4p
Az egyre erősödő Irán-barát Hezbollah már régóta csípi a szemét mind Rijádnak, mind Tel-Avivnak, mind Washingtonnak. A Jerusalem Post szerint a libanoni kormányfő lemondása Izraelnek nagyobb jogosultságot adott arra, hogy teljeskörű katonai kampányt indítson Irán és Libanon ellen. A szaúdi kormányzat szerint, ha folytatódnak az iráni gyártmányú rakétatámadások Jemenből, azt egy ponton Irán részéről hadüzenetnek fogják fel.
A libanoni Dalati & Nohra fotóügynökség által közreadott képen Szaad Haríri libanoni kormányfő lemondása előtt egy nappal. (Fotó forrása: MTI/EPA/Dalati Nohra)

A libanoni politika megbolydult darázsfészekhez hasonlatos a hétvége óta, amikor az ellene tervezett merényletekre hivatkozva váratlanul lemondott Szaad Haríri libanoni kormányfő. A Közel-Kelet ütközőpontjának számító ország kormányfője kettős libanoni-szaúdi állampolgár és a lemondását úgy jelentette be a szaúdi televízióban Rijádból, hogy előtte erről nem informálta a libanoni elnököt. Helyi megfigyelők szerint a puccsszerű lemondatást Rijád szervezte meg, hogy elszigetelje az Irán-barát libanoni siíta Hezbollah mozgalmat és a libanoni kormányt összeomlassza.

Egyre erősödő Hezbollah

Holott az ország politikai helyzete rendkívül törékeny, hiszen a négymillió libanoni mellett már így is kétmillió szíriai és palesztin menekült él egymás mellett. Most pedig, hogy Asszad szír elnök helyzete stabilizálódott orosz és iráni támogatással, a Hezbollah harcosai térnek haza Libanonba és még nagyobb politikai súlyra tesznek szert. A Hezbollah katonai szárnya erősebb, mint a libanoni hadsereg és újabban bizonyos ellenőrzést is átvett a hadsereg fölött.

Az egyre erősödő Hezbollah már régóta csípi a szemét mind Rijádnak, mind Tel-Avivnak, mind Washingtonnak. A mozgalom Libanon 1982-es izraeli inváziójára adott válaszként jött világra, sikerült neki mindjárt 1983-ban Washington kiűzni Libanonból a bejrúti amerikai haditengerészeti laktanya felrobbantásával és Izraelt 2000-ben aztán Dél-Libanon elhagyására kényszerítette. 2006-ban az izraeli hadseregnek egy hónapos háború után szégyenszemre újra ki kellett vonulnia az országból a Hezbollah sikeres védekezésének eredményeképpen.

Iránt teszik felelőssé

Az utóbbi egy hónapban új szintre lépett Irán térségbeli megerősödése elleni kampány. Trump kormányzata jelezte, hogy kész felmondani a nukleáris megállapodást Teheránnal, míg a kongresszus új szankciókat vezetett be a Hezbollah ellen, beleértve több millió dolláros díjat tűzve ki két vezetője fejére.

Káncz Csaba

Mind az izraeli miniszterelnök, mind a védelmi miniszter az elmúlt órákban Iránt tette felelőssé a libanoni miniszterelnök lemondásáért és a nemzetközi közösséget az iráni agresszió elleni küzdelemre szólította fel. A befolyásos Jerusalem Post szerint Hariri lemondása Izraelnek nagyobb jogosultságot adott arra, hogy teljeskörű katonai kampányt indítson Irán és Libanon ellen, ha kitör a háború. A lap idézi Joav Gallant, az izraeli biztonsági kabinet egy tagját, aki szerint, ha kitör a háború, „Izrael visszaviszi Libanont a kőkorszakba.”

Szaúdi hadüzenet jöhet

Valóban, október 16-án az izraeli kormány tagjai már arról tájékoztatták az országba látogató orosz védelmi minisztert, hogy Irán megjelenése a Golan-fennsík, vagy a libanoni határ közelében Izrael számára hadüzenettel érne fel. Ez ügyben Tel-Aviv nem hajlandó semmilyen kompromisszumra.

Hariri lemondása - avagy szaúdi lemondatása - egybeesett azzal az incidenssel, amelynek során Rijád mellett lelőttek egy Jemenből indult rakétát, amelyet a szaúdi kormányzat Irán közvetlen katonai agressziójának tekint. A szaúdi kormányzat szerint Teherán állítja elő és csempészi ezeket a rakétákat a huszi felkelőknek Jemenbe. Rijád szerint, ha ezek a cselekmények folytatódnak, azt egy ponton Irán részéről hadüzenetnek fogják majd föl.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kármán András fontos személycserét jelentett be hirtelen
Privátbankár.hu | 2026. június 21. 17:33
Június 22-től Tardos Gergely veszi át az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. vezetését.
Makro / Külgazdaság A hollandok simán verték a svédeket – eredmények
Privátbankár.hu | 2026. június 21. 11:52
Pontot szerzett Curacao.
Makro / Külgazdaság Nyolc hónapig is kibírnák a magyarok jövedelem nélkül?
Privátbankár.hu | 2026. június 21. 11:33
A középkorúak pénzügyi ellenállóképessége javult.
Makro / Külgazdaság A Fidesz szerint különös allkut kötöttek a tiszások (frissítve)
Privátbankár.hu | 2026. június 20. 12:58
Titkos megállapodást, paktumot feltételez a Fidesz amögött, hogy hét alkotmánybíró kizárási okot jelentett be, ami miatt lekerült az Alkotmánybíróság (Ab) napirendjéről Sulyok Tamás köztársasági elnök beadványának tárgyalása.
Makro / Külgazdaság Itt a jó hír az autótulajdonosoknak
Privátbankár.hu | 2026. június 20. 10:41
Roham indulhat a benzinkutakra annak hatására, hogy a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk Mfor Üzemanyagár-figyelője szerint a jövő héten tovább eshet a benzin és a gázolaj ára.
Makro / Külgazdaság Kemény lépésre készül a Tisza: befagyasztanák a polgármesterek fizetését
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 17:32
Benyújtottak egy javaslatot, a főpolgármester is érintett lehet.
Makro / Külgazdaság Sulyok Tamás aláírta: Orbán Viktor soha többet nem töltheti be ezt a tisztséget
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 14:15
Sulyok Tamás köztársasági elnök aláírta az alaptörvény tizenhatodik módosítását és elrendelte a Magyar Közlönyben való kihirdetését – közölték az államfő Facebook-oldalán pénteken. Az aláírt módosítókat tartalmazó Magyar Közlöny nem sokkal péntek délután kettő óra előtt meg is jelent.
Makro / Külgazdaság Elképesztő áresés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 12:24
Szombaton folytatódik a csökkenő tendencia a hazai benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás: éleződik a piaci verseny
Privátbankár.hu | 2026. június 19. 09:58
Az idei I. negyedév végén átlagosan 55 407 forintot fizettek a normál használatú egyedi személyautók üzembentartói.
Makro / Külgazdaság Eurostat: Ismét Magyarország az Európai Unió legszegényebb országa
Privátbankár.hu | 2026. június 18. 17:40
Frissültek a tényleges egyéni fogyasztásra vonatkozó adatok: a tavalyi számok alapján még Lettország előtt állt Magyarország, a friss adatok szerint már nem. A két tagállam holtversenyben osztozik a sereghajtó pozíción. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG