5p
Vlagyimir Putyin orosz elnök arra figyelmeztetett: káosz törhet ki a nemzetközi kapcsolatokban, ha a nyugati országok tovább támadják Szíriát. Az amerikaiak már nem tárgyalnak többé Aszaddal, az oroszok ellen pedig órákon belül újabb szankciókat jelentenek be. A franciák szerint nem üzentek hadat a légicsapással Szíriának, csak rendet raktak - és egyébként se találtak el egy oroszt sem.
Az amerikai haditengerészet által közreadott felvételen Tomahawk cirkálórakétát indítanak szíriai célpontok felé az amerikai Monterey repülőgép-hordozó fedélzetéről a Vörös-tengeren 2018. április 14-én. (MTI/AP/Amerikai haditengerészet/Trey Fowler)

Emlékezetes: szombaton az Egyesült Államok, Franciaország és az Egyesült Királyság 105 rakétát lőtt ki Szíriára. A Pentagon közlése szerint három olyan létesítmény volt a célpont, amelyeknek vegyi fegyverek előállításához vagy tárolásához volt közük. A támadásoknak az orosz és az amerikai hírszerzés szerint nincsenek sem orosz, sem civil áldozatai - azonban igencsak kiélezte a feszültséget Oroszország és az Egyesült Államok illetve számos más ENSZ-tagállam között.

Küldetés teljesítve

Trump a támadás után azt írta a Twitteren: ennél jobban nem mehetett volna a támadás - "küldetés teljesítve."

A támadás után Oroszország kérésére összehívták az ENSZ Biztonsági Tanácsát egy rendkívüli ülésre, itt azonban elutasították a légicsapás elítélésére tett orosz határozati javaslatot.

Káosz fenyeget Putyin szerint

Putyin az iráni elnökkel, Hasszán Rohanival tárgyalt telefonon; a Reuters tudósítása szerint egyetértettek abban, hogy a nyugati támadással csökkentek az esélyei annak, hogy politikai megoldást sikerül találni a 7 éve húzódó szíriai konfliktusra. Putyin arról beszélt: ha folytatódnak a szerinte az ENSZ alapokmányát is sértő akciók, az elkerülhetetlenül káoszhoz vezet a nemzetközi kapcsolatokban.

Az amerikai védelmi minisztérium által közreadott képen az amerikai haditengerészet egyik tengeralattjárójáról Tomahawk robotrepülőgépet lő ki szíriai célpontra 2018. április 14-én. Április 14-én hajnalban az amerikai, a brit és a francia haderő légicsapásokat hajtott végre szíriai vegyifegyver-létesítmények ellen arra hivatkozva, hogy a szíriai kormányhadsereg követte el az április 7-i kelet-gútai vegyifegyver-támadást. (MTI/AP/Amerikai védelmi minisztérium)

Tovább feszítik a húrt: újabb oroszellenes szankciókat jelentenek be

Eközben Nikki Haley, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete a CBS műsorában arrül beszélt: hétfőn újabb gazdasági szankciókat jelentenek be Oroszország ellen - azok a cégek lesznek érintettek, amelyek az Asszad-rezsimet különböző felszerelések értékesítésével hozzásegítették az Aszad-rezsimet ahhoz, hogy vegyi fegyvert tudjon bevetni.

Közvetlen tárgyalásokról már hallani sem akar az Egyesült Államok

Haley szerint a légicsapások célja nem háború megindítása és emberek legyilkolása volt - a háború "az utolsó dolog, amit az elnök akarna". Arra viszont nem lát lehetőséget, hogy Aszad elnökkel közvetlen tárgyalásokat folytassanak - ahogy fogalmazott, Aszad nem éri meg tárgyalni Aszaddal. A szíriai helyzet rendezéséről folyó genfi tárgyalásokon azért az Egyesült Államok továbbra is rész vesz. Most Oroszországon a sor, hogy rábírja Szíriát a tárgyalásokra - mondta Haley.

Haley megismételte a Pentagon korábbi állítását, miszerint a szombati támadással évekkel vetették vissza a szíriai vegyifegyver-programot.

A Szíriai Tudományos Kutatóközpont egyik rommá vált épülete Damaszkusz Barzeh kerületében 2018. április 14-én. Hajnalban amerikai, brit és francia harci gépek célzott légicsapásokat hajtottak végre szíriai feltételezett vegyifegyver-raktárak ellen, válaszul az április 7-én a kelet-gútai Dúma városában elkövetett vegyifegyver-támadásra. (MTI/AP/Haszan Ammar)

Azért nem lesz világháború, mert nagyon pontosan céloztak?

Macron francia elnök arról beszélt: Franciaország nem üzent hadat Aszadnak, a légicsapáshoz az Iszlám Állam ellen folytatott harc jegyében csatlakoztak, Szíriában politikai megoldást szeretnének.

Az MTI így tudósít Macron szavairól: "A hadművelet katonai szempontból sikeres volt, a (rezsim) vegyifegyver-kapacitása megsemmisült (...) a nemzetközi közösség lépett fel". A kérdés persze az, hogy legitim módon lépett-e fel az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország az ENSZ felhatalmazása nélkül.

"Az ENSZ Biztonsági Tanácsának három állandó tagja avatkozott be a nemzetközi legitimitás legszigorúbb keretében, a vegyi fegyverek használatát tiltó egyezmények megsértése miatt anélkül, hogy háborút hirdetett volna Bassár el-Aszad rezsimje ellen" - mondta Emmanuel Macron. "Nagyon pontosan céloztuk a nemzetközi joggal ellentétes vegyifegyver-létesítményeket és semmilyen kárt nem okoztunk az oroszoknak" - hangsúlyozta a francia elnök.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jelasity Radován: Az Erste nem adósa Kármán Andrásnak és ő sem az Erstének, ő nem a bank szolgája
Izsó Márton - Csabai Károly | 2026. június 26. 15:30
Az Erste elnök-vezérigazgatója a június 25-ei élő műsorunk vendége volt. A 6. évfolyamában járó Klasszis Klub Live jubileumi, 100. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nálunk sem rózsás a költségvetés helyzete, de a franciáknál sosem volt ilyen rossz
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 13:10
Franciaország államadóssága rekordmagasra, 3500 milliárd euró fölé emelkedett az első negyedévben a nemzeti statisztikai hivatal, az Insee adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Elárulta Magyar Péter, melyik feltételt lesz a legnehezebb teljesíteni az euróhoz
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 12:45
Magyar Péter miniszterelnök, Kármán András pénzügyminiszter és Kiriákosz Pierakákisz görög pénzügyminiszter, a Eurócsoport elnöke közös sajtótájékoztatót tartottak a Pénzügyminisztériumban, ahol a legfőbb téma az euró magyarországi bevezetésének lehetőségei voltak.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mekkora a támogatottsága idehaza az euró bevezetésének
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 08:55
A Medián kutatása szerint a társadalom jelentős, háromnegyedes többsége szeretné, ha Magyarország bevezetné az eurót. Nézetkülönbség mindössze abban van, hogy ez mikor történjen meg.
Makro / Külgazdaság Több vendég, kevesebb éjszaka – kijöttek a májusi turisztikai adatok
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 08:30
A KSH szerint a turisztikai ágazatban májusban az összes bruttó árbevétel 113,4 milliárd forint volt, folyó áron 8,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál.
Makro / Külgazdaság Új világ jön a hitelezésben júliustól, és ez csak a kezdet
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 07:45
Júliustól 30,25 százalékra csökken a törvény által engedélyezett THM maximum a személyi kölcsönöknél. A legutóbbi, június 24-től életbe lépő kamatcsökkentés ennél a változásnál még nem érvényesül, de a februári kamatvágás igen. Olcsóbbak lehetnek júliustól a hitelkártyák is – írja a bank360.hu.
Makro / Külgazdaság Visszamenőleg is emeli a pedagógusok fizetését a kormány
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 19:59
Minden kategóriában emelkedik a pedagógusok fizetése, sorra vettük, hol milyen bérsávok lesznek.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter: megreformáljuk a Magyar Fejlesztési Bankot
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 19:07
Erről is szó esett a csütörtök délutánk kormányszóvivői tájékoztatón, de előtte három szakember beszélt az előttünk álló extrém hőségre való felkészülésről. 
Makro / Külgazdaság 444: Orbán Viktort is az aranykonvoj-ügy felelősei közé teszi az Ügyészség
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 16:31
Farkas Örs korábbi államtitkár, és Hajdu János volt TEK-főigazgató felelősségét is vizsgálják. Jogellenes fogvatartás és hivatali visszaélés gyanúja is megalapozott.
Makro / Külgazdaság Az egyik alapító ország is kiléphet az OPEC-ből
Privátbankár.hu | 2026. június 25. 15:03
Az Olajexportőr Országok Szervezetének kvótája túl alacsony iraki tisztviselők szerint: a kitermelés jelentősen visszaesett, amióta a Hormuzi-szoros blokád alatt van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG