3p
A keddi 20 bázispontos kamatvágással véget ért a Magyar Nemzeti Bank (MNB) két éves, 490 bázispontos kamatcsökkentési ciklusa - jelentette be a jegybank a monetáris tanács ülése után kedden Budapesten. A devizahitelekről is beszélt Matolcsy György.

Az MNB kedd délutáni sajtótájékoztatója előtt kiosztott közlemény szerint "az alapkamat elért arra a szintre, ami az inflációs cél középtávú elérését és a reálgazdaság ennek megfelelő mértékű ösztönzését biztosítja".

Sokáig maradhat így az alapkamat

A bejelentés előtt a Privátbankár megírta, hogy valószínű, hogy a monetáris lazítási ciklus végéről tarthat ma sajtótájékoztatót Matolcsy György. A kamatdöntő ülések után ugyanis írásbeli indoklást szokott az MNB kiadni, ritkán tartanak utána szóban sajtótájékoztatót, ezért lehetett most fontos bejelentésre számítani.

A monetáris tanács megítélése szerint előretekintve a makrogazdasági kilátások tartósan laza monetáris kondíciók fenntartásának irányába mutatnak. A lazább politika pozitív hatásait az MNB NHP sikere is igazolja - mondta Matolcsy György, aki megköszönte az előző MNB monetáris tanácsának külsős tagjainak, hogy elindították ezt a folyamatot.

Matolcsy György elmondta, hogy 2015. végéig az alapkamat tartására áll át az MNB, ezen csak az változtat, ha a 3% középtávú inflációs cél veszélybe kerül, de jelenleg újabb kamatcsökkentési ciklus indokoltsága nem látszik.

Az elmúlt 24 hónap 490 bázispontos kamatcsökkentésének köszönhetően 60 milliárd forinttal kisebb ma az állam kamatkiadása. A következő években, a GDP 1 százalékával, évi 300 milliárd forinttal kisebb lesz az államadósság-finanszírozási kötelezettsége az országnak a jegybank alapkamat-csökkentésének köszönhetően - mondta Matolcsy György.

A devizahitelek forintosításáról is beszéltek

Kérdésre válaszolva Balog Ádám alelnök elmondta, a devizahitelek forintosításával kapcsolatban számtalan bizonytalanságot lát a jegybank. Ezek nyomán tartják a 600-900 milliárdos becslésüket. Az, hogy a jegybank részt vesz-e a forintosításban, ma még kérdés, csak olyan megoldásban érdekeltek, amely a stabilitást nem veszélyeztetni, az átváltás nem okoz turbulenciát és a devizatartalék mértékét sem csökkenti számottevően.

A Privátbankár kérdésére Matolcsy György azt válaszolta minden szakmai segítséget megad az állami szerveknek, így a Kúriának is a döntések nyomán a döntések alátámasztása érdekében. A bankrendszer számára is minden számítási segítséget megadnak ahhoz, hogy érveiket megfelelően tudják alátámasztani a bíróság előtt, de természetesen a bíróság döntési jogát nem tudják és nem is akarják elvenni.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Pénzügyi békéltetőkhöz mentek, kifizette kárukat a biztosító
dr. Nagy Olga – dr. Rózsavölgyi Orsolya | 2026. május 18. 19:28
Tanúk, szakértők nélkül is több ügyfél sikeresen egyezett meg biztosítójával anyagi jogvitájában a pénzügyi békéltetési eljárásban. Sokat segíthetnek a fogyasztóknak az általuk hozott fényképek, videók, műszaki szakvélemények a bizonyításhoz. A biztosítók egyedi döntéssel is egyezséget köthetnek, amivel mindkét fél számára elkerülhető a hosszú, költséges bírósági per.
Makro / Külgazdaság Semmi gond a költségvetéssel, a Fidesz szerint csak bűnbakot keresnek Magyar Péterék
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 19:14
A megszorításoknak próbál megágyazni a vádakkal a Tisza-kormány? A Fidesz szerint ez a helyzet.
Makro / Külgazdaság Le a függőséggel: nagy földgázmezőt kezdenek kiaknázni a szomszédban
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 18:11
100 ezer háztartás igényeit tudják fedezni a wittaui projekt első szakaszában, de ez még csak a kezdet.
Makro / Külgazdaság Most érdemes újépítésű lakást venni Kínában
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 16:49
A világ második legnépesebb országában 11 hónapja a legmeredekebben esett az új lakások ára áprilisban.
Makro / Külgazdaság Miniszterek egész csoportja kíséri el Lengyelországba Magyar Pétert
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 15:51
Kedden délután landolnak Krakkóban, onnan vonattal érkeznek Varsóba. Szerdán jönnek a csúcstalálkozók.
Makro / Külgazdaság Csökkenti az állampapírok kamatait az ÁKK
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 14:43
Lezárja a fix kamarozású állampapírok futó sorozatait az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), és péntektől újakat indít azok helyett. A kamatokat is csökkentik 0,5 százalékkal.
Makro / Külgazdaság Ilyen nagyot még soha nem kaszált a Ryanair
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 11:46
2,26 milliárd euró adózott eredménnyel zártak.
Makro / Külgazdaság Ha nem lenne védett, akor még drágább lenne a tankolás
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 10:50
A piaci ár emelkedik, a védett ár marad.
Makro / Külgazdaság Fontos adatot közölt az MNB az államadósságról
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 09:51
Az államháztartás nettó finanszírozási igénye 4964 milliárd forint.
Makro / Külgazdaság Máris a Tisza-kormány köré gyűlnek a kegyetlen ítéletmondók
Privátbankár.hu | 2026. május 17. 15:34
A három nagy szereplő megkezdi az idei minősítéseket Magyarországgal szemben.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG