1p
Franco Frattini, volt olasz külügyminiszter mai, budapesti előadásában elmondta, hogy nem csak gazdasági, de politikai válság is zajlik jelenleg Európában. Hozzátette, hogy a tegnapi - többek között francia és görög - választások az egész unióra nézve nagy jelentőséggel bírnak. Frattini kiemelte, hogy a hosszadalmas tárgyalások és a megkésett reakciók spekulációs támadásoknak tették ki a görög állampolgárokat, akik nemtetszésüket a tegnapi választásokon nyilvánították ki.

Franco Frattini, Olaszország volt külügyminisztere a Budapesti Corvinus Egyetemen tartott Gazdasági válság, az Európai Unió előtt álló kihívások című előadásán elmondta, hogy a tegnapi francia és görög választások, mind Európára, mind Magyarországra nézve nagy hatással vannak. Véleménye szerint a gazdasági válságra a társadalom válasza a tegnapi választások voltak, hozzátette, hogy a gazdasággal és az államadóssággal kapcsolatos problémák mellett politikai válság is zajlik Európában.

Az integráció erősíti a válságból való kilábalást

Frattini kiemelte, hogy a válság megoldása nem csak Európa, de az egész világ számára is kihívást jelent, véleménye szerint ugyanakkor erősebbé is teszi az uniót. A politikus elmondta, hogy a válság miatt a nyugat jelentős változtatásokat kell, hogy eszközöljön, véleménye szerint az segíti leginkább a válságból való kilábalást, ha az Európai Unióban erősödik az integráció.

Hozzátette, hogy a válság megoldásában nem csak az államadósság csökkentésére kell koncentrálni, hanem figyelmet kell fordítani a gazdasági növekedésre, a szavazókra, a társadalom tagjaira is.
Véleménye szerint nemcsak gazdasági de politikai változtatásokra is szükség van. Hozzátette, hogy Európának garantálnia kell a háztartások és a vállalatok védelmét, biztosítani kell számukra a biztos jövőt.

Franco Frattini Budapesten tartott előadást



Franco Frattini szerint Európa elvesztette vezető szerepét a technológiai innovációk és fejlesztések területén. Véleménye szerint változik a világ, új versenytársak jönnek és Európa fokozatosan veszíti el vezető pozícióit. Hozzátette, hogy mindezzel együtt a munkaerőpiac is változik.

Fiskális szigor mellett a növekedés is elengedhetetlen

Az olasz politikus ugyanakkor felhívta a figyelmet a fiskális szigor fontosságára is. Aranyszabálynak nevezte a zéró deficit szabályát, melyet nem csak az eurózóna tagállamainak, de az összes uniós államnak be kellene vezetnie. A fiskális szigor mellett ugyanakkor fontosnak tartja a növekedés és a fejlődés megteremtését is, melyek elengedhetetlen feltételei a magasabb foglalkoztatottsági szint megteremtésében, a fialok helyzetének javításában és a beruházások emelkedésében.

Franco Frattini elmondta, hogy mindezek mellett nem szabad megfeledkezni a kkv-k szerepéről sem. Véleménye szerint a gazdaságoknak támogatniuk kell a kkv-k működését kedvező gazdasági környezet biztosításával, többek között rugalmas munkaerőpiaci feltételeket, alacsony adókat, banki likviditást, hitelbőséget biztosítva számukra. Kiemelte, a banki hitelezés fontosságát, hiszen a vállalatok hitelekkel tudnak olyan fejlesztéseket eszközölni melyek még több profitot biztosítanak számukra.

Hozzátette, hogy a gazdaságpolitika irányítóinak minden eszközt meg kell ragadniuk a társadalommal való konzultációra. A volt olasz külügyminiszter kiemelte, hogy Európát nem csak a közös pénz, nem csak az unió köti össze, de a közös értékek is.

Mélyülő euroatlanti integráció

Frattini kiemelte, hogy a válság a rendszer kockázatait mutatta meg, ugyanakkor lehetőséget is teremtett egy szorosabb együttműködés kialakítására. Véleménye szerint a következő években jobban össze kell hangolni az európai és az amerikai érdekeket. Hozzátette, hogy az euroatlanti integráció mélyítése kiemelt szerepet kaphat, amely a globális gondolkodás irányába hat majd.

Magyarországgal kapcsolatban Franco Frattini elmondta, hogy Magyarország mélyen európai értékeket képviselő ország, hozzátette, hogy erősebben hozzá kell járulnunk a közös célokhoz. Kiemelte, hogy Magyarország számára az egyetlen járható út Európán keresztül vezet.

A görög válasz

Frattini a demokrácia válságával kapcsolatos kérdésre elmondta, hogy a politikusok nagy hibát követtek el, mikor nem reagáltak azonnal a válságra és annak következményeire, helyette hosszadalmas tárgyalásokba kezdtek a vezetők. Hozzátette, hogy az európai vezetők a késői reakciók miatt kitették a görög állampolgárokat különböző spekulációs támadásoknak, melynek az árát a görögök fizetik meg. Hozzátette, hogy a görög állampolgárok véleménye a rossz intézkedésekre jól látható a tegnapi választási eredményekben, abban hogy szélsőséges pártok erősödtek meg. Megoldásként említette Franco Frattini, hogy az uniónak ki kell mutatnia, hogy megvédi a közös értékeket és intézményeket, és konkrét eredményekre kell törekednie.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mindent megtesz az olajkartell az árak letöréséért, de ez most nagyon nem rajtuk múlik
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 12:45
Mérsékelten emelhetik a kitermelést az OPEC+ olajkartell tagjai. Ez a növelés azonban nagyrészt csak papíron létezhet mindaddig, amíg az Egyesült Államok és Irán közötti háború továbbra is akadályozza a közel-keleti olajszállításokat.
Makro / Külgazdaság Friss elemzés jött: ezt kell tennie rövid, majd hosszú távon a gazdasággal a Tisza-kormánynak
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 11:04
Magyarország esélyt kap egy 180 fokos fordulatra – kommentálta a választások eredményét friss elemzésében az Erste Bank.
Makro / Külgazdaság Fordulópont előtt állhat az elektromos autózás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 09:55
Ez az egyik fontos megállapítása a Magyar Mérnöki Kamara elektromobilitásról készített tanulmányának, amit az MTI-vel közölt a szervezet. A dokumentum átfogó elemzést nyújt a hazai és nemzetközi szabályozási környezetről, a járműállomány alakulásáról, valamint az elektromos közlekedés valós környezeti hatásairól.
Makro / Külgazdaság Zsúfolt jövő hét elé nézünk a gazdaságban
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 08:47
A következő héten minden nap publikál statisztikát a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Megjelennek a legfrissebb inflációs, ipari, kiskereskedelmi adatok, és az államháztartás április végi helyzetéről szóló gyorsjelentést is kiadja a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Makro / Külgazdaság Még évtizedekbe telhet, mire a hatékony digitalizált egészségügy berobban
Kormos Olga | 2026. május 3. 06:06
A digitalizáció egyre inkább beleszól az egészségügybe is, de vajon alapjaiban fogja-e megváltoztatni rohamtempóban a mindennapokat, vagy a nagy átalakulás azért még arrébb van? Erről beszélgetett a Klasszis Média Longevity és egészséggazdaság konferenciáján Dr. Skorán Ottó, a VOSZ Egészségügyi tagozat, Egészségügyi innováció és informatikai szekció elnöke, valamint Dr. Zrubka Zsombor, egyetemi docens, az Óbudai Egyetem, Egyetemi Kutató és Innovációs Központjának főigazgatója. A moderátor Szlankó Anna, a KPMG szenior menedzsere volt.
Makro / Külgazdaság Van ilyen? Trump a királyi látogatás után törölt egy fontos vámot
Privátbankár.hu | 2026. május 1. 14:09
Ha nem is bontanak pezsgőt, de ennek koccintás lesz a vége.
Makro / Külgazdaság Megvan a válasz: ennyi napra elegendő az ország üzemanyag-tartaléka
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 15:32
Töltik vissza a készleteket. 
Makro / Külgazdaság Nem nyúlt a kamatokhoz az EKB
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 15:18
Maradt a 2 százalékos betéti ráta. 
Makro / Külgazdaság Újabb rossz hír Európából: gyenge lett a GDP
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 13:45
A vártnál lassabb ütemben nőtt az euróövezeti GDP az első negyedévben.
Makro / Külgazdaság A Közel-Kelet fűti az európai inflációt: 3 éve nem láttunk ilyen adatot
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 13:00
A várakozásokat is felülmúlta a drágulás üteme az euróövezetben: az áprilisi infláció 3 százalékra, 2023 szeptembere óta a legmagasabbra gyorsult. A háttérben elsősorban az energiaárak drasztikus emelkedése áll, amit a közel-keleti feszültségek fűtenek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG