3p
Az őszi divathetek mintájára, makrogazdasági adat-nagyhét lesz a jövő héten: egy sor adat mutatja be, hol tart a magyar gazdaság.

Adatdömpingre készülhetünk a jövő héten: minden napra jut majd hazai makrogazdasági adat.

Hétfőn bemelegítésként a kereskedelmi szálláshelyek szeptemberi forgalmáról közöl adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az év első nyolc hónapjában a külföldiek által eltöltött vendégéjszakák száma 2,2, a belföldieké 8,4 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakával összevetve, a szálláshelyek bevétele pedig 9,7 százalékkal, 219,5 milliárd forintra emelkedett. Augusztusban 4,3 százalékkal több külföldi vendég 1,2 százalékkal több éjszakát töltött el a magyarországi szálláshelyeken, mint egy évvel azelőtt, a belföldi vendégek száma 8,0, az általuk eltöltött éjszakák száma 6,1 százalékkal nőtt. Kérdés ugyanakkor, hogy a szeptember mit hozott - az indián nyár kicsit megcsúszott az idén.

Kedden jelenik meg az októberi inflációs adat. A fogyasztói árindex szeptemberben történelmi mélyponton volt, 0,5 százalékos csökkenést jelzett éves összehasonlításban. Elemzői előrejelzések szerint a mutató októberben is mínuszban lehet, de az év utolsó két hónapjában már kis emelkedés várható a fogyasztói árakban.
Szerdán a mezőgazdasági termelői árak január-szeptemberi alakulásáról jelenik meg statisztika. Augusztusban a mezőgazdasági termelői árak átlagosan 3,3 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint egy évvel korábban, a növényi termékek ára 4,9, az élő állatok és állati termékeké 0,8 százalékkal csökkent. Az év első nyolc hónapjában a mezőgazdasági termelői árak 8,7 százalékkal csökkentek 2013 azonos időszakához képest. A növényi termékek ára 13,7 százalékkal visszaesett, míg az élő állatok és állati termékeké 0,4 százalékkal emelkedett. 
Szerdán esedékes ipari termelési adat részletszámainak publikációja is. Mint ismert, az augusztusi megtorpanás után szeptemberben ismét meglódult a hazai ipar: az előzetes adatok szerint a termelés 7,6 százalékkal nőtt éves szinten, az előző hónaphoz képest pedig 2,7 százalékkal bővült. Az év első kilenc hónapjában a így a termelés 8,6 százalékkal volt nagyobb, mint az előző év azonos időszakában.

Ugyancsak részleteket tudhatunk meg szerdán a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának október 28-i kamatdöntő üléséről a rövidített jegyzőkönyv alapján. A döntés nem lepett meg senki: a sorrendben negyedik tartás előtt mind londoni, mind hazai elemzők is úgy vélekedtek, hogy érnek a kamatcsökkentés feltételei, de leghamarabb jövő év elején várható újabb lazítás.

Csütörtökön jelenik meg az építőipar szeptemberi statisztikája. Az augusztusi 13,1 százalékos növekedési ütem lassulást jelzett az év első nyolc hónapjában elért - alacsony bázisról építkező - 20,4 százalékos éves szintű bővüléshez képest. Elemzők arra figyelmeztetnek, hogy a lakásépítések még nem segítik az építőipar termelését, továbbra is a vasút- és útépítések, valamint a közműfejlesztések hajtják az ágazatot.
Pénteken a bruttó hazai termék (GDP) harmadik negyedévi adatát közli a KSH. A második negyedévben 3,9 százalékkal nőtt Magyarország GDP-je az egy évvel korábbival összehasonlítva, és ez 2006 első negyedéve óta a legmagasabb ütemnek számít. Elemzők szerint ugyanakkor a harmadik negyedévben érdemben lassulhatott a GDP növekedése a második negyedéves kiugróan magas ütemhez képest, ezt vetíti előre egyebek közt az ipari termelés lassulása az adott időszakban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Elszaladt az infláció Németországban
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 16:59
Németországban 2,1 százalékra gyorsult az infláció januárban.
Makro / Külgazdaság Bemondta az elemző, már most borult az idei GDP-terv
Imre Lőrinc | 2026. január 30. 12:45
A magyar gazdaság teljesítménye 2025 egészében elmaradt a várttól, és a negyedik negyedév sem hozta meg azt a lendületet, amiben reménykedni lehetett 2026-ra vonatkozóan. A legtöbb elemző rontotta, vagy legalábbis lefelé mutató kockázatokkal látta el az idei növekedési prognózisát. De megérkezett az első, 2 százalék alatti előrejelzés is.
Makro / Külgazdaság A kormány szerint megvédték az országot a recessziótól
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 12:15
A háború és a gyenge német ipar a felelős.
Makro / Külgazdaság Kifli.hu: átlagosan 26 ezer forint egy bevásárlás
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 10:25
Négyszeresére nőtt a Kifli.hu árbevétele Magyarországon.
Makro / Külgazdaság Kiderült, hogy mennyibe kerül egy tankolás szombattól
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 09:57
Változik a dízel nagykereskedelmi ára.
Makro / Külgazdaság Döbbenetes, hogy egy év alatt mennyi magyarral lett kevesebb
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 08:58
A becsült természetes fogyás 52 200 fő 2025-ben.
Makro / Külgazdaság Itt a friss GDP-szám: Nagy Mártonék erre nem lehetnek büszkék
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 08:30
2025 negyedik negyedévében a gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 0,7 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbit Magyarországon. Az év egészében, szintén a nyers adatok alapján, 0,4 százalékkal, kiigazítással pedig mindössze 0,3 százalékkal bővült a GDP.
Makro / Külgazdaság Kapitány István: Készül a terv az euró bevezetésére
Privátbankár.hu | 2026. január 30. 08:00
A Tisza Párt gazdaságfejlesztési és energetikai vezetője egyeztetés után bevezetné az eurót.
Makro / Külgazdaság Megremegett az olajpiac, a befektetők attól tartanak, hogy Trump Iránban is beavatkozhat
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 19:52
Mintegy 3 százalékkal, öthavi csúcsra emelkedtek ma a világpiaci kőolajárak. A háttérben az áll, hogy egyre több amerikai hadihajó érkezik Irán partjaihoz, és nő a beavakozás kockázata. Ha ez megtörténne, az a globális olajkínálatra nagyon negatív hatással lenne.
Makro / Külgazdaság Óriási kilengések, érdekes eredményeket hoz eddig Donald Trump vámháborúja
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 16:15
Az amerikai külkereskedelmi hiány az elemzők által vártnál jóval jelentősebben nőtt novemberben – derült ki az amerikai kereskedelmi minisztérium csütörtökön közzétett adataiból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG