2p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Ezt Szijjártó Péter erősítette meg ma Brüsszelben. Eközben Budapest és Varsó számos önkormányzattal együtt az Európai Bizottságtól kér segítséget az uniós források megvédése érdekében. Csütörtökön sorsdöntő EU-csúcs kezdődik.

A magyar külgazdasági és külügyminiszter az uniós tagállamok külügyminisztereinek ülését követően azt mondta: lengyel kollégájával megerősítették, hogy kitartanak egymás mellett a vétó ügyében.

Újságírói kérdésre hozzátette: nincs konszenzus (a magyar-lengyel fél és az EU között), ezért tovább kell tárgyalni. A megbeszélések zajlanak, konkrétumokat azonban nem közölt.

Marad a vétó: Szijjártó Péter és Zbigniew Rau lengyel külügyminiszter Brüsszelben 2020. december hetedikén. EPA/JOHN THYS
Marad a vétó: Szijjártó Péter és Zbigniew Rau lengyel külügyminiszter Brüsszelben 2020. december hetedikén. EPA/JOHN THYS

Szerinte a magyar álláspont évek óta változatlan: elutasítják az uniós források felhasználásának összekötését

senki által nem ismert, abszolút körül nem írt politikai szempontokkal.

Levél Brüsszelnek 

Eközben Karácsony Gergely, Budapest és Rafal Trzaskowski, Varsó főpolgármestere közös online sajtótájékoztatón jelentették be, hogy levélben fordultak Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez az uniós források megmentése érdekében.  

A levélben 249 magyar és lengyel önkormányzat azt kéri, hogy

az önkormányzatok akkor is részesülhessenek a koronavírus-válság okozta károk enyhítését célzó uniós helyreállítási alap forrásaiból, ha a magyar és a lengyel kormány fenntartja vétóját, és emiatt a két ország nélkül jön létre az alap.

A kezdeményezésről előzetesen itt írtunk, a levél itt érhető el.

Az Európai Bizottság már múlt héten jelezte, hogy kész megkerülni a magyar-lengyel vétót, azaz a két ország kihagyásával hozná létre a helyreállítási alapot.

Ketyeg az óra

Az alap a 2021-2027 közötti uniós költségvetéssel együtt része annak a jogalkotási csomagnak, amit Magyarország és Lengyelország november közepén megvétózott a szintén a csomag részét képező jogállamisági mechanizmus (az uniós pénzek kifizetésének jogállami feltételekhez kötése) miatt.

A mechanizmusról a júliusi EU-csúcson előzetes megállapodás született, azt azonban ősszel a német uniós elnökség - főleg az Európai Parlament nyomására - szigorította.

A vétó és a mechanizmus ügyében az e hét csütörtök-pénteki EU-csúcson kellene megegyezésre jutniuk az uniós és tagállami vezetőknek Brüsszelben.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nálunk kérdezhet is Pogátsa Zoltántól – ma délután a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 07:27
A közgazdásszal, szociológussal a Soproni Egyetem docensével való beszélgetést fél 4-től a Klasszis Média YouTube-csatornáján és lapunk Facebook-oldalán közvetítjük.
Makro / Külgazdaság Simor András: az MNB alelnöke megzsarolta az Erste vezérét, ezért távoztam a bank bécsi felügyelőbizottságából
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 07:02
A 2023 decemberében megtörtént esetről szerda este számolt be az MNB 2007-2013 közötti elnöke.
Makro / Külgazdaság Hazudnak az orosz gazdaság állapotáról – de az igazi baj az lehet, hogy ők sem tudják, mekkorát
Litván Dániel | 2026. április 23. 05:44
Sokkal rosszabb bőrben lehet az orosz gazdaság, mint a kifelé mutatott adatokból látszik. De mi van akkor, ha még az adatokat kozmetikázók sem ismerik a valóságot?
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: csökken a minimálbér személyi jövedelemadója
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 18:46
Kilenc százalék lesz a minimálbér után fizetendő személyi jövedelemadó – közölte a leendő gazdasági és energetikai miniszter szerdán a Facebookon.
Makro / Külgazdaság Kongatják a vészharangot Németországban: baj van a gazdaságban?
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 17:03
A német szövetségi kormány az iráni háború gazdasági hatásaira hivatkozva a felére csökkentette idei növekedési előrejelzését, és magasabb inflációval számol.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Magyar Péter új miniszterjelöltje: ezzel kezdi a munkát
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 16:22
A vagyonvisszaszerzés és az ügynökakták is terítékre kerülnek.
Makro / Külgazdaság Elindult az olaj a Barátság vezetékben, ekkor érkezhet meg Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 14:03
Csütörtökön már Magyarországon lesz az olaj.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij örülhet: elfogadták a 90 milliárd eurós csomagot
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 13:42
Véget ért a magyar és szlovák vétó.
Makro / Külgazdaság Két új minisztert jelentett be Magyar Péter, az egyik névre biztosan felkapja a fejét
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 12:16
A területfejlesztési miniszter a frakcióból, a Miniszterelnökséget vezető miniszter viszont a képernyőkről érkezik.
Makro / Külgazdaság Meddig mehet ez így tovább? Újabb árcsökkenés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 11:59
Az elmúlt napokban hatalmasat estek a piaci árak, de még csütörtökön is van tovább.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG