esetén lehetőséget biztosítanak a vezetéken szállított helyett tengeri szállítású orosz olaj vásárlására is.

A magyar kormány elítéli az ukrán kormány lépését, és válaszul szerdától a Mol felfüggesztette az Ukrajnába irányuló dízelszállításokat. Kérdésre válaszolva Gulyás kijelentette, hogy amennyiben a Barátság-vezeték újraindulna, „nem látná indokoltnak” e korlátozás fenntartását.

A kormány a szintén érintett szlovák vezetéssel együtt vizsgálja annak lehetőségét is, hogy a vezeték újraindításáig Magyarország és Szlovákia dízel mellett az Ukrajnába irányuló áram-, illetve fölgázexportot is leállítsa.

A miniszter elmondta azt is, hogy Ukrajnának uniós tagjelölt államként szerződéses kötelezettsége is lenne a tagállamok energiaelltásának zavartalan biztosítása, így az ügyben az Európai Bizottsághoz is fordul a magyar kormány – bár ettől sok eredményt nem remél Gulyás Gergely.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az első negyedévben 2,2 százalékkal nőtt a cseh GDP, de ennek a csehek nem örülnek
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 14:00
2024 utolsó negyede óta ez a legalacsonyabb negyedéves GDP növekedés.
Makro / Külgazdaság Valami elindult: újra ugyanaz várja a benzinkúton
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 12:06
Szerdától érheti újabb meglepetés a töltőállomásokon.
Makro / Külgazdaság Tényleg kibírható a vagyonadó? Erről is kérdezzük Bojár Gábort a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 09:04
A Graphisoft alapítója július 8-án, szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Érdekesen alakult az ország külkeresekedelmi mérlege májusban
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 08:30
Az energiahordozók exportvolumene 52 százalékkal, az importjuké 12 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. 
Makro / Külgazdaság Trump a védett üzemanyagárakkal kacérkodik? Éppen most?
Privátbankár.hu | 2026. június 30. 08:18
Az amerikai elnök maga szabja az árakat, írásban.
Makro / Külgazdaság Moszkvában is hiánycikk lesz a benzin?
Elek Lenke | 2026. június 29. 19:13
Szigorú ellenőrzés alatt állnak a moszkvai benzinkutak, ami elsőre meglepően hangzik, hiszen Oroszország a világ egyik legnagyobb kőolajtermelője. Az elmúlt hetek eseményei tükrében azonban mindez nem tűnik elképzelhetetlennek.
Makro / Külgazdaság Ismét megmozdult a föld Venezuelában
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 17:24
De nem volt olyan erős a rengés, mint korábban.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: „sokkoló állapotban” találtuk a költségvetést a kormányülésen
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 16:08
A miniszterelnök az Országgyűlés rendkívüli ülése előtt elmondott napirend előtti felszólalásában a magyar költségvetés helyzetéről is beszélt.
Makro / Külgazdaság Lövöldözés volt Németországban, öt halott
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 15:13
Az indíték nem ismert.
Makro / Külgazdaság Nem lesz az amerikai gazdaság örömünnepe a foci-vb?
Privátbankár.hu | 2026. június 29. 14:22
Így alakult a helyzet a kieséses meccsek előtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG