2p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Két bankot rohantak meg a betétesek, hogy kivegyék a pénzüket. Helyre kell állítani a befektetői bizalmat.

Bankrendszere átvilágítására kérte fel a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) Bulgária, hogy helyreállítsa a befektetői bizalmat a nemrégiben lezajlott, a kilencvenes évek óta legsúlyosabb pénzügyi válság után.

A jegybank júniusban vette irányítása alá és zárta be az ország negyedik legnagyobb kereskedelmi bankját, a Corporate Commercial Bankot (Corpbank), miután betétesek rohanták meg pénzüket felvenni. A pánik hamarosan egy másik bankra is átterjedt. A hatóságok ekkor készenléti hitelkeretet nyitottak a pénzügyi rendszer stabilizálása érdekében.

A jegybank kormányzója, Ivan Iszkrov levélben kérte fel az IMF-et, hogy legközelebbi idén esedékes felülvizsgálatával egy időben végezze el a bankrendszer átvilágítását is. A jegybank közleménye leszögezi, hogy minden szükséges lépést megtettek a Corpbank helyzetének rendezésére és a bankrendszerre kifejtett hatás mérséklésére. A közlemény hangsúlyozza, hogy a bankrendszer jó állapotban van és megfelelően működik. "Az IMF felülvizsgálata ennek ellenére is sokat tehet a bizalom helyreállítása és a stabilitás megőrzése érdekében" - fogalmaz a közlemény.

Az IMF már végzett egy hasonló vizsgálatot Bulgáriában 2008-ban. A vizsgálat keretében az IMF szakértői megvizsgálják a pénzügyi rendszer stabilitását, stresszteszteket hajtanak végre és értékelik a banki, biztosítási és pénzügyi felügyelet munkájának hatékonyságát az elfogadott nemzetközi kritériumok szempontjából.

Az átvilágítási program alapvetően azt méri fel, hogy a felügyeleti és döntéshozói szint, illetve a pénzügyi rendszer maga milyen hatékonysággal képes reagálni rendszerszintű stresszhelyzetekre, valamint beazonosítja azokat a fő sérülékenységi pontokat, amelyeken keresztül pénzügyi krízishelyzetet lehet kiváltani.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter: „Nem abból a kőbányából érkezik a paksi beruházásra a több tonna kő, amire sokan gondolnak”
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 17:30
Magyar Péter miniszterelnök és két szakember tartott sajtótájékoztatót a paksi helyzettel kapcsolatban. Arról is beszélt, hogy a két beruházásról döntöttek a Duna vízszintjének megemelése érdekében.  
Makro / Külgazdaság Mi vár az autósokra a benzinkutakon? Itt az előrejelzés
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 16:46
Péntekre sem érkezik újabb nagykereskedelmi árváltozás.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: újra apadásnak indult a Duna
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 16:02
Erről a kormányzati tájékoztatón beszélt.
Makro / Külgazdaság Új fejlemény az MNB-botrányban: dokumentumokat adtak át az ügyészségnek
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 15:02
Az előző jegybanki vezetés idején történt ügyben.
Makro / Külgazdaság Teljesen leálíltják Románia egyetlen atomerőművét a vízállás miatt
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 11:40
Túl alacsony a Duna, és a vízállás folyamatosan és jelentősen csökken. Románia jelentős, 2000 megawattot meghaladó áramimportra szorul a leállítás után az esti csúcsidőben.
Makro / Külgazdaság Nem tétlenkedett Krausz Ferenc: új vállalkozást alapított
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 10:42
Az államhoz kerülnek a Nobel-díjas fizikushoz, Krausz Ferenchez köthető Élvonal Alapítvány közfeladatai és a hozzá tartozó Molekuláris Ujjlenyomat Kutató Központ (CMF) – mindeközben a tudós egy hónapja már létre is hozott egy új vállalkozást.
Makro / Külgazdaság Nagyot megy az autógyártás, de van egy magyar ágazat, ami ennél is meredekebben bővül
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 08:59
A számítógép, perifériás egység gyártása 116 százalékkal emelkedett egy év alatt. Az ipar összességében bővült éves alapon, de májushoz képest júniusban visszaesést mért a KSH.
Makro / Külgazdaság Dübörög az út- és vasútépítés, de az építőipar összességében így is visszaesett
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 08:30
Kevesebb új építőipari szerződést is kötöttek, és az épületek építése is jelentősen csökkent. 
Makro / Külgazdaság A magyar gazdaságnak is jól jön a Sziget fesztivál: kiderült, mennyivel tehet hozzá a GDP-hez
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 13. 07:29
Csak az adó- és járulékbefizetések 4,5 milliárd forintot tehetnek hozzá az államkasszához, az összes hozzájárulás ennél több mint kétszer magasabb.
Makro / Külgazdaság Egy iparág, amiben óriásit kellene fejlődnünk, de itt is Kína fújja a passzátszelet
Imre Lőrinc | 2026. augusztus 13. 05:43
Akár a Paks 2 beruházás sorsát is megpecsételheti a kormány energiafejlesztési programja, aminek egyik központi eleme a magyarországi elektromostároló-kapacitások megháromszorozása 2030-ra. Jelenleg ugyanis az ipari akkumulátorok hiánya jelenti az egyik legfontosabb akadályát annak, hogy a megújulóenergia-források által megtermelt villamos energia még Paks részleges kiesése esetén is stabil hálózatot biztosítson a lakosságnak és a vállalatoknak anélkül, hogy a súlyos milliárdokba kerülő importra kelljen támaszkodnia a hazai ellátásnak. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG