4p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Theresa May saját, konzervatív képviselőivel nem tudta elfogadtatni a kilépési megállapodást, ezért most a Munkáspárthoz fordul segítségért. A hard Brexit helyett jöhet a soft Brexit. A keményvonalas konzervatívok dührohamot kaptak a hír hallatán: egy államtitkár lemondott, többen pedig megpuccsolnák a miniszterelnököt.
Jeremy Corbyn, a Munkáspárt vezére észak-londoni otthona előtt EPA/NEIL HALL

Új gyöngyszemmel gyarapodott a brit szlengszótár a közelmúltban.

Két éve brexitelnek

A brexiting a városi szlengben ma már azt jelenti, hogy mindenkinek búcsút intesz a partin, de mégsem mész el.

- Mi van Borisszal? Azt hittem, elmegy.
- Á, csak brexitel.

Mint ismert, a brit kormány már több mint két éve bejelentette, hogy kivezeti az Egyesült Királyságot az EU-ból, az ígéretét azonban a mai napig nem váltotta valóra. Ennek fő oka, hogy a brit parlament sem a Brüsszellel kötött kilépési megállapodást, sem a megállapodás nélküli kilépést nem fogadta el, és egyetlen Brexit-alternatívának (vámunió, újabb referendum stb.) sem szavazott többséget.

May új taktikája

Theresa May brit kormányfő most cselhez folyamodott: miután látta, hogy a konzervatív képviselők keményvonalas tábora folyamatosan keresztbe fekszik a Brexit-alkujának, úgy döntött, hogy a munkáspárti képviselők szavazataival próbálja keresztülverni azt a parlamenten. (A honatyák korábban már háromszor leszavazták a dealt.)

A konzervatív politikus tegnap este maratoni, hétórás kormányülést követően bejelentette, hogy az ellenzéket bevonó pártközi egyezséget kíván elérni a továbblépéshez.

„Felajánlom, hogy leülök az ellenzék vezetőjével, és próbálok megegyezni vele egy olyan tervről, amely mellett mindketten kitartunk. Így biztosíthatjuk be, hogy elhagyjuk az Európai Uniót, és megállapodással tesszük ezt.”

Brüsszel legutóbb beleegyezett a március 29-re kitűzött kilépés elhalasztásába, és április 12-ig adott haladékot a brit kormánynak a tervei ismertetésére.

Theresa May most újabb halasztást szeretne elérni, hogy legyen ideje elfogadtatni az alsóházzal az egyezményt. Az új határidő május 22. vagy annál korábbi időpont lehet, így nem kellene európai parlamenti választásokat tartani a szigetországban.

Meglehet a többség

De pontosan hogyan is számol May? A 650 fős alsóházban jelenleg 649 hely van betöltve, a konzervatív pártnak 313, a Munkáspártnak 245 képviselője van. A többséghez tehát minimum 325 szavazat kell.

Ha a baloldali párt beállna Theresa May mögé, a mérsékelt konzervatívok pedig kitartanak mellette, akkor csaknem biztos, hogy a megállapodás az EU-szkeptikus konzervatívok és az eddig a mérleg nyelvét jelentő északír Demokratikus Unionista Párt tiltakozása ellenére is átcsúszna a parlamenten.



A Munkáspárt vezére, Jeremy Corbyn pozitívan fogadta May javaslatát. A két vezető már ma egyeztethet egymással, és hétvégére kialakíthatnak egy közös álláspontot. Más hírek szerint akár már pénteken a parlament elé kerülhet a megállapodás – immár negyedik alkalommal.

Fellázadtak a keményvonalasok

A konzervatív pártban viszont kisebb lázadás tört ki May tervei hallatán. Nigel Adams walesi államtitkár például azonnal benyújtotta lemondását.

„Úgy tűnik, hogy Ön eldöntötte: a megállapodás hiányánál is jobb egy olyan megállapodás, amit egy marxista főz ki – egy olyan ember, aki még soha nem helyezte előtérbe a brit érdekeket.”

- írta Adams a kormányfőnek címzett lemondólevelében.

Jacob Rees-Mogg konzervatív képviselő, az EU-szkeptikus European Research Group (ERG) vezetője pedig azzal vádolta meg Mayt, hogy miniszterelnök-helyettest csinál a Munkáspárt vezéréből. A kormányfőt többen arra figyelmeztették, hogy a Corbynnal kötendő alku lerombolja a konzervatív pártot.

Az ERG állítólag már arra tör, hogy lemondassa a kormányfőt. Dolgukat ugyanakkor nehezíti, hogy May tavaly decemberben már túlélt egy bizalmatlansági indítványt a párton belül, és egy évig nem lehet újabb szavazást kezdeményezni ellene.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rekordösszeget költ Csehország honvédelemre, de még ez is kevés lehet a NATO-nak – az államfő aláírta a költségvetést
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 15:01
Fenntartásokkal, de aláírta az idei költségvetést Petr Pavel cseh köztársasági elnök pénteken – közölte az elnöki hivatal.
Makro / Külgazdaság Bezárás, két literes plafon, tüntetés: a kisebb benzinkutasok egyre elkeseredettebb eszközökhöz fordulhatnak
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 12:41
Tanácstalanok a független benzinkutasok: a kormány azt ígérte, a magyar tartalékból felszabadított gázolajból kaphatnak a hatósági árnál alacsonyabban, de eddig ez nem jutott el hozzájuk. Így viszont egyre inkább veszteséges a kutak működése, és úgy érzik, egy figyelemfelhívó akciónak a következő három héten belül lenne értelme.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor tartós energiaválságra készül
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 12:13
De ha megnyeri a választásokat, jönni fog Ukrajnán keresztül az orosz olaj, ígéri. Brüsszelben értékelte az uniós csúcsot a magyar miniszterelnök.
Makro / Külgazdaság Vágják a centit az áprilisi választásokig Brüsszelben – addig nem látnak esélyt Orbán Viktor megtörésére
Litván Dániel | 2026. március 20. 10:52
Zárt ajtók mögött hangzottak el az igazán kemény szavak az uniós csúcson. Nem akarják tovább erőltetni a dolgot az uniós vezetők, hogy ne játsszanak Orbán Viktor kezére.
Makro / Külgazdaság Egy vagyont hagyhat a benzinkúton, aki magyar rendszám nélkül tankol
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 10:35
A benzin és a gázolaj piaci ára 119, illetve 159 forinttal emelkedett az elmúlt másfél hónap során. A rögzített hatósági árak pedig csak a magyar rendszámú autókat tankolókra vonatkoznak.
Makro / Külgazdaság Olajfinomítót és raktárépületet is értek az iráni drónok péntek hajnalban
Privátbankár.hu | 2026. március 20. 08:21
Kuvait mellett Jordánia, az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia és Bahrein vezetése is iráni támadásokról számolt be péntek reggel. A Perzsa-öböl környéke az olajpiac mellett a földgázpiacnak is fontos, utóbbi pedig megérezheti a Katar legfontosabb létesítménye elleni támadást.
Makro / Külgazdaság Még egy kastélyt sikerült eladnia a nemzeti vagyonkezelőnek
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 15:13
310 millió forintért talált gazdára a kékedi Melczer-kastély.
Makro / Külgazdaság Hozzányúltak a vésztartalékhoz: fogy az ország üzemanyagkészlete
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 14:12
 Megindult a stratégiai készletek felhasználása.
Makro / Külgazdaság Áttörték a plafont az üzemanyagárak: történelmi rekord a román kutakon
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 13:57
Új csúcson a benzin és a dízel ára.
Makro / Külgazdaság Nőnek a kockázatok, megindultak felfelé a magyar kötvényhozamok
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 13:20
Hozamemelkedés mellett értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG