1p
Nem volt egy jó év az idei, hiszen a világ lakóinak fele nem bánja, hogy véget ér a 2012-es év, mert a saját élete és családja szempontjából kedvezőtlen időszaknak minősíti azt. A magyarok háromnegyede utálta az évet.

A magyarok évértékelője a leginkább negatív, 74 százalék szerint nekik csak rosszat hozott az óév. A világ polgárainak jövőképe kifejezetten reményteljes: 80 százaléka azt feltételezi, hogy 2013 összességében jobb esztendő lesz, mint a mostani volt. Ez az általános optimizmus a magyarokra is jellemző, az átlagossal megegyező, 80 százalékos a bizakodók aránya.

A gazdasági várakozások nem ennyire kedvezőek, de 49 százaléknyian ezen a téren is javulásra számítanak. A magyar lakosság reményei ennél visszafogottabbak, 38 százalék gondolja azt, hogy a nemzetgazdaság jövőre az ideinél erősebb lesz. Az általános optimizmus alapja tehát csak részben a gazdaság remélt növekvő teljesítménye, nagyobb szerepe van benne annak, hogy az emberek kezükbe akarják venni sorsukat: a világ polgárainak 55 százaléka, a magyarok 68 százaléka úgy tervezi, hogy jövőre sikerül javítania a pénzügyi helyzetén.

A kínaiak mindennek örülnek

Az Ipsos felmérése 23 országra terjedt ki és több mint 18 ezer embert kérdeztek meg benne. Eszerint  a magyarok háromnegyede feledné az idei évet, negatívan vonja meg a mérlegét. Ennél rosszabb értékelést senki nem adott, közvetlenül utánunk a spanyolok (72%), a mexikóiak (71 %) következnek. A kutatásban szereplő országok népességének fele (52%-a) minősítette rossznak 2012-t.  A legkellemesebb emlékeik a kínaiaknak és az indonézeknek maradtak a mögöttünk hagyott hónapokról.

Amíg tavaly év végén 72 százaléknyian bíztak abban, hogy az új esztendő javulást hoz számukra, addig most növekvő optimizmusról számolhatunk be. Jelenleg a világ polgárainak 80 százaléka várja, hogy a jövő év jobb lesz, mint az idei. Az indonézek a legoptimistábbak (96%), őket a mexikóiak (94%), a brazilok (94%) és az indiaiak (91%) követik. A magyarok várakozásai átlagosak, de ez a 80 százalékos arány nagy reményekről tanúskodik. Ugyanakkor hazánk polgárainak optimizmusa emelkedett a legnagyobb arányban – tavaly ilyenkor 56 százaléknyian tekintettek reményekkel a következő évre.

Ha nekem jobb lesz, akkor neked is jobb lesz

A bizakodás egyik oka lehet a nemzetgazdaságok talpra állása, megerősödése.  Az emberek fele szerint 2013-ban országának gazdasági teljesítménye meghaladja az ideit. Leginkább Indiában (78%), Brazíliában (78%), Indonéziában (77%) és Mexikóban (73%) bíznak a pozitívabb jövőben. A magyarok reményei e tekintetben az átlag alatt maradnak, mérsékeltek (38 százalékuk várja a gazdaságban az emelkedő tendenciát). Ugyanakkor az is igaz, hogy e tekintetben is jóval optimistábbak lettünk, hiszen egy évvel ezelőtt csak 20 százaléknyian bíztak a magyar gazdaság erősödésében.

A világban mutatkozó általános optimizmus másik összetevője az emberek személyes törekvése annak érdekében, hogy a maguk és mások sorsát jobbra fordítsák. A legtöbben, 55 százaléknyian a pénzügyi helyzetük javítását tűzték ki célul. Ennél jóval kevesebben (16 százaléknyian) vannak olyanok, akik a személyes viszonyaikat ápolnák intenzívebben jövőre vagy éppen az egészségükre figyelnének oda nagyobb mértékben (14 százaléknyian). A kedvező hangulatot javítják a külföldi utazási szándékok is – ilyet az emberek 12 százaléka tervez.

A magyarok fogadkozásai között is a család pénzügyi stabilitásának megteremtése az elsődleges – több mint kétharmadnyian (68 százaléknyian) a jövő évben ezt szeretnék megvalósítani. A baráti kapcsolatok erősítését 13 százaléknyian, az egészségmegőrzést 10 százaléknyian, míg az utazást 6 százaléknyian említették célként, tehát ezek viszonylag kevesek számára jelentik a magyarok jövő évi kedvező hangulatának zálogát.

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Már több mint 10,5 milliárd eurót kapott Ukrajna innen
Privátbankár.hu | 2026. június 27. 15:49
Újabb csomagot hagyott jóvá az EBRD.
Makro / Külgazdaság Magyar Péteréknek nincs oka a panaszra ezeket a számokat látva
Privátbankár.hu | 2026. június 27. 13:04
Továbbra is jelentős a Tisza fölénye. 
Makro / Külgazdaság Jelasity Radován: Az Erste nem adósa Kármán Andrásnak és ő sem az Erstének, ő nem a bank szolgája
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. június 26. 15:30
Az Erste elnök-vezérigazgatója a június 25-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live jubileumi, 100. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nálunk sem rózsás a költségvetés helyzete, de a franciáknál sosem volt ilyen rossz
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 13:10
Franciaország államadóssága rekordmagasra, 3500 milliárd euró fölé emelkedett az első negyedévben a nemzeti statisztikai hivatal, az Insee adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Elárulta Magyar Péter, melyik feltételt lesz a legnehezebb teljesíteni az euróhoz
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 12:45
Magyar Péter miniszterelnök, Kármán András pénzügyminiszter és Kiriákosz Pierakákisz görög pénzügyminiszter, a Eurócsoport elnöke közös sajtótájékoztatót tartottak a Pénzügyminisztériumban, ahol a legfőbb téma az euró magyarországi bevezetésének lehetőségei voltak.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mekkora a támogatottsága idehaza az euró bevezetésének
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 08:55
A Medián kutatása szerint a társadalom jelentős, háromnegyedes többsége szeretné, ha Magyarország bevezetné az eurót. Nézetkülönbség mindössze abban van, hogy ez mikor történjen meg.
Makro / Külgazdaság Több vendég, kevesebb éjszaka – kijöttek a májusi turisztikai adatok
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 08:30
A KSH szerint a turisztikai ágazatban májusban az összes bruttó árbevétel 113,4 milliárd forint volt, folyó áron 8,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Makro / Külgazdaság Új világ jön a hitelezésben júliustól, és ez csak a kezdet
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 07:45
Júliustól 30,25 százalékra csökken a törvény által engedélyezett THM maximum a személyi kölcsönöknél. A legutóbbi, június 24-től életbe lépő kamatcsökkentés ennél a változásnál még nem érvényesül, de a februári kamatvágás igen. Olcsóbbak lehetnek júliustól a hitelkártyák is – írja a bank360.hu.
Makro / Külgazdaság Visszamenőleg is emeli a pedagógusok fizetését a kormány
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 19:59
Minden kategóriában emelkedik a pedagógusok fizetése, sorra vettük, hol milyen bérsávok lesznek.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: megreformáljuk a Magyar Fejlesztési Bankot
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 19:07
Erről is szó esett a csütörtök délutánk kormányszóvivői tájékoztatón, de előtte három szakember beszélt az előttünk álló extrém hőségre való felkészülésről. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG