2p

Az infláció magas januári értéke a jegybankot is meglepte, ugyanakkor nem hazai, hanem nemzetközi jelenségről van szó. Az MNB a jövőben is folytatja a kamatemelést, és elvárja, hogy a bankok ezt a betéti kamatoknál érvényesítsék.

Pénteken jelent meg, és a várakozásokat meghaladó mértékű volt a januári inflációs adat. Ez mindenkinek meglepetést jelentett, mondta el az Indexnek adott interjúban Virág Barnabás az MNB alelnöke. Jelezte ugyanakkor, hogy az infláció gyors emelkedése globális jelenség, régiós összevetésben az egyébként magas hazai adat kifejezetten jónak tekinthető. Az alelnök szerint a legutóbbi előrejelzésünkben 5,1 százalékos inflációra számítottak 2022-ben, ám a beérkezett adatok alapján mindenképpen a felfelé mutató kockázatok erősödtek. Az MNB az előrejelzését még nem módosította, ám Virág Barnabás szerint a piaci elemzések most 5,5 és 6 százalék közötti tartományban vannak.

Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke azonnali kérdésre válaszol az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. október 26-án. MTI/Soós Lajos
Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke azonnali kérdésre válaszol az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. október 26-án. MTI/Soós Lajos

Az alelnök ismét megerősítette, hogy addig emelik a kamatokat, amíg le nem győzik az inflációt. Szóba került, hogy a jegybank célja az, hogy a következő időszakban úgy folytassák a monetáris szigorítást, hogy az alapkamat szintje utolérje az egyhetes betét szintjét. A jelenlegi értékelésük szerint ez valamikor az év közepén fog bekövetkezni.

Virág Barnabás erős üzenetet küldött a bankoknak is. Mint elmondta, a kamatemelések mértéke eddig 355 bázispont volt, ezzel szemben eddig mindössze 120 bázisponttal emelkedtek a lakossági lekötött betétek kamatai. Ezt az alelnök megengedhetetlennek tartja. Hangsúlyozta, pontosan azért emelik a kamatot, hogy ezzel ösztönözzék a megtakarításokat. Ezt a helyzetet a következő hónapokban nagyon szorosan fogják követni, és ha nem történik változás, akkor ezen a téren gazdaságpolitikai lépésekre is sor kerülhet.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump a béke embere? Sosem ment ilyen jól az amerikai hadiiparnak
Imre Lőrinc | 2026. február 12. 05:46
Az elhúzódó orosz-ukrán háború és az októberig tartó gázai konfliktus az egyik, Donald Trump intézkedései a másik oldalon. 2025 folyamán több katalizátora is volt az amerikai védelmi ipar szárnyalásának, ami idén tovább folytatódhat. Európa ugyanis csak most kezd el igazán fegyverkezni, ami vélhetően további nagy megrendelésállomány-növekedést és az árbevételek megugrását jelentheti a világ legnagyobb hadiipari cégei számára.
Makro / Külgazdaság Ez lesz a Budapest-Belgrád vasútvonal első napja
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 17:21
Még 31 nap van hátra, és utazhatunk a Budapest-Belgrád gyorsvasúton – jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter. A vonatok 160 kilométeres óránkénti sebességgel fognak közlekedni.
Makro / Külgazdaság Eurostat: Észak-Magyarországnál még sok török vidéki régió is fejlettebb
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 16:13
A Miskolc központú Észak-Magyarország fejlettségi szintje nem csak Kelet-Szlovákiáétól marad el, hanem Montenegróétól és sok törökországi vidéki régióétól is. Az Eurostat friss adataiból az is kiderült, hol csökkent a GDP, még ha az országos recessziót el is kerültük. 
Makro / Külgazdaság A fogadók szerint feltűnt egy harmadik esélyes miniszterelnök-jelölt Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 14:52
Magyar Péter és Orbán Viktor kormányfői esélyeire régóta tesznek kisebb-nagyobb összegeket a Polymarketen, azonban tegnap óta egyre többen fogadnak Kapitány Istvánra is.
Makro / Külgazdaság Egyre mélyebbre úszik a hitelekben a világ legeladósodottabb országa
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 11:27
Japán államadóssága rekordszintre emelkedett a múlt év végén.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonhoz fordultak a cukrászdák, megjött a válasz
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 11:04
A kormány a cukrászdákra is kiterjeszti az 5+1 pontból álló vendéglátóipari akciótervet – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-vel szerdán.
Makro / Külgazdaság Visszatért a régi mumus Kínában
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 07:40
Kínában az elemzők által vártnál jelentősebben lassult az éves infláció januárban, a havi szintű növekedés megegyezett a decemberivel – áll a statisztikai hivatal szerdai jelentésében. Ismét felerősödött a deflációs veszély.
Makro / Külgazdaság Csalódást okozó decemberi szám látott napvilágot Amerikában
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 17:21
Az Egyesült Államokban nem változott a kiskereskedelmi forgalom decemberben havi szinten, szemben az elemzők által várt növekedéssel, míg éves összevetésben az előző havinál is kisebb lett a növekedés.
Makro / Külgazdaság Összeolvadnak Gattyán György „legnagyobb” vállalkozásai
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 15:01
A milliárdos pártja nem indul a választáson, cégei pedig elbocsátanak, illetve a Legnagyobb Vállalkozásnál is összeolvadásról döntöttek.
Makro / Külgazdaság Kezdhet Vlagyimir Putyin aggódni – csökkent Oroszország külkereskedelmi többlete tavaly
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 13:21
Oroszország külkereskedelmi többlete 139,3 milliárd dollár volt tavaly, 8,17 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál – áll az orosz szövetségi vámhivatal keddi jelentésében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG