Az űrhajót helyi idő szerint 10:40-kor indították el a kazahsztáni Bajkonur űrrepülőtérről egy Szojuz-FG hordozórakétával, fedélzetén az orosz Alekszej Ovcsinyinnel és az amerikai Nick Hague-gel. A kilövés után 2 perc 45 másodperccel a küldetés parancsnoka a fellövésről közvetített élő tévéadásban közölte, hogy gondok vannak a hordozórakétával.
Teljes körű vizsgálat indul
A NASA szakértője szerint a hordozórakéta első fázisának leválását követően meghibásodott a második fokozat hajtóműve, a sikeres rajt után rendellenes fénycsóva tűnt fel az űrhajónál. A meghibásodást követően a személyzet kényszerleszállást hajtott végre, az ejtőernyővel ereszkedő visszatérőkabin a kazahsztáni sztyeppén landolt, 25 kilométerre Dzsezkazgan várostól, 450 kilométerre az indítás helyétől.
A két fős legénység a földet érést követően kapcsolatba lépett az irányítóközponttal. Nem sokkal később deszantosok érkeztek a helyszínre egy katonai repülőgép segítségével, hogy kiemeljék a kabinból a két űrhajóst és orvosi vizsgálatra átszállítsák Dzsezkazganba. Belső források szerint az asztronauták jól vannak, de nem kifogástalan állapotban. Az orvosok szerint nem igényelnek különleges kórházi ellátást.
Dmitrij Rogozin, a Roszkoszmosz vezérigazgatója a Szojuz MSZ-10 rakéta mentőrendszerének rendkívüli megbízhatóságát méltatta, hozzátéve: az összes ilyen típusú hordozórakétát átvizsgálják. Jurij Boriszov orosz miniszterelnök-helyettes ezzel egy időben bejelentette, hogy a baleset körülményeinek teljes kivizsgálásáig felfüggesztik az űrhajós küldetéseket ezzel a típusú hordozórakétával. Hozzátette, reméli, hogy az Egyesült Államok megértő lesz a történtekkel kapcsolatban.
Legutóbb lyukas volt a Szojuz
A Nemzetközi Űrállomással kapcsolatban nemrég léptek fel problémák, augusztus 29-én az ISS legénysége szivárgást észlelt az űrállomáson, a modulok lezsilipelése után kiderült, hogy az állomáshoz csatlakozó orosz Szojuz űrhajó a lyukas. Az első hírek szerint a mindössze 2 milliméteres léket egy mikrometeorok okozták, a veszélyt sikeresen elhárították. A sérülés az űrhajó egy olyan részén található, ami nem tér vissza a Földre, így semmiféle veszélyt nem jelentett a legénységre nézve.
Diplomáciai botrány készül - szándékosan rongálták meg az oroszok űrhajóját? Az egyszerű meteor balesetnek tűnő eset sokkal bonyolultabb, mint amire először gondoltak. További részletek >>> |
Az orosz sajtóban azonban hamarosan olyan információk jelentek meg, hogy a lyukak nem az űrben, hanem még itt a Földön keletkeztek. Belső források szerint a lyukat tévedésből fúrta oda egy munkás, akit azóta állítólag be is azonosítottak. Ahelyett azonban, hogy elmondta volna a problémát, inkább titokban beragasztotta.
A dokumentáció és az orosz űrhajósok által továbbított fényképek tanulmányozása, illetve az űrhajót gyártó vállalat szakembereinek meghallgatása után arra a megállapításra jutottak, a sérülés azután keletkezhetett, hogy az űrhajó csatlakozott az ISS-hez. Feltehetően csak többszöri próbálkozás után tudtak benne lyukat fúrni, mert súlytalanság állapotában nem lehet rendesen ellentartani a burkolat által a fúrófejre gyakorolt nyomásnak – írja a lap, hozzátéve: ha ez a verzió beigazolódik, az a legsúlyosabb csapás lesz az orosz-amerikai űripari kapcsolatokra.