Ahogy arról a Privátbankár korábbi cikkében is megírta, az olasz kormány szíve szerint két kézzel szórná a pénzt, amit azonban a mostani jelentős GDP arányos adóssága miatt Brüsszel mélyen elítél. Emiatt immár hetek óta tart a huzavona a populista olasz kormány és az EU különböző szervei között. Utóbbiak szigorúbb olasz költségvetés elfogadását szeretnék elérni. Az egyik legutóbbi fejlemény ebben a történetben az euróövezeti országok pénzügyminisztereinek (Eurogroup) hétfői ülés volt, ahol az aggályosnak tartott jövő évi olasz költségvetési tervezet módosítását sürgették a résztvevők. A mostani volt az eurócsoport első tanácskozása azóta, hogy az Európai Bizottság október végén eddig példátlan módon visszautasította az olasz büdzsétervezetet, és november 13-ig adott időt módosítására, hogy megfeleljen a korábbi uniós ajánlásoknak és római kötelezettségvállalásoknak.
A miniszterek közös nyilatkozatot fogadtak el, amelyben leszögezték, hogy osztják a brüsszeli testület értékelését, illetve felhívták a figyelmet arra, hogy a rendezett államháztartás a tartós gazdasági növekedés előfeltétele. Nyílt és konstruktív párbeszédet sürgettek a felek között, valamint azt, hogy Olaszország működjön együtt szorosan a szabályoknak megfelelő büdzsé előkészítésében.
Nem adták fel a tárgyalásos rendezést
A pénzügyminiszterek nyilatkozatára reagálva Giovanni Tria, olasz pénzügyminiszter azt mondta, hogy az ellentétek nem akadályozzák meg Rómát és Brüsszelt a tárgyalások folytatásában. Mint elismerte távol van a felek álláspontja, ennek ellenére konstruktív párbeszéd zajlik a Bizottság és az olasz kormány között. Az Európai Bizottság november 13-ig adott határidőt arra, hogy módosítsák a 2019-es olasz költségvetést, igaz ezt a kormány több tagja az elmúlt hetekben kategorikusan elutasította.
A piac megoldja ezt a helyzetet?
Nem véletlen, hogy több szakértő, köztük Jari Stehn, a Goldman Sachs senior elemzője is úgy látja, hogy az olasz kormány nem fog meghajolni ez a kérés előtt. Az elemző azt várja, hogy ennek ellenére mégis módosítani fogják a büdzsét, mert a piacok komoly nyomás alá helyezik majd az olasz eszközöket. Ez nem lenne persze példa nélküli, hiszen októberben, amikor kiderült, hogy a vártnál magasabb hiánnyal fogadták el a költségvetést, akkor az olasz kötvényhozamok kilőttek, miközben a milánói tőzsde indexe összeomlott. Jari Stehn a következő hetekben hasonló forgatókönyvvel számol.
Az a tény, hogy a 10 éves olasz kötvényhozamok továbbra is magas szinten állnak, illetve a legutóbbi negyedévben megállt a gazdasági növekedés Itáliában nem azt mutatja, hogy Rómának nagyon nagy mozgástere lenne. Természetesen a politikai játszmák kiszámíthatatlanok, így benne van a pakliban, hogy az olaszok elmennek a falig, ám ha Brüsszel nem áll mögöttük, a spekulánsok pedig megtámadják az olasz eszközöket, akkor előbb-utóbb be kell, hogy adják a derekukat.