2p
Az ukrán nyugdíjreform és földreform végrehajtásának a sikerességétől teszi függővé a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az újabb hitelrészlet folyósítását Kijevnek.

Az IMF szakértői tíz napon át tárgyaltak Ukrajnában. A pénteken zárult egyeztetést összességében sikeresnek értékelték, különösen a külföldi befektetések élénkítésének módjait és a pénzügyi rendszer megszilárdítását célzó intézkedéseket. 

Emelik a nyugdíjkorhatárt?
Ukrajna fő hitelezője a Nemzetközi Valutalap (IMF), amely 2015 márciusában 17,5 milliárd dolláros hitelt hagyott jóvá Kijevnek négy évre. Az IMF a keretösszegből eddig négy hitelrészletet folyósított 8,7 milliárd dollár értékben, legutóbb áprilisban, 1 milliárd dollárt. Az ukrán jegybank azzal számol, hogy Ukrajna idén az IMF-től és az Európai Uniótól együttesen 6 milliárd dollárnyi támogatást kap.

Az IMF közleménye szerint ugyanakkor egyes területeken további munkára van szükség. Az IMF egyebek között azt szorgalmazza, hogy Kijev reformálja meg nyugdíjrendszerét, beleértve a nyugdíjkorhatár emelését is. 

Volodimir Hrojszman ukrán miniszterelnök egy hete azt mondta hogy a nyugdíjreformról elkészített kormányzati törvényjavaslatban nem emelik a nyugdíjkorhatárt, ehelyett olyan tervet dolgoztak ki, amivel elérhető, hogy 7-10 év alatt egyensúlyba hozzák a nyugdíjkasszát.

Mi lesz a földreformmal?    

Az IMF a földreform keretében azt várja el, hogy Ukrajna megnyissa termőföld piacát, a földdel szabadon lehessen kereskedni.

Ukrán elképzelések szerint azonban első lépésben csak magánszemélyek között nyílna mód az adás-vételre, és legfeljebb 200 hektáros területig. Az agrárholdingokat most még kizárnák. Az IMF javaslata szerint viszont az állami földek eladását is lehetővé kell tenni. 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megjelent Orbán Viktor vagyonnyilatkozata is: 7,2 milliós havi fizetés, csökkenő megtakarítás
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 09:58
Az is kiderült, hogy a miniszterelnök nincsenek a személyes tulajdonában vagyontárgyak.
Makro / Külgazdaság Mibe fektette a pénzét Magyar Péter?
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 09:24
62 milliót tart értékpapírban a Tisza elnöke, de milyen befektetéseket választott?
Makro / Külgazdaság Kapaszkodhat a magyar kormány a jövő héten – sok minden kiderül
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 09:11
Árulkodó tavaly decemberi és egész éves adatokat közöl a jövő héten is a KSH.
Makro / Külgazdaság Az oroszoknak érdeke lenne az energiapiaci megbékélés Európával, de akkor már inkább mi diktálhatunk
Imre Lőrinc | 2026. február 1. 06:04
A közeljövőben nem, de hosszabb távon az Európai Uniónak és Oroszországnak is ismét érdeke lehet az energiapiaci együttműködés. Addig viszont az EU-nak változtatnia kell a gondolkodásán, új földgáz- és kőolajprojekteket kell indítania – hangzott el a Klasszis Befektetői Klub idei első, energiaipari trendekről és kilátásokról szóló panelbeszélgetésén. Amin az is szóba került, hogy Kína miként tudja zsarolni a nyugati világot a kritikus fontosságú nyersanyagok piacán, és hogy mi lehetne erre Európa válasza.
Makro / Külgazdaság Hátborzongató tendencia figyelhető meg a Parkinson-kórnál
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 12:03
Egyre több fiatalabb, aktív korú él ezzel a szörnyű betegséggel.
Makro / Külgazdaság Kell-e félnünk az új vírustól?
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 11:35
Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem virológusa a Facebookon értékelt.
Makro / Külgazdaság Izraellel nagyot fordult a világ
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 10:53
A leminősítést valószínűsítő negatívról stabilra javította a közel-keleti állam adósosztályzatának kilátását a Moody's.
Makro / Külgazdaság Beüthet a ménkű a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 09:32
Az Mfor Üzemanyagár-figyelő szerint a jövő héten drágulhatnak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Az USA részesedése az EU LNG-importjában januárban 60 százalékra nőtt
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 19:59
Az Egyesült Államok adta januárban az Európai Unió cseppfolyósított földgáz- (LNG) importjának 60 százalékát – derült ki a pénteken közzétett adatokból –, ami megerősíti Washington szerepét Európa legnagyobb LNG-szállítójaként.
Makro / Külgazdaság Elszaladt az infláció Németországban
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 16:59
Németországban 2,1 százalékra gyorsult az infláció januárban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG