3p
A hipermarket-láncok megsarcolása a szakértő szerint olyan, mintha áfát emelnének - senkinek sem kellett a Kapuvári Húsgyár vagyona - záporoznak a hírek a Mol körül - egy új ötlet szerint 500 eurót kéne adni az eurózóna minden polgárának

Drasztikusnak minősítette az élelmiszerlánc-felügyeleti díj megemelését Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke a Napi.hu konferenciáján. Egy új jogszabály-tervezet szerint 3 éves veszteség után kizáródnak az élelmiszer-kiskereskedelemből, emiatt a cégek előtt két út van: vagy árat emelnek, vagy bezárják a boltot. Zara László így az élelmiszer-felügyeleti díjat egyszerű áfa-emelésnek tartja, amelynek árát a fogyasztók fogják megfizetni.

Egyetlen ajánlat sem érkezett az egykori húsgyár vagyonára a felszámolók által kiírt pályázat határidejének csütörtök déli lejártáig. A Kapuvári Hús Zrt. felszámolását még 2012-ben kezdték meg,  először tavaly áprilisban, majd júniusban hirdették meg a vagyont, sikertelenül. A felszámolók nem adják fel, újabb pályázatot írnak ki.

A Mol kész eladni részesedését az INA-ban, ha a horvát kormánnyal folytatott tárgyalások nem vezetnek eredményre – mondta el a cég pénzügyi vezérigazgató-helyettese a CNBC amerikai gazdasági hírcsatorna műsorának adott interjújában. Az MTI szerint a vezérigazgató-helyettes azt mondta, a Mol elsődleges célja, hogy megegyezzen a horvát kormánnyal. A Bloomberg szerint a Klesch Group mutat komoly érdeklődést az INA iránt, ami egy genfi, londoni és moszkvai központtal működő, globális kitekintésű befektetési holding, elképzelhető tehát, hogy valójában orosz tőke áll a háttérben, ami viszont jelenleg nem jó ajánlólevél ahhoz, hogy egy társaság valamely EU tagállam stratégiai fontosságú energiacégét megvásárolja a BudaCash elemzése szerint.

Szintén a Mollal kapcsolatos hír, hogy a Magyar Villamos Művek és a Mol Csoport tagja, a Slovnaft közös, nem kötelező érvényű ajánlatot tett a szlovák villamosművek 66 százalékos tulajdonrészére. A részvénycsomag egy olasz energetikai cég tulajdonában van, a cég teljes értékét kétmilliárd euróra teszik, a kétharmados részesedésért eszerint jó 400 milliárd forintnak megfelelő összeget kellene kipengetnie a magyar vásárlóknak is.

A tőzsdén egyébként ma a jobbak között van a Mol. Az európai hangulatot viszont elintézte, hogy a várakozásoknál jóval gyengébb lett a német feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index, mindössze 50 pont lett az érték.

John Muellbauer, az Oxfordi Egyetem professzora szerint  Európában nem tud hatékonyan működni az a fajta mennyiségi lazítás, avagy pénznyomda, amely gyors eredményeket hozott az Egyesült Államokban, Japánban vagy Angliában. Az Alapblognak adott interjúban azt mondja a professzor:  az euróövezetben a lazítást a lakosság körében kell alkalmazni, közvetlenül az emberekhez kell eljuttatni az ingyen pénzt. Kiszámították, hogy legalább másfél százalékkal dobná meg az európai GDP-t, ha az euróövezetben mindenki kapna 500 eurót - a nagyjából 150 ezer forintnak megfelelő összeg tehát nekünk forinthasználóknak nem járna.

Az államadósság csökkenő mértéke és a kötvények hozamcsökkenése a forint árfolyamára is jó hatással volt, így meg is lett tegnap az öthónapos csúcs. Ma is egész nap erősödik a forint.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter bejelentette: megtörtént a minisztériumi átadás-átvétel, indulnak a vizsgálatok
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 17:19
Megtörtént a minisztériumi átadás-átvétel, teljes körű vizsgálat indul minden területen – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
Makro / Külgazdaság Kármán András speciális jogköröket kapott a nehéz költségvetési helyzet miatt
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 16:52
Megszületett az erről szóló határozat.
Makro / Külgazdaság Kapcsoljuk Szalay-Berzeviczy Attilát – a Klasszis Klub stúdiójában
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 15:12
A Budapesti Értéktőzsde volt elnökével való beszélgetést fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság A török jegybank nem túl optimista az inflációt illetően
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 14:33
A török jegybank a februárban várt 16 százalékról 24 százalékra változtatta az idei év végére vonatkozó inflációs előrejelzést – közölte Fatih Karahan bankelnök csütörtökön, amikor ismertette a központi bank negyedéves inflációs jelentését.
Makro / Külgazdaság Üzent a Magyar-kormánynak a szakértő: ki kell vezetni a védett benzinárat
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 14:00
A versenytorzító és közgazdaságilag indokolatlan ár-intervenciókat a szakmai konszenzus szerint mielőbb meg kellene szüntetni.      
Makro / Külgazdaság Még sosem javult akkorát a lakosság gazdasági hangulata, mint most
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 12:30
A GKI Gazdaságkutató által – az EU támogatásával – végzett felmérés szerint májusban jelentős ugrással 5,5 éves csúcsra javultak a lakossági várakozások. A GKI Fogyasztói Bizalmi Index értéke 16,1 ponttal nőtt. Ilyen mértékű pozitív irányú havi elmozdulásra a mérés több mint 30 éves történetében még nem volt példa.
Makro / Külgazdaság Fontos szint alá esett be a gázolaj ára a kutakon
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 12:10
Pénteken továbbra sem változik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi piaci ára sem. A kutakon viszont a dízel literenként 8 forinttal olcsóbb lett.
Makro / Külgazdaság Az összeomlás szélére került a Trumpék által kivéreztetett ország
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 08:20
Kuba teljesen kifogyott a dízelből és a fűtőolajból az Egyesült Államok által bevezetett olajblokád következtében – közölte szerdán Vicente de la O Levy kubai energiaügyi és bányászati miniszter.
Makro / Külgazdaság Ezt kell tudni az euró bevezetésének egyik legfontosabb lépcsőfokáról
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 08:04
Az új kormány euróbevezetési tervei és az ezzel járó pozitív hatások várhatóan ellensúlyozzák a hitelminősítő intézetek által megfogalmazott növekvő fiskális kockázatokat és javíthatják az ország hitelminősítési kilátásait a tavaszi és őszi felülvizsgálatoknál – közölte a GKI elemzésében.
Makro / Külgazdaság Új korszak kezdődött az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 07:46
Megválasztotta az amerikai szenátus a szövetségi jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) új vezetőjét, Kevin Warsh közgazdászt, Donald Trump elnök jelöltjét szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG