3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Nem pártok mellett, hanem pártok ellen voksolhatnak az európaiak a május végi európai parlamenti (EP) választásokon, derül ki egy 12 uniós tagállamra – a többi közt Magyarországra – kiterjedő felmérésből. Ez az EU-szkeptikus, populista erőknek kedvezhet, amelyek ráadásul mindkét oldalon jobban tudják mozgósítani szavazóikat a centrumpártoknál. A választást a részvételi arány döntheti el.
Jól mozgósítanak. Marine Le Pen, a bevándorlás-ellenes Nemzeti Gyűlés vezetője egy prágai választási rendezvényen. EPA/MARTIN DIVISEK

A német Bertelsmann Alapítvány számára készült közvélemény-kutatás szerint százból mindössze hat választó azonosul egy párttal, idézte a felmérés eredményét a Die Welt.

Sok a protesztszavazó

Minden második szavazó viszont „negatív pártidentitással” bír – ez azt jelenti, hogy teljes egészében elvet egy vagy több pártot.

„Sok polgár már nem egy konkrét párt mellett szavaz, hanem azon pártok ellen, amelyeket leginkább elutasít”

- jelentette ki Robert Vehrkamp, a tanulmány egyik készítője. Ebből az úgynevezett EU-kritikus és szélsőséges politikai erők profitálhatnak. A felmérés szerint a választók tizede már eldöntötte, hogy rájuk fog szavazni, ráadásul ezek a pártok nagy arányban képesek mobilizálni választóikat.

„A populista pártok relatív rövid idő alatt stabil törzsszavazói bázist tudtak felépíteni”

- tette hozzá Vehrkamp. Kiemelte ugyanakkor azt is, hogy az extrém és populista pártok elutasítottsága a legnagyobb (52 százalék).

A részvételi arány dönthet

Mivel a radikálisok jobb- és baloldalon is nagyobb számban képesek mozgósítani szavazóikat, mint a centrumpártok, a választási végeredmény és Európa jövője szempontjából döntő jelentőségű lehet a részvételi arány, állítja a kutatás.

A reprezentatív felmérés során összesen több mint 23 ezer választópolgárt kérdeztek meg Magyarországon, Németországban, Franciaországban, Görögországban, Nagy-Britanniában, Olaszországban, Hollandiában, Ausztriában, Lengyelországban, Svédországban, Dániában és Spanyolországban.

A Friedrich Ebert Alapítvány tegnap közölt felméréséből pedig az derült ki, hogy minden ötödik német polgár egyértelműen jobboldali-populista nézeteket képvisel, ötből kettő választónál pedig ilyen tendencia figyelhető meg.

Polarizálódik a társadalom

Hasonló trend rajzolódik ki az Európai Parlament utolsó mandátumbecsléséből is: az Európai Néppárt és a szocialisták megroggyanhatnak, a nacionalisták és a zöldek viszont előretörhetnek EP-választáson. A centrumpártok szavazóinak egy része ugyanis a tőlük jobbra és balra álló kisebb pártokhoz vándorol át a jelek szerint.

Összességében egyszerre erősödik az úgynevezett populista-nacionalista, valamint a zöld-újbaloldali-liberális tábor, ami tovább növelheti a társadalmi megosztottságot.

(Kapcsolódó cikk: EP-választás: bukhatnak a nagy pártok, szárnyalhatnak a nacionalisták és a zöldek.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Új szerződés került napvilágra a Barátság kőolajvezetékkel kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 17:13
A két ország megállapodott abban, hogy mintegy 1 milliárd cseh koronát (közel 40 millió eurót) fektet be a Barátság kőolajvezeték működésének átalakításába.
Makro / Külgazdaság Itt vannak a BinX új számlacsomagjai
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 16:26
Az újonnan indult társas vállalkozások számára is elérhetővé váltak a BinX számlacsomagjai, tehát nem kell más szolgáltatónál számlát vezetni ahhoz, hogy egy cég a neobank ügyfele legyen – hívja fel a figyelmet Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ezzel tovább erősödhet a verseny a vállalkozói bankszámláknál, hiszen a Binx ajánlatai igen vonzónak számítanak a piacon.
Makro / Külgazdaság 180 fokos fordulat jöhet Frankfurtban?
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 15:41
Ezúttal is kamattartás várható az Európai Központi Bank csütörtöki ülésén, de az elnök, Christine Lagarde jelezheti az inflációs kockázatokat – vélik az Equilor Befektetési Zrt. elemzői.
Makro / Külgazdaság Gázpalack-felvásárlásba kezdtek az emberek
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 15:12
Pánikvásárlásba kezdtek a magyarok.
Makro / Külgazdaság Ez is ritka: vállveregetést kapott Magyarország Ursula von der Leyenéktől
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 14:51
Az EU statisztikai hivatalának most közzétett számai alapján februárban a 27 tagállam közül Magyarországon volt a hetedik legalacsonyabb a harmonizált fogyasztóiár-index.
Makro / Külgazdaság Kubával takarhatja el az Egyesült Államok a közel-keleti háború kudarcát?
Imre Lőrinc | 2026. március 18. 14:35
Bár az iráni válság miatt az Egyesült Államok vezetésének most kisebb gondja is nagyobb annál, mint hogy újabb frontot nyisson, a Kuba feletti hatalomátvétel továbbra sem kerül le Donald Trump célkeresztjéről. A karibi ország egyre mélyebb válságba sodródik, az amerikai elnök szankciói az utolsó cseppet jelentették a pohárban. Trumpnak eközben azért is fájhat a feje, mert a Hormuzi-szoros blokádja miatt akár 200 dollárig is kilőhetnek a hordónkénti kőolajárak.
Makro / Külgazdaság Gondterheltek az euróövezet tagállamai: a fogyasztói árakról van szó
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 14:12
Februárban, az előzetes becslésnek megfelelően, emelkedett az éves infláció az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán közzétett végleges adatai alapján.
Makro / Külgazdaság Villanyszerelő céget vásárolt Mészáros Lőrinc
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 13:47
A felcsúti milliárdos cégbirodalma megérkezett Leányfalura.
Makro / Külgazdaság Hol a vége? 700 forint fölé drágul a dízel
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 12:25
Tovább emelkednek a nagykereskedelmi árak.
Makro / Külgazdaság Végre tényleg szívderítő lehet nézegetni Brüsszel legfrissebb jelentését
Csabai Károly | 2026. március 18. 05:44
Hála a februárban közel kilenc és féléves mélypontra zuhant inflációnak, Magyarország az Európai Unió 27 tagországából az előkelő, hatodik helyet foglalhatja el – Olaszországgal holtversenyben – az Európai Bizottság statisztikai hivatala, az Eurostat által ma publikálandó, a harmonizált fogyasztóiár-indexek alapján elkészített rangsorban. Még előrébb végeztünk a visszatekintő reálkamatok összevetésében, a negyedik helyen, dacára annak, hogy a jegybanki alapkamatunk tizenhat havi mozdulatlanság után csökkent – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG