2p
Javította az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank egyes besorolásait a nemzetközi hitelminősítő, több dolog is magyarázza a döntést.

 

 

A hitelminősítő egyrészt technikai okokkal, azaz a bankosztályzati módszertanának felülvizsgálatával , másrészt a kinnlevőség-állomány minőségének a devizaalapú hitelek átváltásából eredő javulásával indokolta a lépést.

A Moody's tengap éjjel jelentette be, hogy az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank hosszú és rövid távú forintbetét-osztályzatát az eddigi "Ba1/Not Prime"-ról egy fokozattal "Baa3/Prime-3"-ra emelte.

Kevesebb problémás hitel

A cég az indoklásában kiemelte, hogy a devizaalapú ingatlanhitelek átváltásának eredményeként az OTP Bank magyarországi kinnlevőségein belül a problémás hitelek aránya 13,1 százalékra csökkent 2015 első negyedének végére a 2014 végén mért 17,5 százalékról.

A Moody's által a hosszú távú betéti besorolásra érvényben tartott kilátás stabil. Az indoklás szerint ez tükrözi az eszközminőség és a tőkeellátottság stabilizálódását.

A forintbetét-besorolás emelése egyben tükrözi azt is, hogy a Moody's megerősítette az OTP Bank alapszintű adósminőség-értékelésének (baseline credit assessment, BCA) "ba2" mutatóját.

A BCA mutatóval a Moody's az adott bankok önálló, saját, belső pénzügyi erejét méri a rendkívüli állami segítség lehetőségének kiszűrésével.

Jók a kilátások is

A hitelminősítő az ehhez társított, továbbfejlesztett veszteségkockázat-analízis alapján két osztatnyi felfelé irányuló mozgásteret állapított meg a BCA-értékeléshez képest a hosszú távú betétbesorolásra; így jött ki a "ba2" BCA-mutatónál két osztattal jobb, "Baa3" betétbesorolás.  A "ba2"-es BCA-index megerősítése tükrözi az OTP Bank tőkehelyzetének ellenállóképességét, a stabilizálódó eszközminőséget, valamint a jó likviditási helyzetet és bevételtermelő kapacitást - áll a Moody's elemzésében.

Az OTP Jelzálogbank esetében végrehajtott betétosztályzati felminősítés a Moody's szerint a tulajdonos OTP Bank betétosztályzati javításából következik. A Moody's az OTP-bankok felminősítésével egy időben megerősítette az MKB Bank hosszú távú betétbesorolását "Caa2" szinten.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Donald Trumpot megint beperelték: kibuktak a vámháború miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 17:47
A vámháború miatt pereskednek amerikai államok.
Makro / Külgazdaság Visszatérhetnek a jól ismert és elátkozott megszorítások
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 12:54
A Nemzetközi Valutaalap arra számít, hogy az évtized végére a világ országainak pénzügyei ugyanolyan ramaty állapotban lesznek, mint az évtized elején voltak, amikor a covid miatt eladósodtak.
Makro / Külgazdaság Kettős szorításba került Orbán Viktor szerb kollégája
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 12:12
Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke még nem döntötte el, hogy elmegy-e a május 9-ei moszkvai győzelmi katonai parádéra. Orosz kollégája, Vlagyimir Putyin meghívta, az EU eltanácsolta ettől.
Makro / Külgazdaság Putyin mellébeszél: a tűzszünetről papol, közben lebombázza Kijevet
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 11:52
Miközben Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke a napokban arról beszélt, hogy nyitott lenne egy tűzszünetre a jelenlegi frontvonal mentén, az orosz hadsereg megszórta drónokkal Kijevet és Harkivot.
Makro / Külgazdaság Tovább zaklatja az amerikai egyetemeket Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 10:04
Az Egyesült Államok elnöke újabb lépéssel gyalogol bele országa egyetemeinek függetlenségébe. Úgy véli, kormánya dolga kipurgálni a baloldali-liberális elhajlást az intézmények működéséből.
Makro / Külgazdaság Litvánia felkészül az orosz invázióra, leporolták a légvédelmi szirénákat
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 08:56
Vilnius önkormányzata evakuálási tervet készített arra az esetre, ha az országra támadó orosz csapatok egy invázió során közel kerülnének Litvánia fővárosának elfoglalásához.
Makro / Külgazdaság Elhúzódnak a buszon az utasok a megcsonkított orosz exkatonáktól
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 07:49
Halvány élet vár azokra az orosz katonákra, akik elvesztik egyik végtagjukat az ukrán fronton. Egy állami támogatással működő alapítvány hivatott segíteni rajtuk, amit Vlagymir Putyin rokona vezet.
Makro / Külgazdaság Hány magyar cég szeretne árat emelni és mire számítanak?
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 06:35
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett – felmérése szerint áprilisban a fogyasztók és az üzleti világ kilátásai is javultak kissé márciushoz képest. 
Makro / Külgazdaság Jaksity György: A vámháború csak egy álca, a fő cél az amerikai demokrácia lebontása
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 24. 05:44
A közgazdász, a Budapesti Értéktőzsde egykori elnöke, a Concorde Értékpapír alapítója, elnöke az április 22-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 74. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Most tényleg rossz hírt kapott Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 16:03
Kellemetlen eredményre jutott egy felmérés.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG