1p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Nem megszorítások, hanem szigorú költségvetési fegyelem és erős integráció kellene a válság felszámolásához - mondta Mihai Tanasescu, az Európai Beruházási Bank alelnöke, aki emlékeztetett arra, hogy novemberben egy új, kétéves, 30 milliárd euró értékű közös akciótervben állapodtak meg a nemzetközi pénzintézetek.

Az európai államokban szigorú költségvetési fegyelemre van szükség, de ez nem megszorításokat jelent, sokkal inkább a nemzeti költségvetések okos tervezését - írta Mihai Tanasescu, az Európai Beruházási Bank (EIB) alelnöke a General Electric regionális blogján közzétett vendégcikkében.

Az EIB alelnöke úgy fogalmazott: az európai válság leküzdéséhez egy új egyesült Európára van szükség új társadalmi szerződéssel és összehangolt költségvetési politikával, amely szigorúbb költségvetési fegyelmet eredményez. A nemzetközi pénzintézetek pedig nemzeti támogatási csomagokkal, illetve a régión belüli politikai párbeszéd összehangolása révén járulhatnak hozzá a térségbeli államok versenyképességének javításához.

A nemzetközi pénzintézetek 30 milliárd eurós akciótervet készítettek

Mihail Tanasescu emlékeztetett: nemzetközi pénzintézetek, így az EIB, a Világbank Csoport és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) novemberben egy új, kétéves, 30 milliárd euró értékű közös akciótervben állapodtak meg, amelynek célja a gazdasági fellendülés és a növekedés elősegítése a közép- és délkelet-európai régióban.

Úgy fogalmazott: korábban, 2009-2010-ben már volt hasonló kezdeményezés a nemzetközi szervezetek között. Az akkori, a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió által kialakított Bécsi Kezdeményezés kiegészítéseként elindított programban nemzetközi pénzintézetek több mint 24,5 milliárd eurós hozzájárulás biztosítására vállaltak kötelezettséget.

Az új akcióterv sokkal rugalmasabb

Mihail Tanasescu azonban leszögezte: lényeges különbség, hogy míg az első terv csak a bankoknak való hitelezésre koncentrált, hogy azok továbbra is nyújthassanak támogatást a kis- és középvállalatoknak (kkv), addig az új akcióterv keretében számos más formában is nyújtanak támogatást a nemzetközi szervezetek.

A kibővített program így a térségbeli gazdaságok átstrukturálását és a versenyképesség hosszú távú növelését célozza. Utóbbihoz a nemzetközi szervezetek hosszú futamidejű hitelek elérhetőbbé tételével, exportfinanszírozás elősegítésével, valamint politikai reformok támogatásával járul hozzá - írta a banki vezető.

A program keretében az EIB Csoport 20 milliárd eurónyi forrást biztosít, elsősorban hosszú futamidejű kölcsönök formájában. Ezek a hitelek elsősorban a kkv-k támogatását, a megújuló energia és az energiahatékonyság, az innováció és konvergencia elősegítését célozzák. Kiemelt figyelmet kap továbbá az EU-támogatások mobilizálása - tette hozzá.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az USA és Japán megállapodott potenciális közös atomenergia-projektjükről
Privátbankár.hu | 2026. március 14. 12:02
Az Egyesült Államok és Japán megállapodott egy, a Westinghouse és a japán atomenergia-berendezés-gyártók részvételével zajló potenciális közös atomenergia-projektben betöltendő szerepükről – mondta Dan Lipman, a Westinghouse globális üzleti kezdeményezésekért felelős elnöke szombaton a Reutersnek.
Makro / Külgazdaság Segítettek az uniós pénzek is – felminősítette Horvátországot az S&P
Privátbankár.hu | 2026. március 14. 09:30
Egy fokozattal emelte Horvátország besorolását az S&P Global Ratings.
Makro / Külgazdaság Megint durván drágulnának az üzemanyagárak a hazai kutakon védett ár nélkül
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 20:06
Hét, illetve három forinttal nőnek a piaci árak.     
Makro / Külgazdaság Bács-Kiskun bezuhant, Hajdú-Bihar húzott, Irán viszont keresztbe tehet a szép reményekkel induló magyar iparnak
Imre Lőrinc | 2026. március 13. 17:16
Megcsillant a fény az alagút végén a magyar iparban. A már évek óta mélyrepülésben lévő ágazat termelése idén januárban, a kiigazított adatok szerint csaknem két év után ismét növekedést mutatott. Az egyik legfőbb húzóerőt a folyamatosan felpörgő debreceni BMW-gyár jelentette. Az iráni háború nyomán elszálló energiaárak viszont súlyos kockázatként tornyosulnak a szektor és az európai gazdaság jövője fölé.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz hírt kapott Trump: behúzta a féket az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 14:35
Jelentősen lassult az Egyesült Államok gazdasági növekedése 2025 utolsó negyedévében. Eközben a fogyasztás továbbra is bővült, az infláció pedig a jegybanki cél felett maradt – közölte a washingtoni kereskedelmi minisztérium gazdasági statisztikai hivatala, a BEA (Bureau of Economic Analysis) pénteken.
Makro / Külgazdaság Alacsony az infláció, de drágul a rezsi Lengyelországban
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 14:01
Lengyelországban januárhoz hasonlóan februárban is 2,1 százalék volt az éves infláció, ami 2024 óta a legalacsonyabb érték – áll a statisztikai hivatal (GUS) pénteki közleményében.
Makro / Külgazdaság Az elemzők is foghatják a fejüket: váratlanul zuhant az ipari termelés az euróövezetben
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 12:54
Növekedést vártak, visszaesés lett belőle.
Makro / Külgazdaság Orosz olaj: Európának is lépnie kéne, különben nem sokat ér az amerikai mentesség
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 12:26
Bendarzsevszkij Anton reagált az amerikai lépésre. Az amerikai és az európai szankcióknak együtt kell mozogniuk.
Makro / Külgazdaság Rosszul jár, aki idén megy nyugdíjba
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 11:16
Közzétette a minisztérium a korábbi évek kereseteinek beszámításához használt új szorzókat – kevesebb lett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Valami nem stimmel a babaváró hitelekkel
Privátbankár.hu | 2026. március 13. 11:02
De nem a konstrukcióval van a baj, csak kezdenek elfogyni a jogosultak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG