Forrás: Christie's |
Különleges műalkotást tervez aukcióra bocsátani a Christie’s aukciósház, a festmény alkotója ugyanis nem ember, hanem egy számítógépes algoritmus, amely képes már létező festmények alapján, híres művészek stílusában képeket festeni. A képzeletbeli Belamy bárójáról és annak előkelő rokonairól készített portrék ugyan valószínűleg nem nyűgöznék le a 17. századi holland művész rajongóit, ahhoz azonban elég jónak bizonyultak, hogy egyikük helyet kapjon a Christie's New York-i árverésének tételei között. Az alkotás leütési árát 7-10 ezer dollár (1,9-2,7 millió forint) közé becsülik.
Még van mit finomítani addig
Az Obvious névre keresztelt program algoritmusát Hugo Caselles-Dupre számítógépmérnök gyerekkori barátaival, Gauthier Vernier-vel és Pierre Fautrellel közösen írta. A Generative Adversarial Network (GAN) nevű algoritmus már létező festmények adatbázisát bekebelezve nhoz létre új képeket. A Belamy-sorozat elkészítéséhez például 15 ezer portrét tanulmányozott.
Ezek már a jövő ügyintézői - mostantól ezt a robotot kell kérdezned Az új humanoid robot a szállodákban, üzletekben és repülőtereken nyújt majd hatékony segítséget az érdeklődőknek. További részletek >>> |
Az algoritmus persze még nem tökéletes, a vásznon megjelenő portrét elmosódottak. A technológia azonban még nagyon új, és az igazán jó eredmények eléréséhez olyan jelentős fejlesztésekre van szükség, amelyek egyelőre még nem elérhetőek a feltalálók számára. A francia trió korábbi festményét már meg is vásárolta egy párizsi gyűjtő aki nagyjából 10 ezer dollárt fizetett az alkotásért.
Néhány művész ugyanakkor kétli, hogy a gépek valóban képesek igazi műalkotások létrehozására. Robert Prestigiacomo festő elmondta: ha Picasso nem érzett volna dühöt, akkor a Guernica sosem születik meg. Ha Modigliani nem szeretett volna bele a modelljeibe, akkor az aktjai unalmasak, érdektelenek lennének. Hozzátette: egy festmény mögött mindig érzelem van, legyen az düh, sóvárgás, vágyakozás. A mesterséges intelligenciában pedig benne van a mesterséges, és ezzel meg is válaszoltuk a kérdést.