EPA/ERIC THAYER / POOL |
Tegnap esti hírek szerint az amerikai külügyminisztérium bizonyítékot talált arra, hogy múlt szombaton vegyifegyver-támadás történt Dúmában, amelyet a szír kormány rendelt el. Sarah Huckabee Sanders, a Fehér Ház szóvivője ugyanakkor nem csak a szír kormány, hanem Moszkva felelősségére is felhívta a figyelmet. Megfogalmazása szerint Oroszország ugyanis kudarcot vallot, mivel egyáltalán nem tettek lépéseket annak érdekében, hogy megállítsák őket. Az ENSZ a Dúmában történtekért Bassár el-Aszad elnök rezsimjét teszi felelőssé, és korábban katonai megtorlást helyeztek kilátásba.
Trump nem vár senkire
Donald Trump ugyan tegnap bejelentette, hogy a nemzetbiztonsági tanácskozás nem járt sikerrel, így a további információk összegyűjtéséig elnapolja a támadást Szíria ellen. Ugyanakkor helyi idő szerint péntek este 9-kor bejelentette, hogy elrendelte a légicsapások megindítását. A támadásban közreműködött az Egyesült Királyság és Franciaország is.
A légicsapás-sorozat - amely egyébként az eddigi legnagyobb katonai akció Bassár el-Aszad elnök rendszere ellen - Trump elnök bejelentésekor már folyamatban volt. Beszédében Donald Trump kiemelte: a légicsapások célja az elrettentés vegyi fegyverek előállításától, terjesztésétől és alkalmazásától.
Az amerikai elnök emellett élesen bíráló szavakat fogalmazott meg Oroszország és Irán - az Aszad-rendszer két támogatójával – szemben is. Mint fogalmazott: "Irántól és Oroszországtól azt kérdezem: milyen nemzet az, amely ártatlan férfiakat, nőket, gyermekeket legyilkoló tömegmészárossal akar közösséget vállalni":
Egy kicsit hipokrata, nem?
Az oroszok menekülthullámot jósolnak, ha Amerika megkezdi a támadást - igazuk lehet? >>> |
Az amerikai védelmi miniszter, James Mattis elmondása szerint a légitámadás során megpróbálták elkerülni, hogy civilek is áldozatul essenek. Marris hozzátette: az Egyesült Államok és szövetségesei sokkal erőteljesebb csapást hajtottak végre, mint tavaly, ugyanakkor megerősítette, hogy egyszeri, koordinált csapásról volt szó, amelynek során kifejezetten olyan célpontokat támadtak, ahol vegyifegyver-készletek találhatók.
A védelmi minisztérium, a Pentagon vezetője hangsúlyozta: a légicsapások a szíriai kormány és nem a rendszer fő támogatója, Oroszország ellen irányultak, és Bassár el-Aszad elnöknek akarnak vele "nagyon erős üzenetet" küldeni. Mattis hangsúlyozta: egyelőre nem terveznek újabb légicsapásokat, a jövőbeni válaszlépések attól függnek, hogy a szír kormány bevet-e még vegyi fegyvereket.
Kiakadtak az oroszok
A washingtoni orosz nagykövet, Anatolij Anatonov ugyanakkor közleményben figyelmeztetett a szíriai légicsapások következményeire. Meglátása szerint a támadással ugyanis "a legrosszabb aggodalmak váltak valóra, a figyelmeztetéseink nem találtak meghallgatásra. Egy előre eltervezett forgatókönyvet hajtottak végre. Most ismét fenyegetnek bennünket.” Hozzátette: az ilyen akciók nem maradnak következmények nélkül.
Nem sokkal később az orosz külügyi szóvivő, Marija Zaharova bejelentette, hogy az Egyesült Államok és a szövetségeseik a békés megoldást veszélyeztetik a támadással. Dmitrij Szablin, az Állami Dumának a szíriai parlamenttel való kapcsolattartásért felelős koordinátora Damaszkuszban újságíróknak kijelentette: Egyesült Államok vezette koalíció azért mért csapást Szíriára, hogy megakadályozza a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) kelet-gútai vizsgálatát.